Підліткові компанії. Ознаки дружніх, недружніх і небезпечних компаній (6 клас. Основи здоров’я)

ТЕМА. Підліткові компанії. Ознаки дружніх, недружніх і небезпечних компаній

Мета: розглянути ознаки дружніх, недружніх компаній; розвивати вміння дітей спілкуватися і підтримувати товариські стосунки в класі, між хлопчиками й дівчатками, у школі з однолітками; розвивати комуніка­тивну компетентність; виховувати тактовне ставлення одне до одного.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручники, зошити, папір формату А4 для роботи в групах.

ХІД УРОКУ     

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

А цікаво вам дізнатись,

що сьогодні може статись?

Ну, то всядьтеся зручніше,

попрацюємо скоріше.

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

III.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Слухання й обговорення життєвої ситуації

Двоє хлопчиків сидять на лаві. Осторонь чоловік читає газету.

Один із хлопців каже:

—    Вчора моя бабуся казала, щоб я вчився бути ввічливим.

Другий:

—     Для того щоб бути ввічливим, необхідно частіше говорити слова «будь ласка», «прошу», «вибачте».

У цей час підходить дівчинка із книжкою, хоче сісти біля них, але хлопці розсілися так, що місця на лавці немає. Побачивши, що дівчинка не відходить від лавки, один із хлопців каже:

Чоловік із газетою піднявся і сказав:

—    Сідай, будь ласка, дівчинко. А у вас, хлопці, слова розмина­ються з ділом.

Хлопчики здивовано подивилися одне на одного.

ІV.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Удома, у школі, дво­рі, на заняттях…)

На школу й усе, пов’язане з нею, ви витрачаєте чимало часу. Що старшим стає учень, то більше часу він проводить у школі. Ось чому так важливо мати гарні стосунки з однокласниками. Адже вони пе­ребувають поруч із вами більшу частину шкільного життя.

Сьогодні ми поговоримо про спілкування хлопчиків і дівчаток, ви дізнаєтеся, як себе поводити під час знайомства, як підтримувати товариські стосунки з однолітками.

V.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота з термінами

Спілкування — це обмін думками, враженнями.

— Іноді буває, що хтось недочув чи неправильно зрозумів іншо­го. Через це можуть виникати непорозуміння, що призводять до не­приємностей. На жаль, частою є й інша ситуація — «сильніші» учні висміюють слабших, дають їм прізвиська, ображають, віднімають гроші тощо.

(Відповіді учнів)

Якщо ж усе навпаки, ви з жахом виходите на перерву, удома зга­дуєте свої образи та мрієте про перехід до іншої школи, подумайте: може, річ насправді у вас?

Спробуйте піти назустріч своїм однокласникам:

  1. Вправа «Мозковий штурм»

Учні дають відповідь на запитання: «Якими б ви хотіли бачити оточуючих людей?»

Учитель виділяє такі риси:

  1. Робота в групах

Кожна група, використовуючи підручник, готує презентацію про:

група 1 — щирість і тактовність;

група 2 — доброзичливість і гарні манери;

група 3 — уміння слухати;

група 4 — уміння говорити.

Презентація груп.

  1. Практичні вправи щодо складання правил спілкування в колективі

— Визначімо основні правила спілкування в колективі.

1) Вправа «Хороше і погане спілкування»

Учасникам пропонують виконати в парах такі вправи:

1.1. Обидва учні говорять одночасно від 30 секунд до 1 хвилини.

(Теми: «Улюблена телепередача», «А чи знаєш ти, що…» тощо).

Обговорення:

▼ Що ви відчували?

▼ Чи не здавалося вам, що більше нічого сказати?

1.2.     Пари розподіляються на учасників А і Б. Поки учасник А висловлюється впродовж хвилини, учасник Б повністю його(її) ігнорує. Потім вони міняються ролями.

Обговорення:

▼  Як ви себе почували, коли вас ігнорували?

1.3.    Учасник А говорить упродовж хвилини, учасник Б уважно слухає. Потім вони міняються ролями.

Підсумкове обговорення:

▼ У чому полягала різниця між вправами?

▼ Як ви визначили, що зараз вас слухають?

Для досягнення домовленості під час будь-яких переговорів важ­ливо бачити очі та обличчя свого співрозмовника.

2) Вправа «Що потрібно для взаєморозуміння»

Два учасники за бажанням виходять до дошки й сідають спи­нами одне до одного. їхнє завдання — домовитися про що-небудь (наприклад, про сумісну підготовку цікавої інформації до уроку, про правила якої-небудь гри тощо).

Принизливі прізвиська псують настрій, заважають учитися. Часто глузують над новачками. Як правило, ініціатором таких дій є хтось один, а інші учні підтримують його або мовчки спостерігають.

— Якщо сильніші «товариші» відбирають у слабших або мен­ших кишенькові гроші, на такі «жартівливі» спроби намагайтеся відповісти жартами. Можна ще й серйозно попередити кривдника, що його дії — злочин, й обов’язково слід звернутися по допомогу до класного керівника, чергового вчителя чи будь-кого з дорослих.

У вашому віці хлопчики хочуть спілкуватися здебільшого з хлопчиками, а дівчатка — з дівчатками. Вважають, що з дітьми протилежної статі їм буде нецікаво. І через це іноді багато втрача­ють. Хлопчикам і дівчаткам можна знайти спільні інтереси, щоб разом цікаво проводити дозвілля.

  1. Оздоровлювальна вправа

VI.УЗАГАЛЬНЕННЯ  ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Гра «Так чи ні»

— Чи можлива дружба між хлопчиками й дівчатками?

  1. На шкільну дискотеку хлопчики і дівчатка принесли кілька різних за стилем музичних записів. Одні хотіли танцювати реп, інші — диско. Вечірка зривалася. Учителі дали 5 хвилин, щоб діти домовилися. Інакше дискотеку припинять. Запропонуйте вихід із цієї ситуації.
  2. Сергійко розповідає про «новенького», якому придумали прі­звисько. Шестикласнику хлопець сподобався, і він просить пора­ди, як їм потоваришувати. Запропонуйте, що робити Сергійкові, як поводитися «новенькому» в класі.

VII.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Вправа «Мікрофон»

Кожен із вас сьогодні щось зрозумів, чомусь навчився, чимось зацікавився. Спробуймо висловити свою думку про заняття, продо­вжуючи речення: .

Візьмімося за руки й побажаємо своєму товаришу чогось хорошого. (Діти бажають веселого дня, чудового настрою, бути завжди таки­ми гарними, усміхатися увесь день тощо.)

Учитель

Кажімо більше ніжних слів

Знайомим, друзям і коханим.

Нехай комусь тепліше стане

Від зливи наших почуттів.

Нехай тих слів солодкий мед

Чиюсь загоїть рану,

(Чи перший біль, чи то останній)…

Коли б то знати наперед!

Кажімо більше ніжних слів,

Комусь всміхаймось ненароком,

То не життя людське коротке,

Короткі в нас слова черстві!

Кажімо більше ніжних слів!

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний параграф підручника; скласти словесний портрет ідеального друга чи подруги й записати в зошиті.

Exit mobile version