Здоров'я

Синдром хронічної втоми спричинений не вірусом, довели вчені

Синдром хронічної втоми спричинений не вірусом, довели вчені
Синдром хронічної втоми спричинений не вірусом, довели вчені
Масштабне клінічне дослідження, проведене в шести штатах США, показало, що мишачий ретровірус XMRV не може бути причиною синдрому хронічної втоми.

В останні роки медики фіксують швидке зростання числа хворих, які страждають від синдрому хронічної втоми.

Більшість пацієнтів страждають від загального набору симптомів, у тому числі частих спазмів, безсоння, втоми і головних болів.

Джуді Міковітц (Judy Mikovits) з Дослідницького інституту Уіттмора і Петерсона та її колеги в 2009 році опублікували статтю, в якій вони описали вплив вірусу XMRV, який уражує мишей, на організм людини.

Симптоми зараження вірусом нагадували синдром хронічної втоми, що дозволило Міковітц та її колегам припустити, що він є причиною цієї хвороби. Подальші дослідження не змогли однозначно підтвердити наявність взаємозв’язку між вірусом і синдромом, у зв’язку з чим автори статті відкликали її з журналу Science в грудні 2011 року.

Група медиків під керівництвом Айена Ліпкіна (Ian Lipkin) з Колумбійського університету в Нью-Йорку (США), до якого входили багато авторів статті 2009 року, остаточно поставила хрест на цій гіпотезі, не виявивши вірусу в зразках крові декількох сотень хворих і здорових людей.

“Ми вирішили піти далі наших колеги і провели дослідження, в якому ми спробували раз і назавжди визначити, чи зможемо ми знайти сліди вірусу в крові людей із синдромом хронічної втоми і здорових громадян”, – пояснив Ліпкін.

Для цього вчені звернулися до декількох клінік, розташованих у шести штатах США, і сформували групу зі 147 добровольців із синдромом хронічної втоми, які не страждали від розладів психіки та захворювань нервової системи, переносили вірусні інфекції в минулому і мали всі загальноприйняті симптоми хвороби. Як контрольна група виступала аналогічна кількість здорових людей.

Ліпкін та його колеги зібрали проби крові у своїх підопічних та проаналізували їх щодо присутності частинок вірусу або його генів усередині клітин. Під час експериментів учені робили все можливе для запобігання помилок і різночитань – кожна проба перевірялася по кілька разів і порівнювалась зі свідомо “зараженими” і “чистими” зразками.

Виявилося, що ні один з добровольців не був заражений вірусом XMRV, хоча в крові дев’яти здорових людей і дев’яти хворих добровольців медики виявили антитіла, що реагують на частинки цього патогена.

Тим не менш, імунну реакцію на частинки XMRV не можна вважати слідом інфекції, оскільки в нашому організмі існує безліч антитіл, здатних зв’язуватися з десятками штамів вірусів.

Джерело: ria.ru

Back to top button