Здоров'я

Нежиті можна позбутись за кілька днів

Нежитю можна позбутись за кілька днів
Нежиті можна позбутись за кілька днів

Кожен з нас кілька разів за життя обов’язково хворів на нежить. За підрахунками соціологів, нежить, або, медичною мовою, риніт, є найпоширенішою хворобою і дітей, і дорослих. Гострий риніт – гостре неспецифічне запалення слизової оболонки порожнини носа, що особливо часто спостерігається восени та взимку, коли імунітет людини дещо знижується. Існує кілька різновидів риніту. Розрізняють гострий катаральний риніт, гострий ринофарингіт (зазвичай спостерігається у дітей) та гострий травматичний риніт.

ЧАСТИЙ НЕЖИТЬ – ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО

Розпізнати хворобу не тяжко. Перші прояви риніту – сухість, лоскотання в носі, людина починає часто чхати. Зазвичай у разі риніту вражаються відразу обидві половини носа. Іноді людина відчуває головний біль, у неї підвищується температура тіла. А через 1-2 дні з’являються водянисті прозорі виділення з носа, які ще через 2-3 дні стануть густими. У маленьких дітей такі виділення часто затікають у рот і, подразнюючи задню стінку глотки, спричиняють кашель.

Якщо нежить турбує людину часто, по кілька разів на рік, його обов’язково потрібно лікувати. Не чекайте, доки риніт мине сам. Інакше невилікуваний чи недолікований нежить через рік перетвориться на хронічний риніт. А хронічний риніт проявляється запальними дистрофічними процесами не лише слизової оболонки носа, а також його кісток. Хронічний риніт не виліковний. Він може певний час взагалі себе не проявляти, але найперше навіть незначне переохолодження знову його «розбудить». Холод, ослаблення організму, стреси, психічні травми, забруднене повітря негайно спричиняють загострення хронічних вогнищ інфекції.

ЯК ЛІКУВАТИ НЕМОВЛЯТ

Для дітей до 1 року життя, особливо з алергійними проявами, фізично ослаблених, гострий риніт та ринофарингіт є досить небезпечними захворюваннями. У немовлят інфекція від носової порожнини швидко спускається нижче і може спричинити тяжкі ускладнення: трахеїт, бронхіт, гострий отит, пневмонію тощо.

Досить часто гострий риніт у немовлят є причиною порушення в харчуванні. Закладений ніс не дає змоги дитині смоктати молоко, вона вередує, відмовляється від груді або соски. А це, у свою чергу, призводить до порушення випорожнення і сечовиділення немовляти, втрати маси тіла.

Тому таким дітям перед тим як годувати, обов’язково треба закапати носик. Можна скористатися буд-якими краплями, призначеними для дітей – «Назол-бебі», «Тизін», «Віброцил», «Офтадек», або 1-2% розчином протарголу чи 20% розчином альбуциду. Краплі дезінфікують порожнину носа і трохи підсушують виділення.

Також маленьким діткам часто рекомендують робити механічне видалення слизу – відсмоктування за допомогою спеціальних балончиків.

А щоб малюку не заважали дихати засохлі виділення, змастіть носик олією і обережно видаліть їх. Можна скористатися будь-якою олією (вазеліновою, соняшниковою, маслиновою), але обов’язково її потрібно перекип’ятити чи підігріти на паровій бані або купити спеціальну дитячу олійку.

Можна зробити дитині пасивну інгаляцію. У каструлю чи миску з відваром трав (заварити як для інгаляції для дорослих) чи просто гарячою водою додати кілька крапель «Ментаклару», «Цедовіксу» або бальзаму «Золота зірочка». Це мазі з ефірними оліями, але застосовувати їх можна лише тоді, коли в дитини немає на них алергії. Поставте відкриту посудину на столику біля ліжка, і нехай малюк дихає цілющими випарами. Не потрібно присувати дитину впритул до каструлі або нахиляти над нею. Достатньо, щоб вона просто лежала на ліжку, а посудина стояла поруч. Краще це зробити, коли дитина спить.

ЧОМУ ВОСЕНИ «ТЕЧЕ З НОСА»?

Основних чинників частих ринітів є два: переохолодження та зниження місцевого чи загального імунітету. До того ж пов’язані вони між собою дуже тісно.

