Тема: Лінія, пляма, крапка, штрих як засоби створення форми. Графічні матеріали та інструменти. Прийоми роботи графічними інструментами. Пригоди Лінії та Крапки (1 клас. Образотворче мистецтво)

Мета: розкривати поняття «лінія як засіб виразності»; ознайомлювати учнів із поняттями «штрихування» і «силует»; надавати початкові навички роботи з лінією; формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси лінійних форм; розвивати дрібну моторику руки; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; забезпечувати доброзичливу атмосферу; стимулювати розвиток допитливості.
Обладнання: репродукції картин відомих художників; зразки робіт; моток дроту; товстий шпагат; дерев’яна рейка; олівці: графітні, прості (тверді та м’які), воскові (пастельні), вугільні; аркуш паперу формату А1; три товстих чорних маркери.

Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Бесіда:

III. Вивчення нового матеріалу :

  1. Пояснення вчителя:

Дивовижні, небувалі:
Як відчиняться вони,
Вибігають молодці —
Кольорові олівці.
Т. Коломієць

(Учитель розповідає про те, якими є олівці: на кожному олівці є маркування, що позначає тип грифеля.)

(Учитель демонструє учням малюнки, намальовані різними олівцями. Пропонує відгадати, які малюнки якими олівцями виконані.)

(Учитель демонструє різні типи ліній, утворені за допомогою дроту (хвилясті тверді та зиґзаґоподібні), товстого шпагату (хвилясті м’які та петлеподібні), рейки (прямі та ламані), і пропонує розглянути ілюстрації.)

  1. Організація сприйняття творів мистецтва:

Учитель пропонує учням визначити, як утворені зображення на малюнках художників.)

  1. Закріплення вивченого матеріалу
  2. Робота над формуванням навичок і вмінь:

На дошці заздалегідь закріплений аркуш паперу формату А1. Учитель пропонує учням загадки про олівці. Перші троє учнів, які дають правильні відповіді, допомагають учителеві пояснювати творче завдання. Один із них має малювати лише лініями, решта – крапками та плямами. Учні виконують вправи в альбомах з малювання.

Шкіра дерев’яна.

Доки будеш водити,

Буде говорити.

Серце чорненьке.
Хто на його слід погляне,
Думку його взнає.

Де носом проведе, там помилку кладе.

  1. Слово вчителя:

— Я — сонячне проміння,— промовила лінія.
— А я — крапельки дощу,— зауважила крапка.
— А я — калюжа на землі,— вихвалялася пляма.
— Дурні, що ви сперечаєтесь,— розсміялася сорока на гілці.
— Ви всі потрібні. А разом ви  можете зобразити все, що завгодно.
— Ай справді! — вигукнули подружки. Намалюймо щось разом. Що ж нам намалювати?

Учитель пропонує учням допомогти крапці, лінії та плями намалювати щось цікаве. Для того щоб визначити, що ж саме; намалювати, пропонує виконати декілька вправ.)

  1. Пояснення до творчого завдання

(Учитель розповідає, учні ілюструють роз-повідь за допомогою ліній, крапок та плям.

На кожному етапі розповіді вчитель пропонує учням використати певний прийом зображення.

  1. Індивідуальна робота за творчим завданням

Учні виконують творчу роботу. Учитель надає індивідуальну допомогу.

Підбиття підсумків:

З малюнків створюють виставку «Портрет блискавки». Наприкінці уроку учні мають розрізняти прийоми виконання малюнка, свідомо їх використовувати.

Шкільне життя

Exit mobile version