Тема. Осінь така мила… Олександр Олесь «Білі гуси», Яків Щоголів «Осінь». Поняття про риму.
Мета: продовжити знайомити учнів із зображенням осені різними поетами, звернути увагу на образні слова, доречність їхнього вживання; розвивати мовленнєві навички учнів (уявне малювання), дати поняття про риму.
Обладнання: аудіозапис пісні Ю. Рибчинського та І. Поклада «Дикі гуси».
Хід уроку
І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Розповіді складених кінцівок оповідання.
- ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Вступне слово вчителя з елементами бесіди.
Ми прочитали багато творів про осінь. Якою її зображували письменники і поети? (Доброю, щедрою, красивою, барвистою.) Але осінь , мабуть, і найсумніша пора року. Чому? (Відповіді дітей.)
2.Слухання першої частини пісні Ю. Рибчинського та І. Поклада «Дикі гуси».
— Який настрій передано в пісні? (Журливий, сумний,)
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Аудіювання вірша Олександра Олеся «Білі гуси» (с. 53 підручник)
— Які почуття висловлює поет у вірші?
2.Читання вірша учнями мовчки (підготовка до виразного читання — відповідна інтонація, темп), потім уголос.
3.Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.
Прочитайте першу строфу вірша. Із чим у ній порівнюються гуси, що вони нагадують поетові? (Білі сніги, хмаринки.)
А у другій строфі? (Купави великі )
(Учитель має пояснити значення слова купави — водяні лілії.)
Чи сумує автор за птахами? Із чого це видно? (Довго-довго їх очі шукають… Тільки пір’я на спомин покинули…)
Чи можна вважати, що настрій пісні і вірша подібні?
4.Аудіювання вірша Якова Щоголіва «Осінь» (с. 53-54 підручника).
Який настрій викликає вірш?
Чи співзвучний він тому, що ми відчули, розглядаючи малюнки і слухаючи музику?
- Читання вірша учнями мовчки (підготовка до виразного читання) і вголос.
Учитель звертає увагу на те, як потрібно читати вірш: спокійно, тихо, повільно, передаючи сумний настрій.
- Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання вірша.
Як ви гадаєте, поет зобразив початок, середину чи кінець осені? (Середину.) і
Звідки це видно? (Власне, з кожної строфи вірша.)
Як поетові вдалося передати сумний настрій? Які образні слова він для цього використав? (Світить, та не гріє сонце золоте; Діброва… стихла і мовчить; Хоч би де замріла квіточка одна; Тільки й червоніє, що горобина та ін.)
Спробуйте передати цей настрій, читаючи вірш.
Як слід розуміти два останні рядки вірша?
Якби ви були художниками, яку б картину ви намалювали за змістом цього вірша?
- Робота над текстом «Про вірші і віршування» ( с.54 підручника )
а ) Розповідь учителя.
Ми з вами прочитали багато віршів про осінь. А як би ви відповіли на запитання: що таке вірш? (Припущення учнів . ) Чим вірші відрізняються від оповідань? (У них співзвучні рядки, у яких останні,кінцеві слова римуються.).Учитель має навести приклади римованих слів.
б) Самостійне читання учнями тексту «Про вірші і віршування» та бесіда за його змістом.
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
Бесіда з учнями.
Які вірші читали на уроці? Хто їх написав?
Про що нове дізналися?
Який настрій викликають такі вірші у вас?
Що таке вірш?
Як називаються співзвучні слова в рядках вірша?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять вірш Якова Щоголіва «Осінь», знайти в ньому римовані слова.