Здоров'яФізіологія

Електронні книги збивають “внутрішній годинник” людини

Багато хто давно проміняв паперові книги на електронні. І це не самий кращий вибір, за словами учених з Гарвардської медшколи. Якщо людина має звичку читати електронну книгу увечері, то про міцний сон їй доведеться забути.
Електронна книга - Шкільне життя
Як показав експеримент, з електронною книгою з підсвічуванням людям було потрібно більше часу, щоб заснути. Сама якість сну знижувалася, а на ранок не було почуття бадьорості. Якщо книга без підсвічування, то проблеми не повинні виникати, адже саме світлова дія увечері порушує роботу організму і збиває “внутрішній годинник”. З цієї ж причини не варто користуватися телефонами і ноутбуками, що випускають блакитне світло, перед сном. Інакше, мелатонін (гормон сну) нормально не вироблятиметься.

Для чистоти експерименту учені зібрали 12 чоловік і закрили їх в лабораторії приблизно на 2 тижні. П’ять днів люди читали паперові книги, а п’ять днів – з iPad. Регулярно брали кров на аналіз. І, виявилось, після читання з планшета знижувалося вироблення мелатоніна. У ці дні було важче заснути, сон був менш глибоким, а на ранок добровольці почували себе розбитими.

А порушення циклу сну відразу ж позначається на здоров’ї в цілому. Нестача сну призводить до серцево-судинних захворювань, метаболічних розладів на зразок діабету і ожиріння, і також до раку. Це особливо небезпечно для молодих людей, які вимушені рано вставати на навчання, і мають звичку лягати пізно.

Шкільне життя

Back to top button