Головне

Математичний підхід до історії: числа можуть прогнозувати революції

Математичний підхід до історії: числа можуть прогнозувати революції
Математичний підхід до історії: числа можуть прогнозувати революції
За “циклічною версією” американського професора, критичний момент для США настане приблизно в 2020 році.

Професор Університету штату Коннектикут Пітер Турчин вирішив застосувати до історії статистичні моделі, засновані на математиці. За його підрахунками, у всіх випадках громадянська війна відставала від економічних труднощів приблизно на одне-два покоління, повідомляє ТСН.

Свою дисципліну Турчин вирішив назвати “кліодинамікою” (Кліо – грецька муза історії).

“Історія це єдина наука, яка обійдена математикою. Неоране поле!” – пояснює Турчин своє захоплення. Своєю метою він вважає перетворення історії на пояснювальну науку – тобто “навчити її відмовлятися від одних теорій на користь інших”.

Наприклад, існує більше 200 теорій, що пояснюють падіння Римської імперії, оскільки нові ідеї продовжують надходити, але і від старих ніхто не відмовляється.

Розсудивши, що доля імперії залежить від згуртованості суспільства, дослідник узявся за історію “колективного насильства” (так він сам це називає), тобто політичних вбивств, масових заворушень і громадянських воєн, не торкаючись міжнародних конфліктів і кримінальних злочинів.

При цьому дослідник сконцентрувався на трьох великих цивілізаціях: Римській республіці, середньовічній Європі і царській Росії.

За допомогою математичних інструментів, запозичених з популяційної біології, він виявив, що в кожному випадку збільшення кількості загиблих внаслідок колективного насильства слідує за двома циклами, які накладаються один на одного, і тривають два-три століття і п’ятдесят років.

Зіставивши час соціального вибуху з економічними показниками трьох імперій, Турчин дійшов висновку, що у всіх випадках громадянська війна відставала від фінансових проблем приблизно на одне-два покоління. Саме такий час необхідний на те, щоб сформувалася високоосвічена і багата еліта.

Щодо причин другого, 50-річного циклу, дослідник не впевнений. Він припускає, що це може бути якийсь перехідний етап, коли частина населення, яка виросла в смутні часи, цінує стабільність і закликає до неї, а інша, наївшись стабільності, “розгойдує човен”.

Якщо розрахунки Турчина правильні, то наприкінці десятиліття на США очікують серйозні заворушення. За його теорією циклів, критичний момент наступить приблизно в 2020 році. Якщо країна дотягне до 2030 року без якихось серйозних потрясінь, він визнає поразку. Але поки шанси на правоту оцінюються ним як 80 до 20.

Втім, учений визнає, що часом перемінною може стати всього одна людина. Наприклад, військові історики підрахували, що присутність Наполеона на полі бою підвищувало шанси на перемогу в тій же мірі, як збільшення чисельності війська на третину.

Критики називають підхід Турчина спрощеним і наївним, і деякі з них переконані, що історія людства ще занадто коротка, щоб будувати на її основі статистичні моделі. Крім того, циклічна теорія Турчина не враховує випадкових і унікальних явищ на зразок змін клімату, епідемій, появи видатних особистостей.

“Запропонуйте свою теорію. Можливо, вона краще за мою пояснить накопичені дані”, – каже з цього приводу науковець.

Back to top button