Головне

40 років тому відбулась перша розмова по стільниковому телефону

Творець DynaTAC 8000X доктор Мартін Купер здійснив перший приватний стільниковий дзвінок у 1973 році за допомогою дещо більшого прототипу.
Творець DynaTAC 8000X доктор Мартін Купер здійснив перший приватний стільниковий дзвінок у 1973 році за допомогою дещо більшого прототипу.
У Нью-Йорку відзначають 40-річний ювілей першого дзвінка з мобільного телефону. 3 квітня 1973 інженер Мартін Купер здійснив перший дзвінок по дослідному зразку мобільного телефону компанії Motorola. Вага телефону становив 1,15 кілограма, довжина – 22 з половиною сантиметри.

“На одній з вулиць мегаполіса третього квітня 1973 експерт випробував прототип телефонного апарату мобільного зв’язку. Він подзвонив завідуючому лабораторією прогресивних розробок фірми-конкурента Bell Labs Джоелу Енгеля і повідомив йому про революційний досягненні Motorola”, – передавав у ті дні телеканал New York One.

За чотири десятиліття мобільні телефони перейшли в категорію товарів першої необхідності, а Motorola поступилася конкурентам лідируючі позиції на ринку, і, до того ж, в 2011 році пережила поділ на дві компанії.

Після розділу компанія, що займається випуском мобільних пристроїв, отримала назву Motorola Mobility і перейшла у власність корпорації Google. За кількістю проданих у 2012 році мобільних телефонів вона займає лише дев’яте місце в списку виробників.

Зараз, за чутками, всі надії Google і Motorola Mobility покладаються на X-Phone – суперпристрій,який розробляється в секретній лабораторії Google X. Раніше ЗМІ повідомляли, що це буде смартфон з унікальними можливостями, яких немає у iPhone або лінійки Samsung Galaxy. Очікувалося, що X Phone буде анонсований на травневій конференції для розробників Google I / O, але потім з’ясувалося, що чекати доведеться довше – швидше за все, до кінця року.

Історія з випробуваннями

Історія винаходу першого стільникового телефону бере свій початок в післявоєнний час, саме тоді компанія AT & T, а точніше дослідницька лабораторія Bell Laboratories, що належала AT & T, вперше виступила з такою ідеєю.

Для 1947 це була смілива думка, хоча розробники і обмежили себе ідеєю телефону для установки виключно в автомобілях. Важив він 30-40 кілограмів (без джерела живлення), і важко було уявити, що хтось готовий тягати таку вагу на собі.

У 1950-ті роки почалася поступова мініатюризація телефонів в машинах, вони стали займати менше місця. Вже на початку 1970-х автомобільні радіотелефони “схудли” і важили всього близько 12-14 кілограмів. При цьому живлення як і раніше здійснювалося від бортової мережі автомашини.

Перші стільникові пристрої придумав Мартін Купер, інженер компанії Motorola. У 1967 його відділ створив перші портативні рації для поліції Чікаго. Майже через 20 років після початку своєї кар’єри в Motorola, Мартін Купер усвідомив, що може створити відносно невеликий стільниковий телефон.

Найважче було переконати Федеральну Комісію по зв’язку (FCC), що приватним компаніям будуть необхідні вільні частоти для впровадження стільникового зв’язку. Було прийнято компромісне рішення – Motorola повинна була продемонструвати можливість створення подібних мереж, що складаються з комутаторів і базових станцій – багаточастотних УКХ-приймачів, розподілених по всій зоні покриття мережі.

У спішному порядку розпочалася підготовка до проведення польових випробувань. Вони і відбулись 3 квітня 1973 року на вершині 50-поверхового Alliance Capital Building у Нью-Йорку, де змонтована базова станція. Перший прототип БС міг обслуговувати не більше 30 абонентів і сполучав їх з наземними лініями зв’язку.

Цей прототип, однак, так і не надійшов у виробництво. На розробку першого серійного стільникового телефону Motorola пішло майже 10 років, і в продажу він з’явився 6 березня 1983 року, а за іншими даними – взагалі 13 жовтня того ж року. Важив він вже 800 грамів і коштував 3,5 тис. доларів.

“Покупців так сильно вразила можливість завжди бути на зв’язку за допомогою портативного телефону, що в чергу на придбання DynaTAC 8000X ставали тисячі чоловік, – згадує один із розробників телефону Руді Кролопп. – І це незважаючи на значну вартість новинки. У 1983 році сама ідея дзвонити по бездротовому телефону здавалася чимось фантастичним”.

У 1980-х роках минулого сторіччя роздрібна ціна мобільного телефону була порівнянна з вартістю автомобіля. Володіння їм, як писала американська преса, було питанням престижу для бізнесменів і символом високого положення в суспільстві для політиків.

Як згадують щасливі власники Motorola DynaTAC 8000Х, що коштував 3995 доларів, “за формою він нагадував захована в пластикову оболонку цеглу, в одну з бічних сторін якого була вбудована клавіатура набору номера, а зверху стирчала стаціонарна антена”.

У 1984 році, через рік після запуску першої в США комерційної стільникової мережі Ameritech Mobile, абонентська база оператора становила 12 тисяч передплатників. У 2012 році в світі було продано 1750000000 мобільних пристроїв.

Back to top button