Перерва

Ганна Новосад: 2019 для мене став роком непростих рішень і великої відповідальності

Ганна Новосад на своїй сторінці фейсбук підвела підсумки 2019 року:

“2019 для мене став роком непростих рішень і великої відповідальності. Але завершую його з обережним оптимізмом, бо впевнена в команді Уряду і МОН.

Останні 120 днів ми намагались використати на повну, аби запустити або ж продовжити необхідні зміни в системі освіти і науки. Ми намагались зробити так, аби громадяни відчули результати не через 3-5 років, а якомога швидше.

За цей час ми змогли прийняти чимало важливих рішень. Ось лише частина з них.

Нову українську школу продовжено, зокрема і фінансову підтримку реформи початкової школи. У бюджеті 2020 закладено рекордні 1,4 млрд грн на НУШ – на оновлення освітнього простору в школах та професійний розвиток вчителів. Проєкт закону «Про повну загальну середню освіту» повністю готовий до другого читання в залі ВРУ. Повністю готова нормативна база для запуску в 2020-му підвищення кваліфікації вчителів через неурядові та приватні організації, а також для продовження у більшому масштабі у 2020 році сертифікації вчителів. Запущено службу Освітнього омбудсмена. Уперше у держбюджеті на розвиток опорних та великих шкіл передбачено окрему субвенцію у 3,5 млрд грн. Окрім цього, ми змогли заручитися підтримкою керівництва держави, і 2020-2021 навчальний рік буде роком математики в Україні. Очевидно, аби покращити знання школярів з математики потрібно значно більше часу. Однак цей рік – це шанс привернути увагу всього суспільства до того, що математика – необхідна компетентність для життя у 21 столітті.

Зміни у професійній освіті. Відкрито 45 навчально-практичних центрів з новим обладнанням та технікою, де учні можуть опанувати практичні навички, а дорослі – пройти підвищення кваліфікації або перенавчання. У бюджет 2020 року на створення таких центрів закладено у 5 разів більше коштів – 259 млн грн. Стартував спільний проєкт МОН та ЄС “EU4Skills: Кращі навички для сучасної України”, що допоможе оновити обладнання у відібраних для проєкту закладах профосвіти, розробити нові навчальні програми та підвищити кваліфікацію педагогів. Розпочато переговори щодо розширення можливостей програми Еразмус+ на заклади проф. освіти. Є попередні домовленості, що у 2020 році профтехи зможуть використовувати можливості цієї програми та подавати свої проєкти.

У вищій освіті змін чи не найбільше. Ми розробили і запустили нову формулу фінансування університетів за результатами їхньої діяльності, що почне діяти вже з січня 2020-го. ВРУ проголосувала за комплексні зміни до Закону «Про вищу освіту», а це: дерегуляція ліцензування, відхід від дипломів державного зразка та обов’язкова акредитація освітніх програм, ключові показники ефективності для контрактів з ректорами, розширення простору для застосування технологій ЗНО, можливість (не обов’язок) використання мотиваційного листа при вступі, більше можливостей для вступників з окупованих територій та інші важливі зміни. Перезавантажено Атестаційну колегію. Проєкти рішень АК тепер публікуються заздалегідь, аби громадськість могла долучитись до роботи. Ми закрили або відмовили у подовженні роботи 16-м спецрадам через те, що вони допускали захисти робіт низької якості та робіт з плагіатом. Також спростили публікацію оголошень про захисти та вимоги до публікацій результатів дисертацій.

Наука. Зменшено бюрократію для вчених. Ми скасували застарілі норми щодо обов’язкового погодження міжнародних відряджень з МОН, а також низку бюрократичних перепон з фінансування досліджень. Зокрема, було збільшено строки авансування та можливості завершення виконання наукових робіт за договорами після 31 грудня. Крім того, спрощено процедуру використання прекурсорів для навчання і досліджень у закладах освіти та наукових установах. Запустили новий пошуковий сервіс для науковців – Open Ukrainian Citation Index. Провели засідання Національної ради з питань розвитку науки і технологій за головування ПМ, за результатами чого робочі групи вже напрацювали пропозиції щодо змін в організації системи науки. І головне – спільно з Національним Фондом Досліджень розробили і схвалили усі необхідні акти для запуску Фонду в 2020-му та початку фінансування науковців на грантових засадах.

Щиро вдячна своїй команді за роботу на результат. Про завдання на 2020 – вже «післясвят»”

Нагадаємо, що у МОН розробили проєкт Типового переліку засобів навчання та обладнання для кабінетів початкової школи.

Back to top button