Здоров'яПсихологіяФізіологія

Гени і виховання однаково важливі, заявляють фахівці

Деякі вчені відстоюють теорію про те, що спадковість важливіше зовнішніх факторів. Інші вважають навпаки. Дослідники з Університету Квінсленда і Амстердамського вільного університету, нарешті, поставили крапку в давній суперечці. Вони проаналізували дані 2748 досліджень за участю понад 14,5 мільйона пар близнят.

Фахівці встановили, що в цілому ризик захворювань та індивідуальні особливості людей на 49% залежать від генетичних факторів, а на 51% – від чинників зовнішнього середовища. Дослідники вивчили 17800 характеристик і захворювань. Правда, для кожної окремо взятої особливості або хвороби результати відрізнялися.

Так, ризик біполярного розладу на 68% визначали гени і на 32% – фактори зовнішнього середовища. Підтримання ваги виявилося на 63% пов’язано з генетикою і на 37% – із зовнішніми факторами. Розлади харчової поведінки залежали від генів на 40%, а від зовнішнього середовища – на 60%. Внесок генетики в розвиток психічних і поведінкових розладів, викликаних вживанням алкоголю, становив 41%, а внесок довкілля – 59%.

Висновки досліджень з офтальмології, психіатрії та тих, в яких вивчалися особливості скелета, свідчили про те, що гени важливіші зовнішніх факторів. У разі соціальних цінностей і відносин все було навпаки. Однак генетика в будь-якому випадку мала значення. У дослідженнях порівнювалися монозиготні (100% загальних генів) і дизиготних близнюків (приблизно 50% загальних генів). Для дизиготних близнюків фактори зовнішнього середовища грали більш важливу роль.

Шкільне життя

Back to top button