Здоров'я

Бальзам із вулика

Бальзам із вулика
Бальзам із вулика
Слово мед асоціюється з духмяними квітами, солодким нектаром, літнім теплом і маленькими невтомними створіннями — бджілками-трудівницями. Та якщо про смакові й цілющі властивості меду знає кожен, то про ще один чудодійний продукт бджільництва — прополіс — відомо, либонь, не всім. Тобто чути — чули, а щодо його властивостей до ладу не обізнані.

Назва походить від грецького «propolis» — «передмістя». У відкритому вулику можна помітити темно-коричневу з зеленкуватим відтінком смолисту речовину — бджолиний клей. Комахи замуровують ним вхід до свого містечка від непроханих гостей, замазують щілини, полірують стільникові чарунки, в які матка відкладатиме яйця, бальзамують убитих шкідників, що прокралися до оселі. Забальзамовані прополісом трупи (навіть ящірок та мишей) не розкладаються, і у вулику ніколи не буває неприємного запаху. Тож бджілки не лише славні трудівниці, а й чепурухи.

Де ж береться і з чого складається цей клей? Учені схиляються до думки, що бджоли збирають смолисту речовину з бруньок дерев та кущів. Потім змішують її з секретом, який виділяють їхні спеціальні залози, воском, пилком і витворюють прополіс. За день бджолина сім’я може виробити його близько грама. Є відомості, що це головна складова знаменитої «гірської смоли» — муміє. До прополісу входить понад 50 компонентів: смоли (50-55%) та ефірні олії (8-10%), які разом з ароматичними сполуками утворюють природний бальзам; віск (22-30%); у невеликих кількостях — квітковий пилок, вітаміни; різні мікроелементи (залізо, кобальт, цинк, мідь), які сприяють процесам росту, беруть участь у кровотворенні, регулюють обмін речовин людського організму. Тому прополіс має яскраво виражену антисептичну, протизапальну дію, сприяє швидкому загоєнню ран та виразок. За лікувальними властивостями переважає решту продуктів бджільництва. Крім того, прополіс ще й сильний знеболювальний засіб, у 3,5 разу потужніший за кокаїн і в 5,2 — за новокаїн.

У закритому посуді прополіс зберігається роками і не втрачає своїх властивостей. Для лікування можна застосовувати спиртовий розчин різної концентрації. Готувати його просто — залити грудочку спиртом, а як настоїться — рідину розвести. У моїй домашній аптечці завжди є 10-20%-й розчин із батькової пасіки. Ми лікуємо ним практично всі недуги: обробляємо та зцілюємо рани, використовуємо для профілактики грибкових хвороб, робимо компреси при запаленнях вуха, п’ємо при розладах шлунка (чайна ложка на склянку рідини), лікуємо пародонтоз (протирати ясна тричі на день тампоном, змоченим у розчині прополісу). Захворювання ясен взагалі вилікувати складно, особливо коли оголені корені зубів. Та варто прикласти смужечку прополісу до болючого місця — і біль вщухає майже миттєво. Дуже добре лікує прополіс і тріщини на п’ятах чи пучках.

Від респіраторних хвороб (застуд) прополіс теж помічний. Грудочку (завбільшки з горошину) жуємо 10-15 хвилин, потім годинна перерва — і знову жуємо. Хвороба не минається відразу, але переноситься значно легше: не так пече й болить горло, очищується закладений ніс. Порізи, опіки чи інші рани зцілюємо так: прикладаємо тоненький «млинчик» прополісу до ураженого місця, закріплюємо лейкопластиром і не знімаємо дві-три доби. Якщо ж у когось підвищена чутливість до прополісу (а таке буває, хоч і вкрай рідко), пов’язку слід потримати хоча б добу. Прополіс герметизує рану, вбиває мікроби, які туди потрапили, та не пускає нових. Така рана не гноїться і дуже швидко загоюється, а біль минає за лічені хвилини. Коли внаслідок цукрового діабету моєму дідусеві ампутували ногу, велика рана довго ятрилася і не загоювалася. Що тільки не перепробували! Тоді тато став прикладати на всю поверхню рани тонкий «млинчик» прополісу. Міняв його через два-три дні, протирав рану спиртовим розчином прополісу і знову прикладав до неї чистий «млинчик». Біль і свербіж ущухли, рана поступово загоїлася…

Так лікувалися наші батьки, так лікуємося й ми зараз. Тому і вважаємо, що чистий високоякісний прополіс — найефективніші ліки. Краще, щоб він був зі своєї чи пасіки знайомого порядного пасічника.

Будьте здорові! А якщо недуга чи травма спіткає вас, згадайте про дивовижний дар природи — прополіс.

Джерело: Сільські вісті

* Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтесь до вашого лікаря!