Здоров'яФізіологія

Депресія призводить до скорочення теломера

Якщо людина перебуває в депресії, вона повинен знати: дане психічне відхилення прискорює старіння організму за рахунок скорочення теломера. Теломера – кінцеві ділянки хромосом, які захищають молекулу ДНК від пошкоджень. Йосин Верховен з Амстердамського вільного університету разом з колегами спеціально оцінила довжину теломера приблизно 1900 осіб, що стикалися з депресією, і 500 абсолютно здорових людей. Вікові рамки для учасників визначалися як 18-65 років.

Відомо, що з кожним поділом клітини теломера стають коротшими, і, в кінцевому рахунку, клітина вмирає. Коли людина страждала від депресії, його теломера були коротші теломерів здорових людей. На ступінь скорочення теломера безпосередньо впливала гострота і тривалість депресії.

Довжину теломера заміряли за кількістю спарених підстав – “будівельних блоків” ДНК. У нормі довжина повинна дорівнювати 5540 парам. Рік життя в середньому вкорочує теломера на 14 пар. При депресії середня довжина становила 5460 пар. Виходило, що організм жертви депресії старів на кілька років швидше. Це пояснює, чому депресія нерідко супроводжується віковими недугами – недоумством, раком, діабетом 2-го типу.

Back to top button