Головне

100-ліття Пласту. Вся історія

“Перша сотня”

24 серпня 2012 року урочистим закриттям Ювілейної Міжкрайової Пластової Зустрічі біля пам`ятника Іванові Франкові у Львові завершилися офіційні святкування 100-ліття Пласту.

Святкування 100-ліття найстарішої української скаутської організації Пласту – НСОУ було дійсно масштабним. Завершальним, найбільш емоційним та чисельним етапом стала ювілейна зустріч у Львові, що відбулася з 18 по 25 серпня 2012 року на території Українського Католицького Університету.

Спробуємо оглянути, як же Пласт святкував 100-ліття.

Альманах 100-ліття Пласту

Під час Міжнародної конференції до 100-ліття Пласту 23 серпня 2012 року було презентовано фундаментальне виданя “Альманах 100-ліття Пласту: до 100-ліття українського скавтінґу 1911/2-2011/2″ (Нью-Йорк-Торонто-Львів) на 888 сторінках.

У книзі йдеться про передумови виникнення, період зародження та столітню діяльність на Батьківщині і за її межами Пласту – українського варіянту скавтінґу. Зібрані у виданні статті і публікації насичені багатим фактичним матеріялом, дозволяють відчути дух пластового середовища і глибше збагнути суть пластових ідей.

Пік 100-ліття Пласту в Антарктиді (подяка Ігореві Дикому та ст.пл.скобу Ігореві Карабіну, ВБ)

5 лютого 2012 року залишиться в історії Пласту яскравою подією. Саме цього дня українсько-чеська група науковців здійснила першопрохід на один з піків материкової Антарктиди (поблизу української станції “Академік Вернадський”) і назве його піком “100-ліття Пласту”.

Свого часу ст. пл. скоб Ігор Карабін, ВБ, у радіоінтерв`ю для Пластового Порталу висловив ідею, щоб у рамках святкування 100-літнього ювілею Пласту здійснити першопрохід і дати взятій вершині назву “100-ліття Пласту”. Ідея сама по собі є складною для реалізації, оскільки потребує значних коштів для організації та пошуку команди, спорядження, сплати різних “пермітів” (дозволів) тощо. Але, оскільки пластун – словний, то сказавши, мусить виконати обіцянку!

100 добрих справ

Протягом 2012 року пластуни в різних країнах робити добрі справи для людей, громад тощо.

Ідея марафону добрих діл зародилася 2011 року в Таллінні, де старший пластун Ростик Чикальський разом з українською молоддю зробив перше добре діло.

Відтак, естафету перейняли українські пластуни. Старша пластунка Наталка Масяк з куреня “Степові відьми” доклала багато зусиль для реалізації проекту. До закінчення ЮМПЗ було справді зроблено більше сотні добрих діл!

Марафон 100-ліття

Протягом 2012 року пластни організували марафон “100 заходів по Україні”. Долучитись до цього марафону зміг кожен пластун – будь-яка округа, станиця, курінь, гурток та навіть новацьке гніздо чи рій в Україні та поза її межами.

Для цього потрібно було придумати якийсь захід чи зголосити вже існуючий, котрий має бути присвячений 100-літтю Пласту, а також зробити фотографію із числом 100. Цю цифру до світлини можна було викласти з людей, намалювати її на плакаті, написати її на стіні чи просто показати сто пальців :)

Міжнародна конференція до 100-ліття Пласту

23 серпня у приміщенні конференц-залу Львівської Духовної Семінарії проведено Міжнародну конференції до 100-ліття Пласту за участі Любомира Гузаря, Бориса Ґудзяка, Богдана Гаврилишина, Гліба Лончини, Ореста Субтельного, Ігоря Юхновського, Любомира Романкова тощо.

Участь у конференції взяло більше 300 пластунів. Протягом дня в інтернеті наживо переглянуло трансляцію більше 400 користувачів.

Музичний диск “При ватрі”

В часі ЮМПЗ у Львові 23 серпня було презентовано нивий збірник (CD) пісень під назвою “При ватрі”. До диску увійшли відомі пісні у виконанні провідних українських співаків та деякі обробки старих пластових пісень.

За ідею та реалізацію проекту дякуємо Оксані Мусі та всім, хто долучився:) і не був байдужим!

Пластові відзнаки, що побували в космосі

У приміщенні УКУ (на території якого відбувалося ЮМПЗ 2012), серед мистецьких робіт, висіло на стінах ще кілька цікавинок: пластові відзнаки, які побували у космосі.

9 вересня 2006 року в 11 годині 15 хв. ранку за часом у Нью-Йорку, з бази в Кейп Канаверал (Флорида, США) ракетою „Атлантіс” відлетіла до міжнародної станції-сателіта команда з шести осіб (до якої увійшла і українка, вихованка Пласту – Гайді Стефанишин-Пайпер) „STS-115” з метою вмонтування сонячних акумуляторів та виконання ряду інших завдань для подальшого розвитку й успішного функціонування згаданого сателіта.