Швидко вражає простуда людей з порушенням реактивності, які мають хронічні захворювання, ослаблені після гострих захворювань або операцій. Виснажливі хвороби, операції, переохолодження і перегрів, психічні травми – підривають імунітет людини.

А внаслідок загального або місцевого переохолодження активізується мікрофлора порожнини носа. Це порушує нервово-рефлекторні механізми захисту і сприяє активному розмноженню мікробів у порожнині носа (стафілококу, стрептококу тощо).

Особливо нежить «чіпляється» до людей незагартованих і неадаптованих до холоду та різких коливань температури.

Гострий травматичний риніт виникає внаслідок мікротравм слизової оболонки носа. Наприклад, якщо людина вдихнула повітря з частинками мінерального пилу, вугілля, металу, хімічних речовин, диму, газу, аерозолів. Тому люди, які працюють на таких виробництвах, повинні суворо дотримуватися правил безпеки, працювати у спеціальних захисних масках тощо.

ЗАГАРТОВУВАТИСЬ ПОЧИНАЙТЕ ВЛІТКУ

Найпершою профілактикою ринітів є загартовування.

Звичайно, загартовувати дитину потрібно не тоді, коли з’явилися перші ознаки хвороби, а розпочати навесні чи влітку і робити це регулярно.

Наприклад, можна робити контрастні ванни для ніг або просто обливання ніг спочатку теплою, потім холодною водою. Починати потрібно з температури 40 градусів і чергувати з холодною водою 20 градусів.

Також можна полоскати горло і закапувати або промивати ніс звичайною перевареною водою. Спочатку візьміть воду 37-38° і щодня знижуйте температуру на 1 градус. Так ви поступово дійдете до 10 градусів, нижче спускатися не треба.

Регулярні прогулянки та спортивні заняття на свіжому повітрі виробляють стійкість як до вологого, так і до сухого повітря. Але вони мають бути постійними і систематичними.

При хронічних ринітах профілактикою теж можна займатися, але лише у стадії ремісії.

ЛІКУВАННЯ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Вилікувати риніт можна в домашніх умовах. Для цього радимо вам дотримуватися кількох правил.

Насамперед потрібно, щоб у кімнаті хворого було тепло, а повітря – чисте і зволожене. На початку хвороби людина завжди відчуває сухість у носі, іноді сухий кашель. Тому сухе повітря в кімнаті буде обтяжувати перебіг хвороби. Зволожити повітря можна дуже легко. Достатньо покласти на батарею вологий рушник чи шматок тканини або поставити під батарею тазик, наповнений водою. Вода буде випаровуватися і зволожувати повітря. Не забувайте лише якомога частіше по кілька разів на добу змочувати рушник.

Обов’язково треба тримати шию в теплі – обмотати її теплим шарфиком.

Можна промивати ніс настоєм трав. Теплий неміцний настій ромашки, звіробою або дубової кори (1 чайну ложку трави залити 0,5 літра окропу) закапати в ніс, потім висякати разом зі слизом. Таким чином ви очистите та продезінфікуєте ніс.

Під час хвороби бажано не вживати гострих страв, газованих напоїв та інших продуктів, які подразнюють стінки глотки.
Пийте побільше гарячих чаїв з калини, малини, з квітів або плодів сушеної чорниці і суниці.

Іноді слиз із носа затікає в рот і спричиняє подразнення у горлі. У такому разі полощіть горло відваром трав або розчином соди.

Корисно робити інгаляцію з лікарських трав. Потрібно взяти ромашку, звіробій, шавлію, змішати їх у рівних пропорціях (по 1 столовій ложці), залити 2 літрами окропу. Додати 1 столову ложку соди і, тримаючи каструльку з травами на водяній бані, вдихати теплий пар. Або можна подихати над каструлею з щойно звареною картоплею.

Добрий відхаркувальний та пом’якшувальний ефект має цвіт бузини. 1 столову ложку трави залити склянкою окропу, настояти і приймати по 1 столовій ложці тричі на день.

Допомагають при ринітах гарячі ванни для ніг, рук, попереку.
Також добре накласти гірчичники на гомілкові м’язи.

Для швидшого одужання лікар може призначити лікування у фізіотерапевтичних кабінетах: УФО, УВЧ, діатермія (прогрівання носа), а також УФО на підошви ніг.

* Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтесь до вашого лікаря!

Back to top button