Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО)

5 років МОН не включатиме норми нової редакції українського правопису до завдань ЗНО

Упродовж 5 років Міністерство освіти і науки не включатиме норми нової редакції українського правопису до завдань ЗНО. Їх введуть поступово до підручників і вивчатимуть у школах. Лише після цього використовуватимуть у тестах.

“Усі матимуть час пристосуватися до змін. Над вивченням нових правил ми ще працюємо. Радимось, як подавати норми, що мають 2 варіанти написання”, – каже Максим Стріха, заступник міністра освіти і науки та співголова Української національної комісії з питань правопису.

Пояснює, що відкладати зміни було неприпустимо.

“З часу прийняття останньої редакції правопису 1989-го сталося багато змін у мові. Таких слів як “антикорупційний суд”, “стартап”, “інтернет”, “булінг”, “айфон” просто не існувало. Треба було врегулювати їхнє написання”, – каже чиновник.

Серед змін правопису – написання разом слів “мінісукня”, “супермодель”, “віцепрезидент”, “вебсайт”, “контрудар”. Натомість окремо – “пів яблука”, “пів Києва”, “пів літра”. Як і раніше, разом пишеться стале поняття “півострів”.

“Велика дискусія точилася навколо норм правопису 1928-го. Були правила, які обговорювали по 20 годин. Вийшли на запровадження варіантності. Правильно буде “аудиторія” і “авдиторія”, “лауреат” і “лавреат”, “павза” і “пауза”. Так само зі словами іншомовного походження, які в оригіналі містять грецьку літеру “тету” – “анафема” і “анатема”, “ефір” і “етер”, “кафедра” і “катедра”. Деякі іменники можна відмінювати за допомогою закінчень “и” або “і” – “Білорусь”, “смерть”, “гідність”, “кров”, “любов”, “осінь”. Живий розвиток мови покаже, який із варіантів зручніший. Під час наступних редакцій можуть залишити лише один. Для цього, згідно мовного закону, створять спеціальний орган”, – додає Максим Стріха.

Нагадаємо, що Уряд схвалив український правопис у новій редакції.

Back to top button