Головне

Американські вчені оголосили про створення надзахищеного квантового інтернету

Американські вчені оголосили про створення надзахищеного квантового інтернету
Американські вчені оголосили про створення надзахищеного квантового інтернету
Вчені з Лос-Аламоської національної лабораторії (штат Нью-Мексико), яке належить до Міністерства енергетики США, повідомили про існування робочого прототипу обчислювальної мережі, заснованої на квантовій механіці. Тестова версія мережі в установі, зайнятому розробкою ядерного озброєння, функціонує останні 2,5 року.

Повідомляється, що квантові обчислювальні мережі – одна зі сфер, якими займаються дослідники. Подібні мережі цікаві тим, що дають можливість гарантувати абсолютно новий рівень захисту інформації.

Так, вимірювання квантового об’єкта, наприклад, фотона, завжди провокує його зміну. Таким чином, будь-яка спроба змінити фотон не зможе залишитися непоміченою, і сторона-рецепієнта обов’язково помітить, що інформацію намагалися зламати, розповідає Technology Review .

Проблема залишається в тому, що нинішні прототипи квантових мереж дозволяють передавати інформацію лише по одному маршруту – з точки A в точку Б, таким чином, інформацію не можна направити в пункти C, D, E або F. Це є наслідком самої квантової механіки – визначення напряму вимагає читання фотонів, а це змінює їх, через що дані втрачаються.

Ряд груп вчених прагне вирішити цю проблему. Так, минулого року китайські вчені зуміли сконструювати квантовий роутер, який базується на ефекті квантової заплутаності (entanglement). Тим не менше, їх проект далекий від реалізації на практиці, оскільки дозволяє керувати лише одним кубитом (одиниця зберігання інформації в квантовій системі) в один момент часу.

У свою чергу, дослідники з Лос-Аламоської національної лабораторії заявили, що зуміли знайти вихід із ситуації. Так, вони запропонували організацію квантової мережі з центральним вузлом. Будь-який сигнал в мережі завжди транслюється через цей хаб.

Тим не менш, організація подібного комутатора пов’язана з технічними складнощами – перетворювачі сигналу, фотонні детектори, – досить габаритні. Все ж, за словами лідера проекту Річарда Хьюза, і таку проблему їм вдалося вирішити – замість фотонних детекторів вони використовували набагато більш компактними лазери.

Раніше повідомлялося, що колектив учених під керівництвом директора Інституту квантової оптики Макса Планка, професора Герхарда Ремпе, побудував першу елементарну квантову мережу. Вона складається з двох зв’язаних одноатомних вузлів, що передають квантову інформацію за допомогою когерентного обміну фотонами.

Back to top button