Вища освітаВища освіта за кордоном

Вища освіта в Естонії

Отримання вищої освіти в одній з європейських країн є пріоритетним і привабливим для багатьох випускників шкіл світу. Адже вища європейська освіта – це не тільки престижний диплом і можливість залишитися жити в Євросоюзі, але прекрасні знання, кваліфіковані викладачі, найкращі системи освіти, технічне оснащення, дослідницька робота.

Все більшою популярністю користуються вузи Естонії. Система вищої освіти цієї країни є досить простою та зрозумілою для жителів країн пострадянського простору. Тут прийнято традиційний поділ на бакалаврат, магістратуру, докторантуру. Країна входить в Європейський ENIC / NARIC, підтримує Болонський процес.

Вища освіта ділиться на два основні види – це академічна і прикладна. Отримати академічну освіту можна в університетах, а прикладну – в одному із структурних курсів університету або у вузі професійного профілю, в професійно-технічному училищі. У країні налічується п’ять приватних і шість громадських університетів, вісім державних, тринадцять вузів професійного профілю.

Для того, щоб отримати ступінь бакалавра, в університеті потрібно провчитися 3 роки, що відповідає 180 заліковим пунктам, у відповідності з системою ECTS. По закінченні навчання студент отримує ступінь бакалавра. В установах вищої прикладної освіти тривалість навчання безпосередньо залежить від того, яка була обрана спеціальність, може займати 3-4 роки, що відповідає 180-240 ECTS. Закінчивши навчання, студент отримує диплом про вищу прикладну освіту. Після бакалавра слідуючий ступінь магістра, для отримання якого потрібно пройти другий цикл навчання, провчившись ще 1-2 роки, що відповідає 60-120 ECTS.

Після закінчення одного з естонських вузів випускники отримують єдиний європейський сертифікат спеціаліста, з яким потім можна без проблем працювати, відповідно до отриманою спеціальністю, у будь-якій країні Євросоюзу. Викладання у вузах Естонії здійснюється державною мовою, але все більша кількість навчальних програм і курсів тепер доступні і англійською, рідше – на інших мовах. Для того, щоб отримати візу і почати навчання, зовсім не обов’язково знати естонську мову. Навіть етнічні неестонців з дипломом національних вузів не потрапляють під державну обов’язкову мовну інспекцію.

Для того, щоб вступити до вузу і вчитися обраної спеціальності, потрібно мати відповідну навчальну кваліфікацію (сертифіковану в ENIC / NARIC), документи, які підтверджують володіння іноземною мовою. Більшість вузів визнають всі міжнародні мовні тести, але можуть бути проведені і внутрішні тестування для вступників.

Як правило, навчальний рік починається на початку вересня, включає два семестри. Іноземні студенти приймаються з осіннього семестру. Крайній строк подачі документів і заяв для абітурієнтів, які не є громадянами Євросоюзу, закінчується у квітні.

Естонські вузи вже протягом декількох років вчать іноземних студентів по повністю акредитованим програмам. Дипломи про здобуття вищої освіти визнають у всіх країнах, членах Євросоюзу, і за його межами. Про високу якість освіти в країні свідчить наявність у більшості вузів програм, що мають статус Erasmus Mundus, що дають можливість брати участь в студентському обміні. Важливо й те, що найстаріший університет країни включений в список 600 найкращих вищих навчальних закладів країн всього світу, згідно з рейтингом THES-QS.

Іноземні студенти можуть вибирати будь-які спеціальності, але пріоритетними на сьогоднішній день є інженерні та технічні професії. Безліч найрізноманітніших навчальних програм і курсів пропонує Тартуський університет. Найпрестижніший і найстаріший вуз країни, який надає передову освіту за затребуваними спеціальностями, підтримує культуру країни, підвищує її репутацію в сфері вищої освіти. Саме в Тарту жили, викладали такі всесвітньо відомі вчені, як біолог К. фон Бер, астроном В.Я.Струве, лікар Н.І.Пирогов, семіотик і філолог Ю.М. Лотман. В Тартуському університеті здобула освіту чимала кількість українців — студентів та вчених.

Це зокрема, закарпатський просвітитель Іван Орлай, один із засновників Кирило-Мефодіївського товариства Микола Гулак, брат Лесі Українки Михайло Косач, філолог Володимир Даль, майбутній президент НАН України Микола Василенко, український геолог Олександр Дубянський, активіст українського національного руху, журналіст Олександр Тищинський (1860-1861), етнографі і славіст Олександр Котляревський, український соціолог та філософ Богдан Кістяковський, член Української Центральної Ради, лікар-гінеколог Олександр Крупський, лікар-терапевт Федір Цицурін.

Тартуський університет - найпрестижніший і найстаріший вуз країни, який надає передову освіту
Тартуський університет – найпрестижніший і найстаріший вуз країни, який надає передову освіту
Протягом останніх років університет відомий завдяки розвитку сфери мистецтвознавства: капітальні праці Лотмана, його геніальні відкриття в сфері культурології, семіотики кінематографа і мистецтва представляють вершину світової академічної думки. На сьогоднішній день у вузі навчається близько 20 тисяч студентів з усього світу.

Досить серйозним авторитетом у галузі вищої освіти володіє Талліннський технічний університет, який є одним з найбільш великих в країні і поступово інтегрується у спільноти з іншими іменитими вузами. На даний момент це провідний вуз в області інженерних технологій не тільки в Прибалтиці, але і країнах Євросоюзу. Саме тут готують інтелектуальну еліту, задаючу напрямок розвитку технологічного прогресу і інженерних розробок. Ні на день тут не припиняється науково-дослідна діяльність, що красномовно свідчить про високий рівень підготовки.

У столиці країни знаходиться ще один іменитий вуз – Талліннський університет, який був заснований на базі Талліннського педагогічного університету в 2005 році. На сьогоднішній день даний вуз є основним центром підготовки педагогів в країні. Досить сильні позиції університету в підготовці фахівців в області східної та російської філології, азіатської культурології, прикладної психології. Університетові належить унікальний бібліотечний фонд «Прибалтика», тут же знаходиться частина архіву Лотмана.

Для тих, хто хоче навчатися артистичним професіями, буде цікава Естонська академія театру і музики, яка була заснована в 1919 році і сьогодні вважається найбільшим національним науковим і музично-педагогічним центром. Тут готують фахівців, діячів у сфері фольклористики, музикознавства, музичної педагогіки, естетики. Знаходиться академія в Таллінні, з 1999 року займає нову будівлю, яке вважається одним з найкращих сучасних консерваторських споруд світу.

Back to top button