Утвердження сили людської думки у творі. Духовне й фізичне випробування Кліві (6 клас. Зарубіжна література)

 Тема. Утвердження сили людської думки у творі. Духовне й фізичне випробування Кліві.

Мета. Познайомити з творчістю    американського    письменника Роберта Шеклі, поглиблювати  уявлення про фантастику як літературний жанр, розвивати уміння аналізувати літературні твори; розвивати творчу уяву.

Обладнання: портрет Роберта Шеклі,  проектор,     мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок формування нових знань, умінь, навичок.

Наскільки людина перемагає страх,  настільки вона є людиною.  Томас Карлейль

Хід уроку

І. Організаційний момент.

   Повідомлення теми, очікуваних результатів, епіграфу уроку. Запис теми та епіграфу уроку в зошити.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

ІV. Формування нових знань, умінь і навичок.

Слово вчителя.

Сьогодні ми познайомимося з одним з найвідоміших письменників – фантастів сучасності – Робертом Шеклі.

− Літературу якої країни представляє Роберт Шеклі?

Життя у місті Нью-Йорк. Тут він народився в 1928 році, тут в 60-і роки XX ст. він надрукував свої фантастичні оповідання, які прославили його ім’я, принесли матеріальний статок. Серед них – «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал», «Необхідна річ»

Творчі поїздки на острів Ібіца, що розташований у Європі, в Іспанії.Тут Шеклі прожив не один рік, створив повісті, деякі романи, відчував себе кожної миті щасливим на морському узбережжі.

     Перебування в Україні. Місто Київ. В  Україну Р. Шеклі приїздив у 2005 р. на літературне зібрання письменників-фантастів за запрошенням. В Україні Шеклі відчував себе щасливим,бо його шанували більше, ніж на батьківщині в Америці. Мріяв оселитись в Криму на березі Чорного моря, але раптово письменник тяжко захворів. Українські  шанувальники його творчості зібрали кошти, щоб тяжкохворий Р.Шеклі повернувся лікуватись додому в Америку.Та після складної операції письменника не стало. Він пішов з життя у грудні 2005р., залишивши після себе чудову спадщину фантастичних оповідань, повістей, романів, сценаріїв до фільмів і, навіть, сценаріїв до комп’ютерних ігор.

Бесіда за прочитаним твором:

 Аналіз змісту оповідання Р.Шеклі «Запах думки»:

  Запитання до розділу  «фізичні випробування»:

  Запитання до розділу  «духовні випробування»:

Адаптація Лероя Кліві на планеті З-М-22
Духовні випробування Фізичні випробування
Поведінка в екстремальній ситуації

Відповідальність
Формування сили думки:
-навчився керувати своїми думками, –уникає паніки,
-оволодів телепатією,
-намагається побороти страх.

Фізична робота в аварійному режимі з метаморфозами
Фізичний біль
Утома і  виснаження
Загроза знищення від пантери
Результати випробуваннь
«Він боровся з цією планетою за її правилами і переміг… Так і мало бути. Хіба завдяки своєму розуму й умінню пристосуватися людина не була завжди і скрізь царем природи?»

 Заключне слово учителя:

На основі сказаного можна зробити висновок, що надзвичайні обставини виявляють в людині можливості, про які вона і не здогадується. За допомогою лише сили розуму герой перемагає чужу планету. І діяти в екстремальних умовах треба дуже швидко. Недарма сам Р.Шеклі говорить, якщо «мені не потрібна вічність, мені достатньо     миті». Так само Лерою Кліві достатньо було миті, щоб силою думки врятувати собі життя  Аналітична  та дослідницька робота над оповіданням Р.Шеклі «Запах думки» дала  нам можливість зрозуміти авторську позицію, відображену у змісті твору «… завдяки своєму розуму  й умінню пристосовуватися людина була завжди і скрізь царем природи…». Цей твір – справжній гімн людині і її розуму.

VІ. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання.

– вивчити, що таке наукова фантастика;

–   виписати елементи наукової фантастики з тексту оповідання       «Запах думки»;

– скласти схему-характеристику Кліві.

Exit mobile version