Головне, щоб гроші розподілялися прозоро, – Лілія Гриневич щодо держбюджету
5 жовтня 2016 року у Верховній Раді України відбулося розширене засідання Комітету з питань науки і освіти. Під час засідання було розглянуто проект Закону про Державний бюджет України на 2017 рік і проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України.
У засіданні взяли участь народні депутати України – члени комітету Олександр Співаковський, Тарас Кремінь, Володимир Литвин, Михайло Поплавський, народні депутати України Олександр Марченко, Ірина Констанкевич, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, заступник міністра Павло Хобзей, заступник міністра фінансів України Сергій Марченко, представники регіональної влади, національних академій, навчальних закладів, експертного середовища, освітянської та наукової спільноти.
Лілія Гриневич, представляючи проект закону про Державний бюджет України на 2017 рік та змін до Бюджетного кодексу України, звернула увагу на кілька важливих моментів.
“На освітянську сферу проектом Державного бюджету України на 2017 рік передбачено 145,1 мільярда гривень, що становить 5,7 % і на 35,8 мільярда гривень менше, ніж то визначено Законом України «Про освіту»“,- наголосила міністр освіти і науки.
Також вона зазначила, що обсяг коштів, які передбачені для фінансування національних академій наук, становить 4 316 858,3 тисячі гривень, що майже утричі менше, ніж планувалося. “Комунальні послуги зростають і, за підрахунками, грошей не вистачить. Не вистачає 440 мільйонів гривень на прогнозоване підвищення заробітної плати педагогічним, науково-педагогічним та науковим працівникам, – повідомила Лілія Михайлівна.
Стипендії. Загальний фонд стипендій зріс по країні, але саме в Міносвіти мали запланованих 4 млд 101 млн грн, а нині маємо 3 млд 986 млн грн, але ще 980 мільйонів є у Мінсоцполітики. Проте виникає запитання, як розподілити соціальні й академічні стипендії? “Академічна стипендія має бути вищою, ніж соціальна. Мінімальна має бути 1 000 грн, а максимальна повинна дорівнювати прожитковому рівню, а це за підрахунками – 1600 гривень, – пояснює Лілія Гриневич.
Субвенції. “У результаті реформи децентралізації є вагоме збільшення бюджетів. Але у бюджеті передбачено 14,9 мільярда гривень субвенцій місцевим бюджетам, що не здатні забезпечити всі видатки на утримання навчальних закладів та заробітну плату педагогічним працівникам. Головне, щоб гроші розподілялися прозоро, бо досі немає достовірної бази даних щодо доходної частини бюджету кожного місцевого бюджету“, – наголосила Лілія Гриневич.
Окрім того, члени Комітету розглянули проект Постанови про відзначення 200-річчя Державного закладу “Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського”.
Також було заслухано інформацію про затвердження кандидатур на здобуття щорічної Премії Верховної Ради України педагогічних працівників загальноосвітніх, професійно-технічних, дошкільних та позашкільних навчальних закладів, а також про Конкурсну комісію з присудження іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених і призначення Премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим у галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок.