Здоров'яФізіологія

Ісландія та Японія визнані країнами з найбільшою тривалістю життя

Японія довгий час знаходиться на першому місці в списку країн з довгожителі. Але тепер її наздоганяє Ісландія. У цілому ж тривалість життя у світі зростає. Таким чином, дівчинка, яка народилася в 2012 році, швидше за все, доживе до 73 років. А хлопчик – до 68, згідно з даними ВООЗ. Це на 6 років більше порівняно з показниками дітей, народжених в 1990 році. Що стосується довгожителів, то перше місце серед жінок як і раніше займають японки (87 років – середній показник). А ось ісландці б’ють чоловічий рекорд – 81 рік. У жіночому рейтингу далі йдуть Іспанія, Швейцарія, Сінгапур і Італія (скрізь по 85 років). У чоловічому – Швейцарія, Австралія, Ізраїль і Сінгапур (80 років).

У країнах з великим доходом середня тривалість життя чоловіка становить 76 років, що на 16 років більше в порівнянні з даними бідних країн. У жінок показники становлять 82 року проти 63. Причина в тому, що в забезпечених країнах ефективніше працює система виявлення та лікування неінфекційних, хронічних захворювань. Зокрема, функціонує моніторинг високого тиску і відзначається зниження споживання тютюну. Все менше людей помирають від хвороб серця та інсульту до 60 років. Причому, жінки живуть довше за чоловіків. У багатьох країнах жінки живуть на 6 років довше, а в бідних – на 3 роки. Найбільшої значної шкоди здоров’ю завдають ішемічна хвороба серця, інфекції нижніх дихальних шляхів (пневмонія, наприклад) та інсульти. Правда, в 22 африканських країнах все визначають інфекційні хвороби. У цілому ж помітна тенденція до переваги в бік неінфекційних, хронічних недуг.

А ось дитяча смертність в групі “молодше п’яти років” пов’язана з передчасними пологами. Друга причина – пневмонія. Що радує, тривалість життя все ж таки зростає і в економічно неблагополучних країнах. Найбільше тривалість збільшилася в Ліберії (з 42 років у 1990 до 62 в 2012), Ефіопії (з 45 до 64 років), на Мальдівах (з 58 до 77), Камбоджі (з 54 до 72), Тимор-Лешті (від 50 до 66 років) і Руанді (від 48 до 65 років). Однак тривалість життя менше 55 років для обох статей залишається реальністю в Анголі, Центральноафриканській Республіці, Чаді, Кот-д’Івуарі, Демократичній Республіці Конго, Лесото, Мозамбіку, Нігерії та Сьєрра-Леоне.