Лист Міністерства освіти і науки України від 03. 07. 2018 р. № 1/9-415 “Щодо вивчення у закладах загальної середньої освіти навчальних предметів у 2018/2019 навчальному році”

Як розпізнати лісового кліща? Інструкція

Як розпізнати лісового кліща?  Інструкція

Як розпізнати лісового кліща? Інструкція

Лісовий кліщ дуже небезпечний, тому вкрай важливо його вчасно розпізнати, правильно його витягти і позбутися від нього.

Укуси кровососів-кліщів болючі, неприємні і дуже небезпечні, тому що список захворювань, що передаються ними, розширюється з кожним роком.

Залежно від виду та місця проживання кліща, він може переносити різноманітні вірусні, бактеріальні, рикетсіозні і протозойні захворювання: кліщовий вірусний енцефаліт, конго-кримську геморагічну лихоманку, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), плямисту лихоманку скелястих гір, висипний тифи, ку-лихоманку, туляремію, ерліхіоз, бабезиоз та інші.

Ранньою весною кліщі особливо небезпечні і агресивні – вони виходять із зимової сплячки, і, так як за зиму вони зголодніли, тепла кров людей і тварин – їх єдина їжа.

Зазвичай кліщі воліють мешкати в зволожених, злегка затінених листяних і змішаних лісах з густою травою, в заростях верболозу по берегах річок, на дні ярів, в буреломах, уздовж лісових галявин і зарослих травою стежок. Але підчепити небезпечного кліща можна де завгодно – на природі, на дачі і в місті під час прогулянки по парку.

До речі, найчастіше жертвами кровососів стають саме жителі великих міст – у них природний захист проти захворювань, які переносять кліщі, відсутній.

Хто такий цей кліщ?

Кліщі – це численний підклас членистоногих у складі класу павукоподібних. На сьогоднішній день описано понад 50 тисяч видів кліщів.

Велика частина кліщів має невеликі розміри – до одного міліметра, найбільші різновиди досягають 1-2 сантиметрів у довжину.

Активні кліщі в теплу пору року, з квітня по жовтень. Пік активності припадає на червень – липень.

Як виглядає кліщ? Кліщ – це павукоподібні комаха з гострим хоботком. Кліщі мають чотири пари кінцівок. Кінцівки складаються з шести члеників, які закінчуються парою кігтиків з перетинчастої присоскою. Кігтики і присоски допомагають кліщам підніматися і утримуватися на рослинах, чіплятися за одяг людини або шерсть тварин. Позаду четвертої пари ніг у кліща знаходяться дихальні платівки.

На спинній стороні тіла кліща є щиток.

Очі у кліщів відсутні, але вони здатні відрізняти світло від темряви. При цьому у кліщів добре розвинений нюх, завдяки чому вони і знаходять жертву.

Кров ссуть тільки самки

Самки помітно відрізняються від самців – вони крупніше, спинний щиток у них займає близько третини тіла, а інша частина поверхні пофарбована в буро-червоний колір.

Завдяки особливій будові свого тіла, кліщі здатні поглинати значні порції крові і збільшувати свою вагу в 100 і більше разів. Сидіти на тілі жертви і поглинати кров кліщі можуть до 7-10 діб.

Іноді відзначаються випадки «присмоктування» самців, але вони не здатні довгостроково смоктати кров.

Як нападає? Кліщ непомітно впивається в шкіру жертви, виділяючи анестезуючу речовину, завдяки якому людина може тривалий час не відчувати прикріплення самки кліща.

Через кілька годин після укусу голова комахи повністю занурюється під шкіру людини, а черевце роздувається від випитої крові.

Збудники хвороб концентруються в слинних залозах, тому якщо кліщ заражений вірусом, то при кровососанні він вже зі слиною передає вірус в кров людини або тварини.

Тому дуже важливо якомога раніше видалити кліща , щоб не допустити зараження енцефалітом.

При видаленні кліща не можна його тиснути – це завадить його витягти зі шкіри, крім цього, бризки від розчавленого комахи можуть потрапити в очі, на слизові носа, рота, подряпини на руках, що спричинить небезпека зараження енцефалітом.

  

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.Обов'язкові поля позначені *

*