Освіта і право

Освітній омбудсмен: я не можу захистити вчителя там, де він сам не готовий себе захищати

Останнім часом на адресу освітнього омбудсмена поступає багато скарг щодо незаконних дій керівництва закладів освіти та органів управління освітою, які Сергій Горбачов не може прийняти до розгляду, бо вчителі відмовляються/бояться вказувати контактні дані, про це йдеться на fb-сторінці омбудсмена.

Пряма мова:

“Зараз у мене в особистому чаті – просто навала повідомлень від педагогів щодо незаконних дій керівництва закладів освіти та органів управління освітою.

У цих повідомленнях – весь “букет” порушень прав учасників освітнього процесу під час карантину:

– і примус вчителів писати заяви на відпустку, що грубо порушує права учнів: бо якщо вчитель у відпустці – які до нього можуть бути вимоги щодо проведення дистанційного навчання?;

– і примус кожного дня приходити, іноді – здалеку, бо громадський транспорт не працює практично – на роботу: невідомо навіщо і наражаючись на небезпеку зараження, хоча можна працювати дистанційно;

– і протизаконне урізання зарплат, посилаючись на ту частину ст. 113 КЗпП України, яка не стосується нинішньої ситуації: треба використовувати не абзац перший (про 2/3 середньої заробітної плати), а абзац третій (про повну середню зарплату в умовах, коли існує небезпечна для життя та здоров’я людей ситуація);

– і примус вчителів виходити “на прибирання кладовища” під час карантину;

– і примус патрулювати вулиці окремих міст;

– і примус розносити продукти самотнім громадянам;

– і чимало іншого….

Але більшість таких повідомлень – без вказання назви закладу освіти та/або території. 

І коли я прошу це вказати, щоб діяти у межах повноважень та надіслати вимогу до самодурів припинити порушення прав освітян: звичайно, без жодної згадки прізвища заявника – мені дуже часто відповідають: “Ну так ми ж боїмося, що все одно дізнаються – і помстяться”.

Вибачте, але навіщо тоді мені писати, якщо ви не хочете, щоб я діяв? Щоб я поспівчував? Я дійсно співчуваю: бо сам вчитель і чудово розумію колег.

Але я можу не лише співчувати, але й діяти, коли маю потрібну інформацію. І ми можемо РАЗОМ захищати права в освіті.

Треба просто розуміти одну, можливо, неприємну, але абсолютно непереборну істину: ніхто і ніколи права не дарував – права необхідно відстоювати, за них доводиться боротися.

Як освітній омбудсмен я готовий робити все, що наразі у моїх силах, готовий допомагати захищати права.

Але я не можу захистити вчителя там, де він сам не готовий себе захищати.

Отака ось сумна констатація…”

Нагадаємо, 6 квітня для учнів 5-11 класів з усієї країни стартує проєкт «Всеукраїнська школа онлайн» – уроки з 11 предметів, які за чітким розкладом транслюватимуть українські телеканали та YouTube-канал Міністерства освіти і науки.

Back to top button