Головне

Нобелівська премія за квантові системи

Нобелівська премія за квантові системи
Нобелівська премія за квантові системи
Як уже повідомлялося, сьогодні була вручена Нобелівська премія 2012 року з фізики присуджена французькому вченому Сержу Арошу та американському досліднику Девіду Уайнленду за відкриття експериментальних методів вимірювання та маніпулювання індивідуальними квантовими системами.

За словами представника Нобелівського комітету, відкриття цих учених відкривають шлях до створення надшвидкісних квантових комп’ютерів.

Вчений Серж Арош – професор і керівник кафедри квантової фізики у паризькому Колеж де Франс. 68-річний дослідник відомий завдяки своїм роботам у галузі квантової декогеренції.

Девід Уайнленд є співробітником американського Національного інституту стандартів і технологій, а також членом Американських фізичного та оптичного товариств. У 1878 році він першим продемонстрував технологію лазерного охолодження іонів.

У 2004 році група вчених під керівництвом Уайнленда продемонструвала можливість телепортації квантових станів атомів.

Відкриття вчених, що отримали Нобеля, дозволяють зробити величезний крок до створення дуже швидких квантових комп’ютерів – обчислювальних пристроїв, що працюють на основі квантової механіки.

Пристрої такого типу повинні оперувати не бітами, а кубітами (квантовий біт), у яких зберігається не дискретний стан “0” або “1”, а їхня суперпозиція – накладення станів, які з класичної точки зору не можуть бути реалізовані одночасно.

У теорії квантовий комп’ютер буде здатний проводити миттєво близько мільйона обчислень. Таким чином, потужність такого пристрою буде перевершувати потужність будь-якого із класичних комп’ютерів приблизно у 10 у 80-му ступені разів.

Втім, відкриття нобелівських лауреатів Ароша та Уайнленда корисні не лише для теоретиків фізики. На основі їхніх теорій був створений оптичний годинник – найточніший із тих, що коли-небудь існували, де два іони разом вимірюють час у 100 разів точніше, ніж сучасні цезіумні годинники.

Наголосимо, що Нобелівську премію цього року багато хто пророкував вченим, зайнятим дослідженням “частинки Бога” – бозона Хіггса. Про відкриття нової частинки, в основі своїй схожої на бозон Хіггса, оголосили у липні цього року. Як зазначили тоді вчені, від моменту, коли буде відкритий бозон Хіггса – останній відсутній елемент Стандартної моделі, вона перетворюється на повноправну фізичну теорію.

Знаменитий фізик-теоретик Стівен Хокінг минулого літа зазначав, що Нобелівська премія з фізики повинна дістатися безпосередньо автору ідеї про існування бозона Хіггса – англійському вченому Пітеру Хіггсу.

Джерело: ua.korrespondent.net

Back to top button