Здоров'я

Як розпізнати лісового кліща? Інструкція

Як розпізнати лісового кліща?  Інструкція
Як розпізнати лісового кліща? Інструкція
Лісовий кліщ дуже небезпечний, тому вкрай важливо його вчасно розпізнати, правильно його витягти і позбутися від нього.

Укуси кровососів-кліщів болючі, неприємні і дуже небезпечні, тому що список захворювань, що передаються ними, розширюється з кожним роком.

Залежно від виду та місця проживання кліща, він може переносити різноманітні вірусні, бактеріальні, рикетсіозні і протозойні захворювання: кліщовий вірусний енцефаліт, конго-кримську геморагічну лихоманку, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), плямисту лихоманку скелястих гір, висипний тифи, ку-лихоманку, туляремію, ерліхіоз, бабезиоз та інші.

Ранньою весною кліщі особливо небезпечні і агресивні – вони виходять із зимової сплячки, і, так як за зиму вони зголодніли, тепла кров людей і тварин – їх єдина їжа.

Зазвичай кліщі воліють мешкати в зволожених, злегка затінених листяних і змішаних лісах з густою травою, в заростях верболозу по берегах річок, на дні ярів, в буреломах, уздовж лісових галявин і зарослих травою стежок. Але підчепити небезпечного кліща можна де завгодно – на природі, на дачі і в місті під час прогулянки по парку.

До речі, найчастіше жертвами кровососів стають саме жителі великих міст – у них природний захист проти захворювань, які переносять кліщі, відсутній.

Хто такий цей кліщ?

Кліщі – це численний підклас членистоногих у складі класу павукоподібних. На сьогоднішній день описано понад 50 тисяч видів кліщів.

Велика частина кліщів має невеликі розміри – до одного міліметра, найбільші різновиди досягають 1-2 сантиметрів у довжину.

Активні кліщі в теплу пору року, з квітня по жовтень. Пік активності припадає на червень – липень.

Як виглядає кліщ? Кліщ – це павукоподібні комаха з гострим хоботком. Кліщі мають чотири пари кінцівок. Кінцівки складаються з шести члеників, які закінчуються парою кігтиків з перетинчастої присоскою. Кігтики і присоски допомагають кліщам підніматися і утримуватися на рослинах, чіплятися за одяг людини або шерсть тварин. Позаду четвертої пари ніг у кліща знаходяться дихальні платівки.

На спинній стороні тіла кліща є щиток.

Очі у кліщів відсутні, але вони здатні відрізняти світло від темряви. При цьому у кліщів добре розвинений нюх, завдяки чому вони і знаходять жертву.

Кров ссуть тільки самки

Самки помітно відрізняються від самців – вони крупніше, спинний щиток у них займає близько третини тіла, а інша частина поверхні пофарбована в буро-червоний колір.

Завдяки особливій будові свого тіла, кліщі здатні поглинати значні порції крові і збільшувати свою вагу в 100 і більше разів. Сидіти на тілі жертви і поглинати кров кліщі можуть до 7-10 діб.

Іноді відзначаються випадки «присмоктування» самців, але вони не здатні довгостроково смоктати кров.

Як нападає? Кліщ непомітно впивається в шкіру жертви, виділяючи анестезуючу речовину, завдяки якому людина може тривалий час не відчувати прикріплення самки кліща.

Через кілька годин після укусу голова комахи повністю занурюється під шкіру людини, а черевце роздувається від випитої крові.

Збудники хвороб концентруються в слинних залозах, тому якщо кліщ заражений вірусом, то при кровососанні він вже зі слиною передає вірус в кров людини або тварини.

Тому дуже важливо якомога раніше видалити кліща , щоб не допустити зараження енцефалітом.

При видаленні кліща не можна його тиснути – це завадить його витягти зі шкіри, крім цього, бризки від розчавленого комахи можуть потрапити в очі, на слизові носа, рота, подряпини на руках, що спричинить небезпека зараження енцефалітом.

Back to top button