ГоловнеУчительська

Колегія МОН: підсумки розвитку освіти у минулому навчальному році та завдання на 2014-2015 навчальний рік

22 серпня 2014 року під головуванням Міністра освіти і науки Сергія Квіта відбулося засідання Колегії МОН «Про підсумки розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти у 2013-2014 навчальному році та завдання на 2014-2015 навчальний рік».

У засіданні взяли участь члени Колегії – голова Комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти Лілія Гриневич, президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, голова ЦК Профспілки працівників освіти і науки України Георгій Труханов, науковці, ректори вищих навчальних закладів України. В обласних містах, шляхом відеозв’язку, до Колегії долучилися керівники обласних освітніх управлінь, ректори університетів, директори навчальних закладів, представники батьківської громадськості, неурядових організацій.

Міністр Сергій Квіт наголосив, що Президент України, патріотична частина Верховної Ради, український Уряд високо оцінюють внесок освітян і студентів у перемогу Революції Гідності, подвиги на фронті й численні волонтерські ініціативи: «Не випадково темою цьогорічного Першого Уроку є «Україна – єдина країна». А у навчальних закладах будуть проводитися уроки мужності».

Сергій Квіт зазначив, що у драматичний період нашої історії український парламент схвалив, а Президент України Петро Порошенко підписав новий Закон України «Про вищу освіту». За його словами, Закон надає широку університетську автономію: організаційну, фінансову, академічну.

Як повідомив Міністр, ніколи за останні понад 60 років навчальний рік в Україні не починався у таких важких умовах: військової агресії з боку Росії та складного економічного становища.

Окрім того, Міністр наголосив, що, внаслідок військових дій на Сході та обмеження фінансів й енергоносіїв, країну, в цілому, й освіту, зокрема, очікують серйозні випробування восени і взимку. Належить вирішити проблему економного витрачання коштів, енергетичних та матеріальних ресурсів.

Як сказав Сергій Квіт, наразі готується наказ про влаштування студентів з Донбасу, які покинули місця свого постійного проживання, до вищих навчальних закладів інших областей України у якості вільних слухачів на перший семестр. Це необхідно для того, аби зберегти викладацький та науковий склад ВНЗ Донбасу, дати час цим університетам на відновлення.

Серед низки питань, які порушив Міністр під час Колегії, – надзвичайно низькі зарплати освітян, недостатня наповнюваність шкіл: «Є школи, які лише формально існують на папері, там немає жодного учня, і ми їх не можемо закрити. У нас дуже велика кількість викладачів у порівнянні з кількістю учнів. За останні роки на третину зменшилася кількість учнів, а кількість педагогів не змінилася».

Міністр наголосив, що наразі важливо не допустити погіршення матеріального становища педагогічних працівників чи зменшення рівня заробітної плати, яке маскується певними пропозиціями щодо збільшення погодинного навантаження.

На думку Голови Профспілки працівників освіти і науки України Георгія Труханова зараз усі спільні заходи мають бути направлені на підвищення якості освіти. Перш за все, – це якісне викладання, яке забезпечує якісний викладацький склад (освіта педагога, перепідготовка, приваблива заробітна плата); якісні інструменти (програми, методики, підручники); якісне середовище (здорові й безпечні умови праці).

Виступаючи на колегії Георгій Труханов наголосив, що зараз існує проблема не в положеннях освітньої законодавчої бази, а в реалізації статей того чи іншого закону. Адже за останні роки на освіту виділялися половина того, що вимагає закон, фактично лише 5% від ВВП. А це за собою тягне іншу важливу проблему – низька зарплата.

«Із року в рік не виконується стаття 57 закону «Про освіту» щодо заробітних плат педагогів. І сьогодні маємо найнижчу зарплату учителя у Європі, – підкреслив Голова Профспілки.

Окрім того, очільник галузевої Профспілки зазначив, що прийняття змін до законодавства – це нормальний закономірний процес, але потрібно враховувати і думку освітян. Адже питання продовження погодинної роботи освітянина, запровадження «трудоднів» уже зараз має негативні відгуки від учителів.

Насамкінець Георгій Труханов повідомив, що уже зараз є проблема закриття фінансового року 2014 – адже кошти є не на всі місяці. Також відкритим залишається питання щодо зняття надбавок педагогам та бібліотекарям і Профспілка продовжує відстоювати інтереси освітян в суді.

На завершення Міністр Сергій Квіт зазначив: «Переконаний, ми переможемо у війні, проведемо реформи, подолаємо перешкоди, які стоять перед нашою освітою, ми запровадимо освіту впродовж життя. Усе це ми зробимо через нашу спільну працю, спільні зусилля й бажання».

Загалом під час засідання Колегії відбулося широке обговорення проблемних питань розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти. У дискусії взяли участь постійні члени Колегії МОН та представники із регіонів.

Відео з Колегії МОН «Про підсумки розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти у 2013/2014 навчальному році та завдання на 2014/2015 навчальний рік» (22.08.2014)

Back to top button