Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у теперішньому неозначеному часі та структур «Do you …? Yes, I do./ No, I don’t”; повторити вивчені літери.
Розвивати навички письма, навички діалогічного та монологічного мовлення; тренувати увагу та пам’ять.
Виховувати прагнення допомагати батькам.
Обладнання: тематичні малюнки до с. 59, кросворд, картки для гри РЗ с. 50, флеш – картки, алфавіт, картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
- Привітання.
– Stand up, please. Good morning!
Good morning.
How are you?
Fine, thank you.
Sit down, please.
- Повідомлення теми та мети уроку.
– Today we’ll continue to speak about holidays and preparation to them. You also learn new words and rhyme, play in dialogue.
– Are you ready? Let’s start our lesson.
- Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
– Look at the picture and name the words to the following letters.
– And also name the word which do not have such letter.
(A. Nesvit ex. 1, p. 49)
б) мовна розминка
(повторення вірша див. урок № 24)
- Повторення раніше вивченого
а) самостійна робота
– Match and trace.
( WB O.M. Pavlichenko ex3, p. 51)
б) фронтальне опитування
– I’ll show you a card and you must name the word and translate it.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
- Введення нової лексики
а) семантизація слів
– Look at the pictures and say who can you see? What do the children do?
– Let’s study to tell about this business in English. Listen and repeat.
б) гра «Познач і скажи»
– And now let’s play the game.
– I have balloons on my table and there are words on the blackboard. Match the balloons with the words.
(A. Nesvit ex 2, p. 50)
в) робота в парах
(практикуємо вживання запитання Do you …? та відповідаємо Yes, I do./ No, I don’t.)
- Фізхвилинка
One, two, three, four
Guests are standing the door.
Five, six, seven, eight
My birthday is going to be great.
Nine, ten
We meet again.
- Розвиток навичок мовлення.
а) бесіда
– Look at the ex 4, p.60. Who can you see?
– Let’s get to know what about do girls speak?
– Listen to me.
- b) work in pairs
– And now make up dialogue as in example.
- Розвиток навичок письма.
– Look at the words. There are words write down the small letters and the big letters. Let’s match them and write down in your copybooks.
PRESENT – present
CAKE – cake
PARTY- party
FRIEND – friend
BIRTHDAY- birthday
- Розвиток навичок читання.
а) робота з підручником
– ex 5b, p. 61.
– Sound the letters.
б) читання літер
– Read the words from the ex 5c, p. 61
- Закріплення вивченого.
– Let’s guess the crossword.
( ex. 3, p. 50 A. Nesvit)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
- Підведення підсумків уроку.
– Say in English what did you learn at our lesson. Translate the phrase “clean the room”, “have a birthday party”.
- Закінчення уроку.
– At home tell your parents how you prepare to the birthday party.
– The lesson is over. Good – bye!