ГоловнеПерерва

Коли чекати на Різдвяне диво: 25 грудня чи 7 січня?

Різдво ― свято дитинства, свято дива та надії на краще. Ми готуємося творити дива самі та чекаємо на те, що вони стануться з нами. І тут постає цікаве питання: коли чекати на Різдвяне диво? Чи правильно чекати на нього 25 грудня, чи варто відкласти очікування до 7 січня? Чи дійсно 25 грудня ― це католицьке Різдво, а 7 січня ― православне? А можливо, у вас виникатимуть ще й інші запитання стосовно того, коли варто або не варто святкувати Різдво. Спробуймо розібратися поступово. Сподіваємося, що цей короткий екскурс в історію буде цікавим і для тих, хто не святкує цього свята.

Почнемо з центрального запитання: чи дійсно 25 грудня ― це католицьке Різдво, а 7 січня ― православне? Відповідь на нього може побіжно дати відповіді й на інші запитання. Отже, звернімося до фактів:

🔹 Астрономічний рік триває 365 діб, 5 годин, 48 хвилин та 46 секунд, і кожні 4 роки з цих годин Юліанський календар накопичує ще одну добу. І календар починає хибувати, адже «округлив» середню тривалість року до 365 діб та 6 годин.

🔹 За канонами, Пасха ― свято весняне, а через похибку Юліанського календаря воно могло стати святом літнім. Якщо почекати ще кілька тисяч років ― то й Різдво стало б літнім святом. 

🔹 Від часів Нікейського собору (325 р.) до часів Папи Григорія ХІІІ весняне рівнодення «сповзло» на 10 діб ― з 21 на 11 березня. 

🔹 Алоізій Ліліо (італійський астроном) запропонував змінити календар, «викресливши» з нього зайві 10 днів. Тут і знадобилась універсальна влада Папи Римського, яка діяла понад кордонами королівств та імперій. Згідно з буллою Папи Григорія ХІІІ, після 4 жовтня 1585 (1582) року настало відразу 15 жовтня. Новий календар називають Григоріанським або Новоюліанським.

🔹 Українська Центральна Рада  ухвалила 12 лютого 1918 р. «Закон про заведення на Україні числення часу за новим стилем і переведення годинників на середньо-европейський час», згідно з яким після 15 лютого наставало 1 березня 1918 р.  Отже, від ухвалення закону і до сьогоднішнього дня на території України літочислення ведеться саме за Григоріанським календарем. 

🔹 Офіційно Різдво 7 січня почали відзначати лише після розпаду СРСР, адже політика цієї держави не дозволяла святкування релігійних свят. На початку ХХ століття Різдво на теренах України офіційно відзначали 25 грудня. 

Таким чином, ми з’ясували, що немає ніякого католицького чи православного Різдва. Мова йде про одне й те саме свято і фактично один і той самий день, тільки за різними календарями. Цікаво, що живемо ми за Григоріанським (Новоюліанським) календарем, а святкуємо Різдво за старим (Юліанським) календарем. Чому так сталося? Тут радше йдеться про політичне рішення та перебування України у полі інтересів росії, а української церкви ― під впливом РПЦ (російської православної церкви).

Ситуація почала змінюватися після анексії росією Криму та військової агресії на сході України. Після утворення Православної церкви України у 2018 р. питання святкування Різдва стало ще актуальнішим. Митрополит Київський і всієї України Єпіфаній уже у 2020 р. дав зрозуміти, що українські православні можуть святкувати Різдво і за «новим» стилем, а 18 жовтня 2022 р. на засіданні Священного Синоду було ухвалене рішення «Про можливість звершення богослужіння на честь Різдва Христового за Новоюліанським календарем 25 грудня 2022 р.».

Отже, питання, коли святкувати Різдво, скоріше пов’язане з традиціями, а не з вірою чи релігійними канонами. І, як зазначає голова Вченої ради Національного університету «Острозька академія», професор Петро Корелюк: «’’Тягар традиції’’, як правило, важкий. Але, попри те, варто зрозуміти: якщо ми орієнтуємось на близький до григоріанського новоюліанський календар, як це зробила більшість православних церков, значить ми культурно зорієнтовані на Захід та євроінтеграцію».

Вірте в дива, незалежно від дня та свята – і вони обов’язково з вами стануться!

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

Back to top button