Головне

Фетіда у Гефеста. Озброєння Ахілла

Викладено за поемою Гомера «Іліада».

Швидко злинула богиня Фетіда на світлий Олімп до мідного палацу бога Гефеста. Коли прийшла Фетіда в палац Гефеста, він був у кузні. Вкритий потом, виковував він відразу двадцять триногів. Вони були на золотих колесах, самі котились до богів і самі вертались назад. До цих триногів богові залишалося тільки приробити взірчасті ручки. Бог кував цвяхи для ручок, коли тихо увійшла в палац богиня Фетіда. Побачила богиню прекрасна дружина бога Гефеста, Харита. Взяла вона ласкаво за руку Фетіду і сказала їй:

– Увійди до нас у чертог, Фетідо, рідко ти відвідуєш нас. Яка потреба привела тебе до нас?

Покликала Харита Гефеста, щоб швидше вийшов він до богині Фетіди. Почувши, що до нього прийшла богиня Фетіда, та, що врятувала йому колись життя, як скинула його з Олімпу Гера, поспішив Гефест на заклик дружини. Він підвівся від ковадла, позбирав усе знаряддя, що ним працював, і сховав його у сріблоковану скриньку. Обтер Гефест руки, груди, шию і обличчя вогкою губкою, змиваючи піт і кіптяву, одягся і, спираючись на товсту палицю, вийшов до богині Фетіди. Під руки бога Гефеста вели викуті ним із золота прислужниці, що були немов живі. Узяв за руку Фетіду Гефест і запитав її:

– Скажи мені, богине, чого тобі треба? І коли зможу, то я все готовий зробити для тебе.

Залившись сльозами, Фетіда розповіла, як позбувся син її того озброєння, що дали боги в дар батькові його Пелею, як убив Гектор Патрокла, як тужить Ахілл за своїм другом і прагне відомстити вбивцеві друга, але не має озброєння. Богиня просила Гефеста викувати зброю її синові. Вислухавши Фетіду, одразу ж погодився Гефест викувати йому таке озброєння, що всі люди дивуватимуться його надзвичайній красі.

Пішов назад до своєї кузні Гефест. Узяв він міхи свої, поставив їх до горна і наказав роздути вогонь. Міхи дихали на вогонь, покірні волі Гефеста, то рівно, то поривчасто, роздмухуючи в горні величезне полум’я. А Гефест кинув у горно мідь, олово, срібло і дорогоцінне золото. Потім поставив він ковадло і схопив у руку свій величезний молот та кліщі. Насамперед викував Гефест щит Ахіллові. Дивними образами оздобив Гефест щит. На ньому зобразив він землю, море і небо, а на небі – сонце, місяць і зорі. Серед зірок зобразив він Плеяди, Гіади, сузір’я Оріона й Воза. На щиті зобразив Гефест і два міста. В одному місті святкують весілля. По вулицях ідуть весільні процесії і хори юнаків, а жінки дивляться на них з порогів своїх домів. А на площі зібралися народні збори. На них двоє громадян сперечаються про виру за вбивство. Громадяни, поділившись на дві партії, підтримують суперечників. Вісники заспокоюють громадян. Навколо сидять міські старці, і кожен, взявши в руки скіпетр, виголошує свій присуд у спірній справі. А в колі лежать два таланти золота як нагорода тому, хто справедливіше розсудить позовників. Друге місто облягли вороги. А обложенці, залишивши на захист міста жінок, юнаків і старих, влаштували засідку. Проводирями були в них бог Арес і богиня Афіна-Паллада, величні й грізні. Два вивідачі стоять попереду, стежачи за ворогами. Та ось показалися стада, захоплені ворогами. Громадяни, що заховалися у засідці, відбивають корів і овець. Галас почули в таборі вороги і поспішили на допомогу. Почався кровопролитний бій, а в битві між воїнами гасають богині злоби і чвар і грізний бог смерті. Зобразив Гефест на щиті й ріллю. Орачі йдуть за плугами. Коли вони доходять до межі поля, їм подають слуги келихи з вином. Зобразив бог і збирання хліба. Одні женці жнуть хліб, другі його в’яжуть, а діти збирають колоски. Власник поля з радістю дивиться, як збирають багатий урожай. Трохи далі жінки готують обід для женців. А поряд зображено збір винограду. Юнаки й дівчата несуть у кошиках виноград. Прекрасний юнак грає на лірі, а навколо нього рухається веселий танок. Зобразив і череду волів Гефест. Напали на череду два леви. Пастухи силкуються відігнати левів, але собаки бояться напасти на них і тільки гавкають. Поряд зображені були й сріблорунні вівці, що пасуться в долині, стійла, хліви та курені чабанів. Нарешті, Гефест зобразив танок юнаків і дівчат, що танцюють, побравшись за руки, та селян, які любуються на танок. А навколо всього щита змалював Гефест Океан, що обтікає кругом землю. Зробивши щит, Гефест викував панцир Ахіллові, що горів, мов ясне полум’я, важкий шолом із золотим гребенем і поножі з гнучкого олова.

Скінчивши роботу, Гефест узяв усе озброєння і відніс його богині Фетіді. Наче бистрий яструб, полетіла вона з Олімпу на далеку землю, щоб швидше віднести синові озброєння.

Back to top button