Конспекти уроків української мови 2 класУсі уроки початкова школаФайли

Будова тексту. Спостереження за роллю абзаців у тексті (2 клас. Українська мова)

Тема: Будова тексту. Спостереження за роллю абзаців у тексті

Мета: дати учням уявлення про будову тексту, його частини; розвивати вміння виділяти в  тексті  зачин,  основну  частину,  кінцівку,  абзаци;  розвивати  мовлення  учнів;  поповнювати словниковий запас; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I.ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Перевірка домашнього завдання (с. 81, вправа 212)

—  Поясніть, як ви розумієте записані прислів’я.

—  Розкажіть свої прислів’я, загадки про книгу.

  1. Гра «Слово загубилося»

—  З останніх букв поданих слів утворіть нове слово.

Дід, синиця, кит, море, канал. (Дятел)

  1. Робота над скоромовкою

У дуплі у дятла дім,

Дятленятам добре в нім.

—  Який звук найчастіше повторюється? ( [ д] )

  1. Каліграфічна хвилинка

Написання букви  Дд.

—  Роз’єднайте слова. Напишіть каліграфічно.

Дятелвзимкуїстьнасіннязшишок.

  1. Самостійна робота

Моделювання тексту з окремих речень

—  Прочитайте речення.

Від його міцного дзьоба не сховається жодна комаха.

Дятел дуже корисний птах.

Цілий день він проводить огляд своєї ділянки.

Дятел справжній санітар лісу.

—  Чи можна назвати ці речення текстом? Чому? Доведіть власну думку.

—  Розташуйте речення в правильному порядку, щоб вийшов текст.

—  Доберіть до тексту заголовок.

III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

—  Сьогодні  ми  будемо  спостерігати  за  тим,  як  будується  текст,  з  яких частин він складається.

ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Розповідь учителя

—  Текст  —  немов будинок.  Він має свій початок.  Будинок  починають будувати з фундаменту.  Текст починають будувати з одного чи кількох речень, що становлять його початок,  або  зачин. У зачині коротко повідомляється те, про що йтиметься в тексті. Далі у будинку зводять стіни, у тексті — складають основну частину. З неї ми дізнаємося про основне, головне, про що хотів повідомити автор у тексті.  Будинок завершується дахом.  І в текстах має бути висновок. Це кінцівка тексту.

  1. Ознайомлення з правилом (с. 82)
  2. Виконання вправи 213 (с.82)

Слухання тексту учнями. Складання відповідей на запитання до тексту

—  Де діти знайшли білочку?

—  Яка лапка була в білочки?

—  Де діти поселили звірка?

—  Що сталося з лапкою згодом?

—  Куди діти віднесли білочку?

—  Прочитайте  перше  речення  тексту.  Як  ви  вважаєте,  яка  це  частина тексту? (Зачин)

—  Чи можна зрозуміти, про що йтиметься далі в тексті?

—  Про що? (Про білочку)

—  Про що розповідає 2-ге, 3-тє речення? Це — основна частина.

—  Прочитайте  кінцівку.  Ці  речення  завершують  текст,  підводять  до  висновку.

—  Отже, з яких частин складається текст?

—  Доберіть заголовок до прочитаного тексту.

  1. Ознайомлення з поняттям «абзац»

—  Зверніть увагу на те, що кожна частина тексту пишеться з нового рядка. Це — абзац.

—  Скільки в тексті частин? (3) Скільки буде абзаців? (Теж 3.)

—  Запишіть по пам’яті зачин тексту в зошити.

  1. Фізкультхвилинка

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Повторення складових частин тексту за схемою, намальованою на дошці
  2. Виконання вправи 214 (с. 82-83)

—  Прочитайте текст.

—  Знайдіть у ньому зачин, основну частину, кінцівку.

—  Знайдіть у тексті речення, яке може бути до нього заголовком.

—  Порахуйте, скільки в тексті абзаців.

Робота в парах

Один учень ставить запитання за змістом тексту, а інший відповідає.

  1. Розвиток зв’язного мовлення. Робота над текстом «Хропунчик» за С. Брусиленко

Пішли ми в березовий гай по опеньки. Тиша навкруги. Спокій. Тільки в золотому листі сонячні зайчики в піжмурки грають.

Коли чую — хтось хропе. Тихенько так, ніжно. Цікаво, хто це?

Підходжу обережно до куща, розгортаю листя. А там  — їжачок! Ох,  ти ж хропунчикі  Уже  зимувати  вклався.  Я  нагорнув  на  нього  побільше  листя.

Приємних тобі снів аж до весни

—  Про кого цей текст? Чому автор так назвав їжачка?

—  Куди пішов автор? Як називається ця частина тексту? (Зачин)

—  Про кого йдеться в основній частині?

—  Чим закінчилася пригода у лісі? (Це кінцівка.)

  1. Диктант

Запис зачину тексту «Хропунчик» під диктування вчителя.

VI.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

—  З яких частин складається текст?

—  Як виділяється кожна частина тексту на письмі?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 83, вправа 215, вивчити правило (с. 82).

Завантажити: Будова тексту. Спостереження за роллю абзаців у тексті (2 клас. Українська мова) (Розмір: 27.3 KB, Завантажень: 80)
Back to top button