Здоров'я

Мороз

Мороз
Мороз
За офіційними даними, в Україні від переохолодження та обмороження цьогоріч померло 83 людини. У цілому в Європі цей сумний лік іде вже на сотні. Як уникнути біди? Про це сьогоднішня розмова.

Першою на зниження температури повітря реагує нервова система людини, причому майже так, як на раптовий стрес. За «командою» певних центрів у головному мозку організм починає викидати у кров так звані контрінсулярні гормони (гормони стресу, зокрема адреналін та норадреналін). А вони звужують периферичні, тобто зовнішні, судини — шкіри, слизових оболонок — і розширюють внутрішні — серцевого м’яза, мозку, нирок тощо. Можна сказати, організм людини починає обігрівати себе сам ізсередини, а ззовні не пускає холод.

Найчастіше від холодного повітря страждають вуха, ніс, пальці. Це тому, що в мороз через розріджене повітря змінюється в’язкість крові — вона густішає, важче рухається судинами. Відтак можливі стрибки тиску в гіпо- і гіпертоніків. Усе це стосується і рівня глюкози у крові — їй складніше проникати до клітин. Тому різко виснажуються запаси глікогену. Це кепсько позначається на загальному самопочутті. А на розріджене повітря погано реагують і люди з бронхо-легеневими захворюваннями.

Обмороження може спіткати не лише взимку. Його можна дістати і на весняному або осінньому вітрі. Якщо на ногах тісне взуття без устілок і людина страждає на підвищену пітливість ніг, це теж підвищує ризик обмороження.

Найперша ознака, що час поспішати у тепло, — тремтіння. Так м’язи реагують на мороз. «Дрижаки» дають змогу збільшити тепловіддачу майже вчетверо. Наступна стадія охолодження — поколювання у шкірі та біль у пучках пальців. Причому люди часто не зважають на такі «дрібниці», а тим часом бліді щоки й кінчик носа, втрата чутливості у пальцях ніг — це ознаки першої стадії обмороження. Що довше перебування на морозі, то небезпечніше буде переохолодження. Лікування його може тривати кілька навіть не днів, а тижнів. Шкіра лущиться і на деякий час втрачає чутливість.

Якщо доводиться довго бути на морозі, слід неодмінно рухатись — ходити, бігати, підстрибувати, тупати ногами. Таким чином розігріваються м’язи. Дуже ефективні присідання — це немовби «насос» для судин.

А от зігріватися міцними напоями не можна! Алкоголь розширює судини, і вони швидше віддають тепло. До того ж «градуси» порушують кровообіг, створюючи оманливе відчуття тепла. Тому й замерзають досить часто п’яні люди. Приблизно так само діє цигарка — нікотин теж тимчасово розширює судини, злегка поліпшуючи кровообіг. Але потім відбувається «відтік» — можливий навіть спазм судин.

При температурі нижче плюс 8ОС еритроцити гірше переносять кисень у тканини, починається кисневе голодування. Якщо не надати першої допомоги й не зігріти людину, клітини почнуть гинути.

Симптоми обмороження: збліднення, холодні кінцівки, втрата чутливості, набряки рук чи ніг, прозорі або кров’яні пухирці, синюшні плями. При легких обмороженнях людина зазнає поверхневих «опіків». За тяжкого ступеня страждають усі тканини — аж до кісткової. Потерпілого треба відвести у тепло, роззути. Розтерти йому кінцівки, поки не почервоніють, — можна руками, а ліпше шматочком вовняної тканини. Тільки після цього можна занурити кінцівки у воду кімнатної температури і поступово підвищувати її температуру до температури тіла. Далі накласти суху пов’язку і вкутати. Якщо чутливість не повертається, а площа обмороження більша за долоню, ще й з’явилися пухирці, треба терміново кликати лікаря.

У жодному разі не розтирати замерзлі частини тіла снігом! Так можна ушкодити і без того крихкі судини й занести інфекцію. Не слід одразу відправляти потерпілого під гарячий душ. Кровообіг від різких перепадів температури тільки ще дужче застопориться, і уражені ділянки можуть змертвіти. Не треба нічого змащувати жиром і тим більше розкривати пухирці.

Певна річ, найліпше — не обморожуватись. Для цього слід носити холодної пори вільне й тепле взуття. Вузьке, а також завузькі рукавички здушують поверхневі судини, відтак порушується кровотік і підвищується ризик обмороження. У взуття добре б укласти теплі устілки, вдягати вовняні, а не бавовняні шкарпетки. Рукавички мають бути з водостійкої тканини, яка не продувається, з хутром всередині. І ще: не варто мити руки перед виходом на вулицю, на мороз.

Джерело: Сільські вісті

Back to top button