ГоловнеПочаткові класи

Як працює учнівське самоврядування?

Учнівське самоврядування важлива частина шкільного життя. Залучати до внутрішнього управління учнів починають ще з початкової школи.  Як це працює, розкаже нова стаття проєкту «Дружня школа».

Учнівське самоврядування-Шкільне життя

Шкільне самоврядування популярне у всьому світі та в Україні. У нас воно передбачене Законом України “Про освіту”, надає учням й іншим учасникам освітнього процесу можливість спільно вирішувати організаційні та інші питання шкільного життя. Завдання такого самоврядування — реалізувати, підтримати та захистити інтереси, права та свободи учнів, залучити школярів до прийняття рішень, створити умови для їхньої самореалізації та втілення спільних шкільних проєктів.

Закон України “Про повну загальну середню освіту” згадує, зокрема, й основні засади учнівського самоврядування та його мету: формування та розвиток громадянських, управлінських і соціальних компетентностей учнів, пов’язаних з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту, здорового способу життя тощо.

Формування життєвих компетентностей належить до основних цінностей та завдань Нової української школи. А участь у проєктах шкільного самоуправління дозволяє розвинути не лише важливі для навчання навички, каже екс-лідер правління школи №89 м.Києва, а нині продуктовий менеджер Кирило Тепляков

Шкільне самоврядування суттєво вплинуло на мою професійну кар’єру і стало фундаментом для активної соціальної позиції. Пізніше саме вона привела мене до студентського самоврядування, яке, своєю чергою, дозволило розвинути навички управління та реалізувати себе: спершу в ролі проєктного менеджера, а тепер уже кілька років я працюю продуктовим менеджером. Крім цього, шкільне самоуправління допомогло розвинути соціальні навички, сформувати дуже широке коло знайомств, а ще сильну громадянську позицію. Це дозволяє мені бути більш свідомою людиною: ти розумієш, що всі зміни розпочинаються з тебе, що саме це впливає на твоє життя й на життя людей навколо.

Шкільне самоврядування може допомогти учням молодших краще адаптуватися до шкільного життя, відчути себе його важливою частиною. Отримуючи свою зону відповідальності чи прості організаційні завдання на рівні класу, можна визначити зони росту кожного школяра та допомогти йому їх розвинути. Спільна взаємодія дозволяє учням освоїти принципи командної роботи та краще познайомитися між собою.

У кожній школі учнівське самоуправління має свої особливості, форми та методи роботи: воно може діяти на рівні класу чи на рівні окремого закладу освіти, може мати різні форми, назви та склад учасників. Втім, його мета залишається спільною — створити школу, в якій буде цікаво навчатися, яка даватиме не лише необхідні знання, а й розвиватиме корисні життєві вміння.

Ярослава Кобинець, журналістка проєкту «Дружня школа»

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.

НУШ-Шкільне життя

Читайте також:

Back to top button