Тема: Давньокитайські імперії (Всесвітня історія. Історія України 6 клас. Нова програма)

Мета: дати уявлення про населення Стародавнього Китаю, основні заняття та повсякденне життя; дослідити причини виникнення китайських імперій; розглянути вплив народу на державність  на  прикладі  повстань;  розвивати  в  учнів  навички  критичного мислення.
Обладнання: Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ О.І. Пометун, П.В.Мороз, Ю.Б. Малієнко.-К.: Видавничий дім «Освіта», 2014 – 256 с., наочність.
Тип уроку:  засвоєння нових знань та вмінь.
Основні поняття: «Імперія»,  «Великий шовковий шлях».
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:

Хід уроку

І.  Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Які гори знаходяться на території Китаю?
  2. В якому тисячолітті з’явилась найдавніші держави Китаю?
  3. На берегах якої річки виникли перші вогнища цивілізації в Китаї?
  4. Як називали царя у давньокитайських державах?

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Наприкінці   III ст.  до н. е. правитель   династії Цінь підкорив своїй владі всю країну. Виникла єдина китайська     держава – Піднебесна імперія, а її правителя стали називати Цінь Ши Хуанді – перший государ династії Цінь. Правителі єдиної китайської держави називали себе «хуанді» -імператорами, а Китай став імперією.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Працюємо з підручником

Прочитати текст підручника (С.105-106) і виписати в зошит реформи, запроваджені Цінь Шіхуанді.

Повідомлення учня

Учень розповідає про спорудження Великої Китайської стіни.

Вчитель

Жорстока  влада  Цінь Ши Хуанді,  яка  трималася  на силі  зброї  та  залякуванні,  не  могла  тривати  довго.  По  його  смерті повсюдно спалахнули повстання селян, міської бідноти, а також старої, родової знаті, яка втратила свої привілеї і прагнула їх повернути. Ватажок селянського повстання Лю Бан став правителем держави під титулом імператора Гао-цзу (202–195 рр. до н. е.) і проголосив нову династію Хань.

У1974 р. зовсім випадково було знайдено гробницю імператора Цінь Ши Хуанді. Селянин, що орав плугом поле, провалився в якусь яму. Це був хід до могили імператора. Підземна гробниця займала величезну площу — кілька квадратних кілометрів. Її й досі ще повністю  не  розкопано.  Вона  була  наповнена  дивовижними  скарбами. У гробниці  знаходились  глиняні  фігури  воїнів  у  людський  зріст у повному озброєнні, що мали охороняти свого володаря.

Самостійна робота

Учні опрацьовують текст підручника С.108-109 та дають відповідь на запитання:

– Що було спільного у суспільному устрої та повсякденному житті стародавніх Єгипту, Дворіччя і Китаю?

Додатковий матеріал

Правління Цінь Ши Хуанді (221—210 рр. до н. е.)

Велика Китайська стіна

V. Закріплення знань учнів
Історичний диктант

1)  На якому континенті розташований Китай? (Азія)

2)  Які великі річки протікають у Китаї? (Янцзи, Хуанхе)

3)  Яка пустеля розташована біля Китаю? (Гобі)

4)  Які гори відгороджують Китай? (Тибет)

5)  Якими були основні заняття китайців? (Землеробство, скотарство, ремесло)

6)  Яка імперія утворилася в Китаї в 221 році до н. е.? (Імперія Цінь)

7)  Хто очолив імперію Цінь? (Цінь Ши Хуанді)

8)  Що почали будувати для захисту від кочовиків? (Велику Китайську стіну)

9)  Коли помер Цінь Ши Хуанді? (У 210 році до н. е.)

10) Яка подія призвела до зникнення імперії Цінь? (Повстання)

11) Яка імперія прийшла на зміну імперії Цінь? (Імперія Хань)

12) Який торговельний шлях поєднував Китай з іншими країнами? (Великий шовковий шлях)

VІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати матеріал § 23

Шкільне життя

Exit mobile version