МОН планує запровадити обов’язковий іспит для іноземних студентів з мови навчання
Останні чотири роки зростає обсяг зауважень з боку іноземних партнерів щодо якості навчання їхніх громадян в Україні та рівня здобутих ними знань, тому МОН розробляє низку заходів для виправлення цієї ситуації. Про це йшлося під час виступу Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич на міжнародній конференції «Актуальні питання навчання іноземців в Україні у 2017-2018 навчальному році» сьогодні, 24 квітня 2017 року.
«Ми маємо дуже різну ситуацію з різними вишами, але всім добре відомо, що навіть одна ложка дьогтю може зіпсувати бочку меду. Україна має унікальні умови для залучення до навчання іноземних студентів, ми повинні використати це як перевагу для побудови позитивного іміджу нашої країни, а не для його дискредитації. Саме тому покращення умов та підвищення якості навчання іноземців є одним із важливих пріоритетів для МОН», – зазначала Лілія Гриневич.
Вона пояснила, що важливим чинником погіршення умов для навчання іноземних студентів в Україні стала відміна ліцензування освітніх послуг для іноземців. Міністерство вже підготувало нові Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності закладів освіти. Вони міститимуть чіткі вимоги до навчального закладу, який планує здійснювати навчання іноземців. Таким чином, ВНЗ зможуть отримати ліцензію без і з можливістю приймати на навчання іноземців.
Перший крок до якісної освіти, якісного випускника – це конкурсний відбір кращих абітурієнтів, який є загальною практикою в Україні. Проте така практика не завжди системно застосовується українськими університетами, коли на навчання приймають іноземних абітурієнтів. Часто їхній освітній рівень не є достатнім для здобуття вищої освіти, і студенти не можуть повноцінно навчатися.
«Частина іноземних випускників не володіє мовою навчання навіть після присвоєння кваліфікації. Тому буде запроваджено єдиний обов’язковий іспит для іноземних студентів з мови навчання. Це буде зовнішній незалежний іспит, який зараз розробляється спільно з Українським центром оцінювання якості освіти та нашими національними університетами. Планується іспит на знання трьох мов, на яких найбільше навчаються іноземні студенти – з української, англійської та російської», – повідомила Лілія Гриневич.
Планується, що всі іноземні студенти повинні будуть складати іспит до закінчення першого року навчання, а переведення на 2 курс буде можливим лише за умови успішного складання такого іспиту. Тестування мають запровадити для тих іноземців, що будуть зараховані до українських ВНЗ після 1 листопада 2018 року. Міністр зазначила, що зараз усі учасники процесу намагаються пришвидшити запровадження іспиту і зробити його на рік раніше.
«Підвищення рівня самостійності навчальних закладів, їхня автономія несуть за собою не тільки розширення прав, а і нову якість відповідальності, нові обов’язки, зокрема і відповідальність за якісну освіту своїх випускників», – підкреслила Міністр.
Міністерство зі свого боку співпрацювало і продовжує співпрацювати з іншими державними органами, які забезпечують перебування іноземців в Україні, у плані координації дій – починаючи від запрошення іноземця на навчання і закінчуючи отриманням ним документа про освіту.
Так, цього року відбулися зміни у візовому законодавстві, і тепер віза «Д» буде дешевшою, багаторазовою та діятиме впродовж 90 днів, що значно полегшить як роботу університетів, так і спростить перебування іноземців до отримання посвідки на тимчасове проживання.
МОН працює також над вдосконаленням запрошення та перебування іноземців, які прибувають на навчання за програмами академічної мобільності.
Усунення посередників при залученні іноземців до навчання в українських ВНЗ – одне із важливих завдань для поліпшення умов їхнього перебування в Україні. МОН отримує інформацію про те, що деякі з таких фірм зловживають довірою студентів – завищують ціни та змушують переплачувати за звичайні послуги, які б мали надаватися університетами безкоштовно.
«Хочу звернути вашу увагу, шановні представники університетів, що відповідальність за запрошення іноземця та його перебування впродовж навчання несе навчальний заклад. Міністерство не може не реагувати на подібні кричущі випадки порушення прав іноземних студентів, і ми будемо змушені вжити відповідних заходів. У цьому нам допоможе Державна інспекція навчальних закладів, на яку, відповідно до Рішення Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України, покладено завдання моніторингу ситуації з навчанням іноземців у навчальних закладах України», – додала Лілія Гриневич.