Учительська

Державна служба якості освіти за систему «довіри та допомоги»

Трансформація системи «контролю та покарання» в систему «довіри та допомоги» під час контролю якості освіти – це першочергове завдання для новоствореної Державної служби якості освіти (ДСЯО). Про це повідомив очільник Держслужби Руслан Гурак під час стратегічної сесії «Система забезпечення якості шкільної освіти. Завантаження».

«Ми змінюємо ідеологію Державної служби якості освіти через нові підходи в роботі. Насамперед – трансформація системи «контролю та покарання» в систему «довіри та допомоги». Враховуючи наявний значний розрив очікувань з боку безпосереднього замовника якісної освіти – суспільства, ми повинні: з одного боку, задовольнити суспільні потреби у достовірній, повній, точній і своєчасній інформації про те, як забезпечується освітній процес, а з іншого боку, допомогти кожній школі сформувати якісне освітнє середовище», – розповів Руслан Гурак.

Він зазначив, що Закон «Про освіту» ліквідував атестацію шкіл – процедуру, яка себе дискредитувала як неефективна. Також скасовано функції інспектування в місцевих управліннях освіти. Тобто повноваження з контролю якості освітньої діяльності переходять від місцевих органів влади до ДСЯО.

«В 2017 і 2018 роках ми приділили значну увагу вивченню кращого міжнародного досвіду щодо механізмів здійснення нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, зокрема, щодо формування процедур, критеріїв, правил оцінювання діяльності закладів освіти. Результати аналізу засвідчили, що ми вибрали правильний напрямок розвитку системи, яка в цілому враховує європейській підхід до забезпечення якості освіти», – повідомив очільник Держслужби.

Передбачається, що одним із основних інструментів забезпечення і підвищення якості освіти повинен стати так званий інституційний аудит. Результатом інституційного аудиту будуть рекомендації для усунення та попередження порушень, а також ефективного і сталого розвитку закладу освіти.

Нині Державна служба перебуває у активній фазі створення. Наразі вже:

  • затверджено Положення про неї та приведені у відповідність нормативно-правові акти для забезпечення її діяльності;
  • розроблено рішення Уряду щодо утворення територіальних органів Служби;
  • розпочато роботу з розробки стандартів та рекомендацій щодо внутрішньої системи забезпечення якості повної загальної середньої освіти та процедури проведення інституційного аудиту в школах.

У межах заходу Руслан Гурак також повідомив про плани роботи Держслужби на найближчі два роки. Так, за його словами, до них входить:

  • здійснення у 2018 році пілотування з розбудови 6 територіальних органів;
  • запуск програми з підготовки освітніх експертів для територіальних органів Служби;
  • допомога керівникам шкіл з впровадженням внутрішньої системи забезпечення якості освіти шляхом пілотування;
  • запуск пілотних інституційних аудитів;
  • визначення процедури експертизи та затвердження освітніх програм для початкової школи (крім типових).

Один коментар

  1. Дуже потрібно для ознайомлення примірне Положення про внутрішньу систему забезпечення якості освіти в закладі ПТО

Back to top button