Здоров'яФізіологія

Навушники, щоб не чути

Якщо ви хочете гарантовано оглухнути, вам точно знадобляться навушники. Але які саме?

Погана новина: зниження слуху мало хто уникне. Він потихеньку послаблюється, починаючи з 30 років, цьому сприяють, крім загального старіння організму, вірусні захворювання, стреси, куріння. Однак в останні роки в епідемічних масштабах глухнуть зовсім молоді люди.

Хороша новина: лікарі-сурдологи знайшли причину – музичні плеєри з навушниками.

Навушники - Шкільне життя

ЩО ЧУТИ

Наше вухо – унікальний пристрій, здатний вловлювати звукові хвилі і перетворювати механічні коливання в електричні імпульси. Імпульси надходять до центрів слуху, що знаходяться в скроневій частині кори головного мозку. Надмірно сильний і тривалий звуковий вплив може призводити до акустичних травм, який послаблює і порушує функціональні можливості вуха.

Звичайно, природою передбачений захист від гучних звуків, але він ефективний лише при короткочасному впливі, після якого клітини внутрішнього вуха швидко відновлюються. Якщо вплив надмірно сильний, тривалий або повторюється дуже часто, клітини отримують значне пошкодження і відновлюються довго, або взагалі більше не регенеруються. В результаті можуть виникнути:
– Тіннітус (постійний шум або дзвін у вухах),
– Туговухість (ослаблення слуху різного ступеня тяжкості),
– Глухота.
Притому втратити слух можна в лічені хвилини, а відновлювати його – нелегка і не завжди можлива справа.

СКІЛЬКИ МОЖНА

Травмонебезпечним може бути будь-який шум інтенсивністю більш 75 децибел (приблизно так звучить гучна вулиця, тому тривале перебування або проживання на жвавих магістралях несприятливі для слуху). 130-160 децибел деформують барабанні перетинки, 180 – смертельний поріг з важким ураженням внутрішніх органів. Метро здатне гриміти на рівні 90-100 децибел, реактивний літак злітає зі звуком 120 – це межа, за яким для людського вуха можливий больовий шок .

А тепер уявіть, що в навушниках підлітка музика перекриває гуркіт метро. Якщо додати вібрацію, яка також впливає на барабанну перетинку, залишається дивуватися, чому оглухли ще не всі: адже, за статистикою, з кожних десяти користувачів електронних ґаджетів в метро тільки двоє не слухають музику.

Сучасні плеєри здатні відтворювати звук потужністю до 120 децибел, які концентруються і передаються безпосередньо у вухо «клієнта».

МЕНШЕ ЗЛО

Якщо розглядати найпопулярніші моделі навушників з точки зору перспективи оглухнути, очевидно, що лідирують «вкладиші», зазвичай поставляються в комплекті до плеєра або телефону. Вони розташовуються перед слуховим проходом і зовсім не здатні погасити звуки навколишнього світу, що змушує власника вивертати гучність на максимум.

Внутрішньоканальні навушники-беруші виглядають майже так само, але вставляються безпосередньо в слуховий прохід і забезпечені силіконової чашечкою, що забезпечує щільне прилягання і хорошу звукоізоляцію. При обмеженості вибору слід віддати перевагу саме їм, але небезпека в тому, що звук надмірно наближений до внутрішнього вуха, а тиск на стінки проходу стимулює вироблення сірки та утворенню сірчаних пробок.

Найбезпечніші навушники – великі, «моніторні», здатні концентрувати відтворення звуку не посилюючи, які не роблять на вухо надмірного тиску і ефективно гасять навколишній шум. Однак вони не бувають дешевими і незручні для активного пересування в місті.

Але навіть найбільші, дорогі та безпечні навушники не врятують від глухоти, якщо не дотримуватися п’яти правил їх використання.

П’ЯТЬ ПРАВИЛ ВИКОРИСТАННЯ НАВУШНИКІВ
1. Не намагайтеся заглушити шум метро; гучність плеєра не повинна перевищувати 60% від можливої.
2. Перевіряйте гучність з людського голосу: ви повинні чути те, що вам говорять.
3. Оточуючі люди не повинні чути музику з ваших навушників.
4. Не слухайте свій плеєр занадто довго: так, півтори години без перерви – це занадто.
5. Якщо ви часто слухаєте музику в навушниках і курите – ваші шанси стати глухим вже виросли вдвічі.

 

Шкільне життя

Back to top button