Здоров'яФізіологія

Чим шкідливе пасивне куріння?

Здавалося б, курити чи не курити – особиста справа кожного. Але ж вдихати дим доводиться всім, хто знаходиться поруч, а значить, приватне плавно стає суспільним!

За даними ВООЗ, щороку причиною смерті майже шести мільйонів чоловік стає куріння, з них близько семисот тисяч прощаються з життям у результаті пасивного куріння. Вагітні, діти, підлітки, кожен, хто вважає себе некурящим, проходячи повз «курилки», проживаючи в квартирі з володарем шкідливої ​​звички, відвідуючи громадські місця, де димлять, також ризикують отримати повний букет захворювань, що загрожують курцеві. Згубна пристрасть однієї людини може зіпсувати здоров’я всіх

Дістається всім
Тютюновий дим містить більше 4000 хімічних сполук, 69 з яких визнані канцерогенними. Особливо небезпечні поліциклічні ароматичні вуглеводні, тютюн-специфічні N-нітрозаміни і ароматичні поліефіри, такі як 4-амінобіфеніл. Цікаво, що ці речовини в зовнішньому потоці диму містяться в більш високих концентраціях, ніж у вдихуваному курцем, при цьому чим тонше сигарети, тим небезпечніше вони для оточуючих. Саме тому пасивне, або, як його ще називають, вторинне куріння в рази збільшує ризик респіраторних, серцево-судинних і онкологічних захворювань.

Дитинство з душком

Чим молодша людина, тим гірше позначається на ньому дія диму. Будь-які батьки знають, дітям не можна курити, і навіть якщо самі так і не розпрощалися з шкідливою звичкою, з ранніх років вселяють малюкові, що цього робити не треба. Але, як показують практика і численні дослідження, ця напівзахід не здатний захистити від наслідків. Шкода від пасивного вдихання диму не набагато менша. З цієї причини в деяких європейських країнах, наприклад в Латвії, куріння в присутності дітей прирівнюється до насильства, як свідоме примусовий вплив отруйними елементами. Чим же пасивне куріння так небезпечно для малюків?

За даними Каліфорнійського агентства з охорони навколишнього середовища, немовлята курців мам частіше народжуються з низькою вагою, з недорозвиненими легенями і вмирають від так званого синдрому раптової дитячої смерті на першому році життя. Також у них з більшою ймовірністю можуть розвинутися хронічні респіраторні і серцево-судинні захворювання у дорослому житті. Куріння батьків призводить до запальних захворювань середнього вуха і дихальних шляхів у дітей, розвитку бронхіальної астми, яка протікає важче, ніж у малюків, чиї батьки не курять. Крім того, вдихання тютюнового смогу призводить до уповільнення розвитку когнітивних здібностей. І це далеко не повний список небезпечних наслідків.

Все починається з дрібниць

Перш ніж постояти поруч зі смоляним другом або сісти в прокурене таксі, слід добре подумати, чи варто це робити . Так, всім очевидно, що ризик захворіти на рак легенів занадто довгострокова перспектива, до того ж вельми примарна. Проте з фактами не посперечаєшся: численні дослідження показують, що у некурящих дружин курців в кілька разів частіше виникає рак легенів. Є у цього і безліч інших неприємних проявів. Наприклад, спровокувати розвиток астми, важких респіраторних захворювань і алергії може не тільки регулярне вдихання тютюнового диму, а й просто знаходження в приміщенні, де часто курять. Доктор Веріндер Реан з медичного центру Біомедичного дослідницького інституту при Каліфорнійському університеті Харбор в Лос-Анджелесі зазначає, що значної різниці між вторинним і третинним курінням немає. Накопичуються в офісі, автомобілі, на оббивці, одязі токсини від тютюнового диму представляють величезну небезпеку для легенів. Також, як активні, так і пасивні курці на 20% гірше запам’ятовують інформацію, чим ті хто не вдихає канцерогени.

Back to top button