Склад. Перенос слів із рядка в рядок по складах. Складання речень (2 клас. Українська мова)

Тема: Склад. Перенос слів із рядка в рядок по складах. Складання речень (впр. 1—3, с. 7-9).

Мета: формування вміння ділити дво-, трискладові слова на склади, упорядковувати граматичний лад мовлення, розвивати фонетико-фонематичне мовлення, поповнити словниковий запас учнів словами «вуйко», «ґанок»; виховувати любов до природи.

Наочність: підручник, зошит, українська абетка.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Встали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

ІІ.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ

Загадки

Квітка ця на сонце схожа,

На олію вона гожа,

Жовті пелюсточки має,

Їх до сонця повертає. (Соняшник)

Він на дубі виростає,

Шапочку гарненьку має.

З дуба в землю упаде

І весною проросте. (Жолудь)

На болоті біля річки

Виросли пухнасті свічки.

Забіжу я наперед —

Це звичайний … . (Очерет)

Наче сонячні клубочки

Хтось розсипав біля квочки.

Хто це там пищить, малята?

Здогадалися? … . (Курчата)

— У кожній відгадці вимовте голосні звуки, визначте їх кількість, усно поділіть слова на склади. Порівняйте кількість голосних звуків та кількість складів у кожному слові. Зробіть висновок.

ІІІ. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ МАТЕРІАЛУ

  1. Слово вчителя.

Склад. Основні правила переносу

Слова поділяються на склади. Склад — це найменша вимовна одиниця, компоненти якої тісно пов’язані між собою в артикуляційному й акустичному плані. Склад може бути утворений із одного чи кількох звуків, один з яких обов’язково є голосним. Голосні звуки виступають у ролі складотворних (складових) й утворюють вершину складу. Кількість складів у слові відповідає кількості голосних у ньому. Залежно від кількості складів слова поділяються на односкладові, двоскладові, трискладові й багатоскладові:

ліс, день, звір;

я-ма, си-ла, книж-ка;

со-ро-ка, я-лин-ка, сер-день-ко;

ма-те-рин-ка, за-без-пе-чи-ти, ви-со-ко-тем-пе-ра-тур-ний, у-рі-зно-ма-ні-тню-ва-ти-ся.

Залежно від того, на який звук склад закінчується, склади бувають закриті та відкриті.

Відкритим називається такий склад, який закінчується на голосний звук: ко-си-ти.

Закритим називається склад, який закінчується на приголосний звук: свіч-ка, без-під-став-ний.

В українській мові переважають відкриті склади.

Правила поділу слів на склади:

  1. Приголосний між двома голосними належить до наступного складу: про-по-зи-ці-я, за-ку-ток.
  2. Два дзвінкі або глухі приголосні належать до наступного складу: рі-зьба, ми-ска, дру-жба.
  3. Якщо між голосними є кілька приголосних, то [й], [в], [р], [л], які стоять після голосного, належать до попередньго складу, а звуки, що знаходяться після них — до наступного складу: май-же, лій-ка, мов-ник, скар-га, пил-ка. Якщо другий приголосний [й], [р], [л], то разом із попереднім приголосним вони належать до наступного складу: бу-льйон, ві-дро, ро-блю.
  4. Якщо між голосними є кілька приголосних, то після наголосу один з них належить до попередньго складу, а решта — до наступного: друж-ній, віч-ний, дов-гий.
  5. Якщо після ненаголошеного складу стоїть кілька приголосних, то всі вони, крім [й], [в], [р], [л], належать до наступного складу: се-стра, дя-дьків, пі-ді-бра-ти.

Правила переносу слів:

  1. З рядка в рядок слова переносяться тільки цілими складами: бать-ко, за-хис-ник.
  2. Подвоєні приголосні розриваються: цін-ний, імен-ник, корін-ний.
  3. У словах типу життя, колосся, знання допускається двоякий перенос: знан-ня, зна-ння.

При  переносі не можна:

1) залишати і переносити одну букву: озе-ро (а не о-зеро), на-дія (а не наді-я). Не можна переносити такі слова, як: аїр, озер, осінь, упав, юність, ясень;

2) розривати сполучення йо, ьо: кур-йоз, сльо-за;

3) розривати буквосполучення дз, дж, якщо вони позначають один звук: за-дзвонити, хо-джу (а не зад-звонити, ход-жу); але під-жарити, від-знака;

4) відокремлювати м’який знак і апостроф від попередньої букви: паль-ці, бур’-ян (а не па-льці, бур-’ян);

5) у складних словах відривати початкову букву другої основи: паро-плав, праце-здатний (а не пароп-лав, працез-датний);

6) відривати ініціали або інші скорочення від прізвища: І. Я. Франко, проф. Шевчук. Якщо ім’я по батькові чи інше слово, яке передавалось скорочено, написано повністю, то можливий перенос: Іван — Якович Франко, Іван Якович — Франко, професор — В. С. Іваненко;

7) розривати абревіатури та скорочення від слів, яких вони стосуються: ООН, ДАІ, ТУ-154, 20 кг, 3 км, 1994 р.;

8) розривати умовні скорочення, що пишуться через дефіс або складаються з кількох слів: вид-во, л-ра та ін.

В інших випадках можна довільно переносити слова за складами.

  1. Робота з підручником

Вправа 1, сторінка 7

Складання алгоритму поділу слів на склади

Поетапне виконання завдань вправи.

