ГоловнеОсвіта і IT

6 порад для захисту своїх акаунтів від зловмисників

Ризик бути атакованим онлайн-зловмисником високий для будь-якої людини. Якщо облікові записи недостатньо захищені, ваші особисті дані, наприклад номер кредитної картки та фотографії, можуть бути викрадені та викладені для загального перегляду. У цифровій безпеці важливіше зменшувати ризики, ніж мати справу з наслідками, вважає Мет Бьорджес — автор статті для Wired. Він дає кілька порад для захисту від можливих небезпек в інтернеті.

  1. Використовуйте багатофакторну аутентифікацію. Напевне, одна з найкращих речей, яку ви можете зробити для захисту своїх акаунтів, це ввімкнути дво- або багатофакторну аутентифікацію, де це є можливим. Цей метод, окрім пароля, отримує від вас додаткову інформацію, яка підтверджує, що людина, яка намагається зайти на акаунт, – дійсно ви. Малоймовірно, що зловмисник знатиме й пароль, і постійно матиме доступ до вашого телефона, до якого зазвичай підв’язують другий ступінь аутентифікації.

    Варто перевірити чи ваші акаунти на сторінках соціальних мереж Фейсбук, Інстаграм, Вайбер чи Телеграм, а також ваші поштові скриньки вже захищені двофакторно – саме там знаходиться найбільше персональної інформації, якою можуть зловживати. Якщо у вас є вибір, який саме тип аутентифікації обрати, зверніть увагу, що рівень надійності не завжди однаковий – надайте перевагу застосункам, що генерують коди, ніж смс-підтвердженням.

  2. Застосовуйте «менеджера» паролів. Усі ваші онлайн-акаунти повинні мати різні паролі, і цей фактор грає безпосередню роль у вашому захисті. Аби ніколи більше не забувати паролі, спробуйте застосунки для управління ними. Вони дають можливість не тільки зберігати паролі з усіх акаунтів та пристроїв в одному місці, але й пропонують свої варіанти надійних паролів, які убезпечать вас від хакерів. Випробуйте найкращі варіанти від автора статті: LastPass або KeePass.
  3. Навчіться бачити фішингові атаки. Швидко натискати на свіжі листи в поштовій скриньці, повідомлення в месенджерах або покликання, якими поділилися друзі, – не найкраща ідея. Хакери використовують пандемію як можливість запускати фішингові атаки. Не існує єдиного шляху уникнути фішингу, варто бути уважним та обережним. Тому перш ніж клікнути, подумайте, чи дійсно ви знаєте цей ресурс або людину, щоб скачати від них файли чи клікнути на покликання? Фішингові атаки маскуються під повідомлення, які грають на імпульсивності та спонукають до термінових та необдуманих дій, тому завжди будьте насторожі.
  4. Оновлюйте все. Від застосунку “Фейсбук” на вашому смартфоні до системи, що контролює лед-освітлення – сьогодні будь-які пристрої та технології відкриті для хакерів. На щастя, розробники постійно латають технологічні прогалини, саме тому важливо якомога частіше оновлювати свої пристрої та програми до найновіших версій. Почніть зі свого телефона – завантажте нове програмне забезпечення, якщо ви цього давно не зробили, налаштуйте автоматичні оновлення для додатків та ігор. Далі поміркуйте, які пристрої мають високу ймовірність бути обраними хакерами, та оновіть їх також – це ваш комп’ютер або ноутбук, програми на ньому, а далі згадайте інші девайси, що ви до нього підключаєте.
  5. Шифруйте все. Захистити ваші комунікаційні канали стало легко. Використовуючи сервіси з шифруванням, ваші дані будуть краще захищені від стеження та будуть недоступні зловмисникам, якщо ваш пристрій загубиться або його вкрадуть. Різні месенджери мають різні функції шифрування: наприклад у WhatsApp та Signal усі повідомлення (включаючи відео та фото), дзвінки та відео дзвінки зашифровуються за замовчуванням. У Вайбері дані також закодовуються у спільних чатах та діалогах, а у Телеграмі для цього є функція «секретних чатів». У всіх цих додатках також є функція «повідомлень, що зникають» – вони видаляються через певний проміжок часу. Ця практика може допомогти зберегти конфіденційність ваших чатів навіть від тих, хто має доступ до ваших пристроїв. Електронні листи допоможе захистити ProtonMail. Також можна створювати тимчасові поштові адреси для списків розсилок та покупок, де ви не хочете передавати особисті дані. Крім повідомлень, шифрування файлів на ваших пристроях може зменшити ймовірність того, що ваші дані будуть скомпрометовані – для шифрування жорсткого диска на ноутбуці або комп’ютері, ввімкніть шифрування через меню “Налаштування”, скористайтеся шифруванням BitLocker.
  6. Знищіть свій цифровий слід. Старі облікові записи, якими ви більше не користуєтесь, і ваші дані для входу до них можуть бути використані проти вас, якщо ви нічого не зробите з ними. Першим кроком може стати регулярне очищення браузерної пошукової історії. Далі можна пошукати свої старі акаунти та видалити їх також – це допоможе зменшити кількість спам-повідомлень та можливих шляхів, якими вас відстежують хакери. Перевірте, чи була ваша електронна скринька скомпроментована раніше через сайт Have I Been Pwned?та користуйтеся VPN сервісами для підвищення рівня вашої онлайн-захищеності.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Читайте також:

Back to top button