Здоров'я

Гриби-грибочки

Гриби-грибочки
Гриби-грибочки
Сезон «тихого полювання» в розпалі. Цього року гриби вродили рясно, тож без трофеїв із лісу не повертається жоден любитель. На жаль, і отруєнь чимало. За свідченням головного токсиколога України Бориса Шеймана, вже зафіксовано 38 таких прикрих випадків, серед потерпілих є й діти. За іншими ж відомостями, число отруєних перевершило 40, причому троє людей померло.

Загалом гриби — їжа корисна. Містять багато клітковини, вуглеводів, амінокислот, жирних кислот, ефірних олій, що сприяють роботі шлунково-кишкового тракту. Є в них і лецитин, який перешкоджає відкладенню «поганого» холестерину. Найкорисніші — сушені, недарма медики часто називають їх «рослинним м’ясом», адже в деяких (білих, польських, підберезовиках, підосиковиках) білків більше, ніж, наприклад, у яловичині. Однак усі доволі важко засвоюються людським організмом, тож споживати їх слід помірно — не більше 200 грамів за один прийом і бажано у подрібненому вигляді. Дітям грибні страви ліпше не давати зовсім. Категорично протипоказані гриби людям, котрі мають захворювання органів травлення, нирок та печінки.

Більшість отруєнь спричиняють бліда поганка, мухомори, несправжній опеньок, несправжній дощовик, чортів боровик, павутинник червоний, печериця темнолуската, рядовки біла, біло-коричнева й тигриста, строчок звичайний. Отруїтись можна і їстівними та умовно їстівними грибами, якщо вони не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях, уздовж автотрас. Не слід збирати старі чи дуже молоді. Небезпечне «тихе полювання» за посушливої погоди, адже тоді гриби починають утрачати воду і накопичувати токсини, в тому числі й радіонукліди. Безпечними можна вважати вирощені штучно — печериці (шампіньйони), гливи, могу, шиїтаке.

Перед варінням гриби слід ретельно промити і вимочити у воді. Особливо уважно треба готувати умовно їстівні, проварювати їх щонайменше тричі. Відвар щоразу неодмінно виливати — він найнебезпечніший. До речі, перевірки цибулею, часником, срібними ложками не можуть дати надійну гарантію щодо токсичності грибів.

Симптоми отруєння розвиваються в межах від 30 хвилин до 24 годин після вживання, причому ускладнюються алкоголем. Якщо після такої учти ви почуваєтеся зле або помітили хворобливі ознаки у своїх близьких (нудота, блювання, млость, головний біль чи біль у животі, галюцинації) — негайно викликайте «швидку допомогу». Одна з основних причин смертельних випадків — запізніле звертання до лікаря. Найуразливіші — діти та люди похилого віку: у перших ще не розвинена система виведення токсинів, у других — уже ослаблена.

І, безумовно, збирайте лише ті гриби, котрі вам добре відомі.

Джерело: silskivisti.kiev.ua

Back to top button