Головне

25 років тому 2 жовтня розпочалася Революція на граніті

Революція на граніті стала першим українським Майданом – успішним ненасильницьким політичним протестом проти чинної комуністичної влади в УРСР. Саме під час акції тодішню Жовтневу площу оголосили «територією, вільною від комунізму» та почали називати Майданом Незалежності.

«Історія Майдану Незалежності — це історія трьох Майданів, це історія нашої незалежності. Революція на граніті — це був наш перший Майдан. На початку 1990-х масові акції протесту проходили у багатьох республіках СРСР, проте в Україні особливістю Революції на граніті було те, що її рушійною силою були не політики, а студентська молодь. Ідея проведення акції протесту та голодування зародилася влітку 1990 року в Києві. Задум швидко підхопило Студентське братство Львова. Голодування розпочалося 2 жовтня 1990 року. 3 жовтня на площі вже стояло 49 наметів, а в голодуванні брали участь 137 осіб із Києва, Львова, Дніпропетровська, Івано-Франківська й інших міст України. На захист студентів стали кияни, які несли теплі речі й чай», – нагадав Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Акції громадянської непокори, які охопили Україну в жовтні 1990 року, заклали традиції проведення демократичних акцій протесту, подальшим виразником яких стала Помаранчева революція та Революція Гідності.

Революція на граніті стала переломним моментом в утвердженні незалежності України, а молоде покоління вже на початку 1990-х засвідчило своє бажання і відстояло право жити у вільній демократичній державі.

З нагоди річниці УІНП разом із Музеєм історії міста Києва створили мультимедійну виставку «Майдан: Від незалежності до свободи».

Відкриття виставки 2 жовтня 2015 року, 16.00 в Музеї історії міста Києва (вул. Б. Хмельницького,7)

Урочисте відкриття відбудеться за участі Віце-прем’єр-міністра з гуманітарних питань – Міністра культури Вячеслава Кириленка, Голови Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича, учасників Революції на граніті Віктора Рога, Володимира Гонського, Олексанра Ксенофонтова, Олеся Донія.

Виставка показує політичну історію українського Майдану як боротьби за повернення України до Європи: через акцію «Україна без Кучми» 2000–2001 років і Помаранчеву революцію 2004-го до Революції Гідності 2013–2014 років.

Організатори виставки – Український інститут національної пам’яті, Музей історії міста Києва, Київська міська державна адміністрація, Департамент культури.

Цього року УІНП разом із Міністерством освіти і науки поширив по школах методичні вказівки до вшанування річниці Революції на граніті. Їх можна подивитися на сайті Інституту.

Також УІНП традиційно підготував матеріали для ЗМІ, що висвітлюють історичне і політичне підґрунтя події. Вони є в додатку.

Відеоролик, створений до 25-ї річниці Революції на граніті, – за посиланням

Прес-служба Українського інституту національної пам’яті

Back to top button