Перед відлетом астронавтка звернулася до Пласту в Міннеаполісі з проханням передати їй українську пластову лілейку, яку вона матиме із собою в космічному просторі під час виконання історичної місії „STS-115”.

Посвята пластового табору-музею “Сокіл”

15 серпня 2012 р. відбулася важлива подія – на терені пластової оселі «Сокіл» проведено кілька важливих заходів – панахиду за полеглими пластунами, посвячення копії першого пластового прапора та посвячення будівель відбудованого табору – музею «Сокіл».

Пам`ятник “Пластунам, що не злмали своїх присяг”

12 квітня 2012 р. з нагоди 100-річчя Пласту – Національної скаутської організації України в Івано-Франківську відкрили перший у світі пам’ятник “Пластунам, що не зламали своїх присяг”.

В урочистому відкритті скульптури взяло участь більше 300 пластунів з Івано-Франківська, Києва, Луцька, Коломиї, Львова,Тернополя та Чернівців.

“Шлях від ідеї до реалізації виявився досить довгим і складним. Але ми це зробили!”, – каже ст.пл. Тарас Зень, ЧоК.

У майже чотирьох метровій скульптурній композиції пам’ятника, яку виготовив прикарпатський скульптор – Володимир Довбенюк, використана бронзова фігура юнака у пластовому однострої зразка 1925 рокуз мандрівним наплічником та орлом в руках. Саме це покоління пластунів найактивніше брало участь у національно-визвольній боротьбі за Українську Державність.

Два рекорди України

Протягом 2011 та 2012 року Пласт встановив два рекорди України.

Перший пластуни встановили 10 червня 2011 року у Києві, склавши найбільший тризуб з доміно. Після того як пластуни завершили складення тризубу, експерти Національного реєстру рекордів провели заміри розмірів тризуба. Вони становили: довжина 12,02 метрів та ширина 7,46 метрів.

А тому пластуни встановили свій перший Національний рекорд України – Найбільший тризуб, складений з унікальних доміно із зображенням 225 гербів українських міст.

19 серпня 2012 року пластуни створили другий рекорд України – “Найбільший ланцюг, складений з пластових хустин”. Офіційно зареєстрована довжина, яка буде занесена до Національного Реєстру Рекордів України – 392 метри 30 сантиметрів. Долучились до цього понад 600 пластунів.

Вифлеємський Вогонь Миру

Однією з перших та наймасштабніших акцій до 100-ліття Пласту була акція передачі Вифлеємського Вогню Миру, що розпочалася у грудні 2011 та тривала до середини січня 2012 року. Передачі ВВМ відбулися в усіх областях України.

Міжнародна акція Вифлеємського Вогню Миру українцям діаспори розпочалася 10 грудня 2011 року з передачі Благодатного Вогню українцям Відня (Австрія). Вже наступного дня – 11 грудня українські пластуни передали Світло Добра українцям Мюнхена.

Ще за тиждень Вогонь запалав у домівках українців Румунії (міста Клуж та Бухарест), Болгарії (Софія), Сербії (Новий Сад, Воєводина), Литви (Вільнюс), Латвії (Рига), Таллінна (Естонія), Великої Британії (Лондон). Пластуни передали скаутську естафету скаутам Білорусі (Мінськ) – Білоруській Республіканській Асоціації Скаутів.

100-ліття Пласту на мапі України та світу

Протягом 2011-2012 років Пласт організував та провів безліч різних святкових заходів до свого століття. Історичний пластовий блог “100 кроків” ініціював створення та наповнення гугл-карти з позначками проведених ювілейних акцій.

Видання книг до 100-ліття Пласту

Презентація книг, що вийшли до 100-ліття Пласту відбулася 23 серпня в рамках міжнародної конференції.

Видання книг до 100-ліття Пласту

Презентація книг, що вийшли до 100-ліття Пласту відбулася 23 серпня в рамках міжнародної конференції.

Книга “Митрополит Андрей Шептицький та Пласт”

Видання матеріалів Міжнародної конференції, що відбулася в рамках 1-го Всеукраїнського Джемборі в Невицькому (Закарпаття) 1996 року.

Співаник до 100-ліття Пласту

Олександр Тисовський “Ідеологія Пласту – Українського Скаутингу”

* * *

Щиро дякуємо всім без винятку пластунам і пластункам (дійсним і тим, що пластували колись), прихильникам, меценатам і спонсорам Пласту, батькам, у всіх куточках світу, бажаємо їм сміливо крокувати другим століттям, досягати висот, твердо нести гасло “Бог і Україна”!

З пластовим СКОБ!

Back to top button