Мета: ознайомити учнів із колисковими піснями як жанром народної творчості; звернути увагу на вживання в них пестливих слів і висловлення побажань; розвивати усне мовлення учнів, навчати виконувати колискові пісні; виховувати бережливе ставлення до усної народної творчості, музичний запис однієї з колискових пісень, презентація.
Обладнання: музичний запис однієї з колискових пісень, презентація.
Усі уроки літературного читання на сайті «Шкільне життя»
Хід уроку
І.МОТИВАЦІЙНА БЕСІДА
Розгляньте малюнок на с. 4 підручника. Як ви вважаєте, який із народних творів виконує жінка? (Колискову пісню, колисанку.)
А якби вам довелося заколисувати молодших братиків чи сестричок, чи зуміли б ви це зробити? Чи знаєте ви українські колискові пісні? Як їх треба виконувати? Будьте уважними, і ви дізнаєтеся про це.
ІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо знайомитися з народними творами, зокрема з колисковими піснями.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Робота над текстом «Колискова пісня» (за В. Скуратівським, с. 5 підручника).
а) Аудіювання тексту. (Текст читає вчитель.) Про що ви дізналися з почутого?
б) Словникова робота.
Перед читанням тексту вчитель має розповісти, що слова, значення яких учні можуть не знати, подані у словничку цісля тексту (показати, де саме). Крім того, слід пояснити значення слова бильця (показавши їх на малюнку на с. 4 підручника); колокільця — маленькі дзвоники; мальована — тут: красива; лагідний — ніжний.
в) Самостійне читання учнями тексту (мовчки і вголос).
г) Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання тексту.
- Що сказано в тексті про колискову пісню?
- Хто виконував колискові пісні?
- Про що в них співалося? Із яких рядків тексту ви про це дізналися? Прочитайте їх.
- Які почуття пов’язані з маминою колисанкою? Прочитайте рядки, у яких про це говориться
- Яке значення має колискова пісня?
- Розвиток діалогічного мовлення.
— Поставте запитання до тексту. Нехай один із вас запитує, а інший відповідає на це запитання.
- Робота над вивченням колискових пісень «Ой ходить сон коло вікон» та «Повішу я колисочку» (с. 6 підручника).
Проводиться за запитаннями і завданнями підручника. Перед читанням колисанок уголос слід звернути увагу на те, яким тоном (спокійним чи радісним), з якою силою голосу (голосно чи тихо) слід читати колискові пісні й чому. Звернути увагу на вживання пестливих слів (вибрати і зачитати їх). Про що це свідчить?
4.Слухання музичного запису однієї з колискових пісень.
Звернути увагу учнів на особливості її виконання.
IV, ПІДСУМОК УРОКУ
Які народні твори вивчали?
Хто і коли їх виконував?
Чого ви навчилися?
- V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити одну з колискових пісень (за власним вибором) напам’ять; розпитати маму чи бабусю, які українські народні колисанки вони знають.