Здоров'я

69 років тому відкрили перший антибіотик для лікування туберкульозу

69 років тому відкрили перший антибіотик для лікування туберкульозу
69 років тому відкрили перший антибіотик для лікування туберкульозу
У 1941 році в лабораторії Ваксмана був виділений антибіотик актиноміцин, утворений Streptomyces antibioticus. А 19 жовтня 1943 Альбертом Шатцом (1920-2005) і Зельманов Ваксманом (1888-1973) був виділений стрептотріцін, утворений Sir. lavendulae. Однак ці антибіотичні речовини не залучили до себе широкої уваги практиків, так як володіли сильними токсичними властивостями, передає УНН.

Відкриття стрептоміцину і з’ясування його цінних лікувальних якостей послужили потужним поштовхом у дослідженні актиноміцетів і пошуків серед них продуцентів нових антибіотичних речовин.

Широкі пошуки увінчалися відкриттям таких цінних антибіотиків, як хлороміцетін (хлорамфенікол), неоміцин, хлортетрациклин, тетрациклін і багатьох інших чудових біологічно активних сполук, утворюваних актиноміцетами.

Головною цінністю відкриття стрептоміцину стало те, що це був перший препарат, який приніс позитивний ефект при лікуванні туберкульозу. Стрептоміцин відноситься до аміноглікозидних антибіотиків (ці антибіотики пригнічують синтез білка).

Відомо, що стрептоміцин зв’язується з білком S12 (ген rpsL) у складі 30S – субодиниці рибосом, що призводить до суттєвого порушення процесу трансляції.

У 1952 році Ваксман був нагороджений Нобелівською премією з фізіології і медицини “за відкриття стрептоміцину, першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу”.

Back to top button