Цілі уроку: ознайомити учнів з різними видозмінами стебла та його частин; розглянути функції видозмінених частин; на конкретних прикладах виявити загальні ознаки в будові (наявність бруньок, укорочені міжвузля, відсутність хлорофілу, вміст запасу органічних речовин) надземних пагонів і видозмінених підземних пагонів, їх біологічне значення.
Обладнання й матеріали: бульби картоплі (пророслі та непророслі), цибулини цибулі, кореневища рослин (живі, фіксовані або гербарій).
Базові поняття й терміни уроку: кореневище, бульба, цибулина, вуса, колючки, бруньки, вічка, листкові луски, дінце, вегетативне розмноження.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
- Які шари можна виділити у стеблі?
- Які функції виконує деревина?
- Які функції виконує камбій?
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель у стислій вступній розповіді повідомляє про біологічне значення запасних речовин, про те, що їх утворення в листках за сприятливих умов приблизно у 20 разів перевищує потреби рослини в цей момент. Але так буває не завжди. У житті рослини настають такі періоди, коли утворення органічних речовин припиняється, наприклад, з настанням похолодання, через недостатнє освітлення і надходження води, а також за інших несприятливих умов. Тому в кожній рослині накопичуються запасні поживні речовини, які дозволяють рослинам пережити несприятливі періоди. Де ж відкладаються запасні речовини, в яких органах рослини?
Вислухавши думку учнів, учитель демонструє пророслі бульби картоплі й цибулини, а потім продовжує бесіду за запитаннями:
— Що ви бачите на пророслих бульбах і цибулинах?
— Із чого розвинулися зелені пагони?
— За рахунок яких поживних речовин вони розвинулися?
— Чим живляться молоді пагони?
— Звідки в бульбу й цибулину потрапили органічні речовини?
— Де вони спочатку утворилися?
— Чи можна віднести бульби й цибулини до пагонів?
— Чому?
Вислухавши відповіді учнів, учитель уточнює й доповнює їх, одночасно показуючи натуральні об’єкти та їх зображення на таблицях. Також слід звернути увагу учнів на те, що видозмінені пагони можуть виконувати не тільки запасаючі функції.
Різноманіття видозмін пагонів
| Видозміна пагона
|
Особливості будови
|
| Бульба | Значно потовщений м’ясистий пагін. Має лускоподібні листки (брівки), у пазухах яких розташовані бруньки (вічка) |
| Столон | Тонкий знебарвлений підземний пагін, на якому формуються бульби |
| Цибулина | Надземний або підземний укорочений пагін з лускоподібними сухими або соковитими листками і вкороченим стеблом (денцем) |
| Кореневище | Підземний пагін багаторічних рослин, який зовні схожий на корінь. У пазухах лускоподібних листків має бруньки |
| Колючки | Тверді гострі пагони без листків або з недорозвиненими листками |
| Вусик | Тонкий чіпкий пагін, який виходить з пазухи листка |
| Соковите стебло | Товстий м’ясистий пагін, пристосований для накопичення і збереження великої кількості вологи |
- Виконання лабораторної роботи
Лабораторна робота № 6. Видозміни пагона
Мета: ознайомитися з різноманітністю пагонів і особливостями будови їх видозмін.
Обладнання й матеріали: живі або гербарні зразки видозмінених пагонів картоплі, цибулі, пирію, капусти, зошит, підручник.
Хід роботи
- Розгляньте наявні у вас пагони рослин, знайдіть на них вузли й міжвузля.
- Розгляньте видозмінений пагін картоплі. Відмітьте особливості його будови й занесіть їх у таблицю.
- Розгляньте видозмінений пагін цибулі. Відмітьте особливості його будови й занесіть їх у таблицю.
- Розгляньте видозмінений пагін пирію. Відмітьте особливості його будови й занесіть їх у таблицю.
- Розгляньте видозмінений пагін капусти. Відмітьте особливості його будови
й занесіть їх у таблицю. - Заповніть таблицю і зробіть висновок, у якому вкажіть, яке значення для рослин мають видозмінені пагони.
| Рослина
|
Видозміна пагона
|
Особливості будови видозміненого пагона |
| Картопля | ||
| Цибуля | ||
| Пирій | ||
| Капуста |
Домашнє завдання