Індивід. Особистість. Індивідуальність
Тема: Індивід. Особистість. Індивідуальність.
Мета: розкрити зміст понять, формувати уміння самоаналізу; розвивати прагнення до саморозвитку особистості.
Поняття для засвоєння: індивід, індивідуальність, особистість, структура, біологічні та соціальні фактори розвитку.
Обладнання: зошит, ручка, крейда, дошка. Мультимедійна презентація
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Як ви розумієте основні поняття теми: індивід, особистість, індивідуальність.
- На уроках з яких предметів, ви зустрічалися з цими поняттями?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Робота над темою уроку
Інформаційне повідомлення
Індивід (або індивідуум – лат «неподільний») – окремий організм, який існує самостійно.
Індивідуальність – сукупність психічних властивостей, характерних рис і досвіду кожної людини, що відрізняють її від інших індивідів. Неповторне, унікальне, інтимне в людині.
Особистість – людина в єдності її індивідуальних та соціальних рис.
Індивід, індивідуальність – це конкретна людина, з усією своєрідністю своїх фізичних, фізіологічних, психологічних і соціальних якостей і властивостей.
Проте індивідуальністю володіють не тільки люди. Кожен знає, як несхожі один на одного домашні тварини – у кожного не тільки своя зовнішність, а й норов, характер. Однак ніхто і ніколи не говорить про особистість коня чи навіть дуже розумної вівчарки.
С.Д.Максименко вважає, що індивід, індивідуальність є складовими структури особистості.
Типове є тим найзагальнішим, що властиве кожній людині і характеризує особистість взагалі: її свідомість, активність, розумові та емоційно-вольові прояви тощо, тобто те, чим одна людина схожа на інших людей.
Індивідуальне – це те, що характеризує окрему людину: її фізичні та психологічні особливості, спрямованість, здібності, риси характеру, тобто те, чим одна людина відрізняється від інших людей.
Особистість – це конкретний людський індивід з індивідуально вираженими розумовими, емоційними, вольовими та фізичними властивостями. Особистість завжди конкретно історична, вона є продуктом тієї доби і тих суспільно-економічних відносин, сучасницею та учасницею яких вона є.
За К.К.Платоновим – особистість – це конкретна людина як суб’єкт перетворення світу на основі її пізнання, переживання й відношення до нього.
За Л.І.Божович людина починає сприймати й переживати самого себе як єдине ціле, відмінне від інших людей, що виражається у понятті «Я».
Практична робота
Вправа «Психомалюнок»
Мета: на основі отриманих знань поглибити самоусвідомлення й стимулювати саморозвиток.
За кілька хвилин потрібно кожному письмово дати відповідь на такі питання:
«Я – своїми очима».
«Я – яким мене бачать інші».
«Я – яким би я хотів бути»
Вправа може бути і проговореною, але за бажанням учнів
V. Підсумок уроку
Доведіть, що вивчені на сьогоднішньому уроці поняття необхідно будувати у такій логічній послідовності – індивід – індивідуальність – особистість.
VІ. Домашнє завдання
- Визначити й записати біологічні та соціальні фактори розвитку особистості.
- Написати міні-твір «Я через 10 років»