Читання тексту вірша учителем або підготовленими учнями.

— Про кого йде мова в тексті вірша?

— Що вирішили намалювати зайчата?

— Прочитайте слова, які називають овочі, які лежали на столі.

Діти називають іменники, учитель прикріплює демонстраційні картки з надрукованими на них словами: морква, ріпа, капуста, картопля, буряки, салат, огірки. Далі поступово формується алгоритм виконання завдання:

Промовити слово «морква».

Вимовити голосні звуки, визначити їх кількість у слові.

Поділити слово на склади, визначити їх кількість.

Порівняти кількість голосних звуків та складів у слові.

Зробити висновок.

Кількість складів = кількості голосних звуків.

Для того, щоб поділити слово на склади для переносу, потрібно пам’ятати, про те, що не можна залишати або переносити букву, яка позначає голосний звук на письмі.

У ході аналізу слова «огірок» учитель робить акцент на тому, що буква «о» позначає голосний звук [о], який  утворює склад, але перенести слово можна лише так: огі — рок.

Зазначені слова учні ділять на склади та на склади для переносу. Міра допомоги вчителя поступово зменшується. Доцільно провести роботу в парах: діти по черзі виконують завдання, допомагають один одному, перевіряють правильність виконання роботи, користуючись зразками, які можна прикріпити на дошку. Робота з реченням.

Після виконання вправи учитель має підвести учнів до висновку: склад — частина слова, голосний звук виконує складотворну роль, тому в слові стільки складів, скільки голосних звуків.

  1. Засвоєння правила, сторінка 8

— Прочитайте правило, чи підтверджує воно висновки, зроблені нами в ході роботи?

— Прочитайте (повторіть), що таке склад?

— Як визначити кількість складів у слові?

  1. Каліграфічна хвилинка

Ка капуста

Прописати з’єднання та склади, назвати в них букви, які позначають голосні звуки.

Прописати слово «Лідія», визначити у ньому кількість голосних звуків, поділити слово на склади, пояснити, чому це слово написано з великої літери, усно скласти речення з цим словом.

  1. Робота з підручником

 Вправа 2, сторінка 8

Слова: знайомий, бойовий, крайовий, завойовник.

За необхідності вчитель пояснює значення слів.

— Усі слова мають один склад -йо-.

— Для того, щоб правильно поділити ці слова на склади для переносу, прочитайте правило на сторінці 8.

Виконання завдання з коментуванням, визначення кількості складів.

Вправа 3, сторінка 8

Сприймання тексту.

— Прочитайте текст. Про кого в ньому розповідається?

Тлумачення значення слів.

Вуйко — пояснення на сторінці підручника.

Колода — демонстрація ілюстрації.

— Знайдіть та прочитайте, яким був стіл, за яким уживав їжу вуйко Йой.

— Який сніданок він собі приготував?

Узгодження слів у реченні другого абзацу:

на листочку лопуха; три сунички; ліщиновий горішок.

Списування третього абзацу тексту в робочі зошити.

Додаткові завдання до тексту:

* Вимовте звуки у виділеному слові, назвіть букви, зробіть звуковий аналіз слова «ґанок».

* Складіть та запишіть речення з цим словом.

* Вимовте звуки у слові «щавель».

* Слово «заячий» поділіть на склади.

* На які питання відповідають слова у дужках?

* На які питання відповідають ці слова, після того, як ви розкрили дужки?

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ

  1. Робота в зошиті з друкованою основою

Закріплення правил переносу слів (вправа 2, сторінка 4)

Правила учні сприймають поступово.

Фізкультхвилинка проводиться у формі гри «Телеграфісти».

Учитель називає слова, які потрібно поділити на склади. Учні промовляють кожне слово по складах, потім виконують відповідну кількість рухів: підстрибнути, плеснути в долоні, присісти…

Вправа 3, сторінка 4

Сприймання тексту.

— Прочитайте, який вигляд мали незнайомці, з якими зустрівся Бровко. Як ви вважаєте, про кого йде мова?

Доцільно продемонструвати зображення лелек.

— Які слова потрібно виписати з тексту? Чотирискладові.

— Як правильно визначити, які слова є чотирискладовими?

Застосування алгоритму: визначення кількості голосних, поділ слів на склади та для переносу, використання правил переносу.

Чотирискладові слова:

зупинився — зу-пи-нив-ся;

дивилися — ди-ви-ли-ся;

незнайомці — не-зна-йом-ці;

довжелезні — дов-же-лез-ні;

наважився — на-ва-жив-ся;

піднялися — під-ня-ли-ся;

покружляли — по-круж-ля-ли;

полетіли — по-ле-ті-ли.

Визначення слів, які не можна поділити для переносу:

односкладові — біг, він, них;

двоскладові — шиї, якісь, але.

Додаткові завдання до тексту:

* Вимовте звуки слова «дзьоби».

* Поділіть це слово на склади для переносу.

* Вимовте звуки у слові шиї, назвіть букви.

* Прочитайте слова в останньому реченні, які відповідають на питання що зробили?

* Прочитайте у першому реченні слова, які відповідають на питання хто?

* Прочитайте питальне речення.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Навчилися визначати кількість складів у слові.

— Дізналися про склади.

— Училися ділити слова для переносу.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, сторінка 9, завдання до вправи 3: списати другий абзац тексту

Exit mobile version