Як грамотно розподілити години громадянської та історичної галузі?
Під час визначення кількості годин для вивчення освітніх компонентів громадянської та історичної освітньої галузі рекомендовано дотримуватися максимального показника, визначеного для цієї освітньої галузі в Додатках 1 і 2:
- 5 клас — 2 години;
- 6-7 класи — 3 години на тиждень.
У 7 класі години можна розподілити в такий спосіб:
- історія України — 2 години;
- всесвітня історія — 1 година.
Питання громадянської освіти можуть бути інтегровані в курс історії України.
Що робити з громадянською освітою в 7 класі, якщо плануємо вивчати окремо історію України та всесвітню?
У цьому навчальному році в 7 класі пропонуємо два варіанти:
- Інтегрувати питання громадянської освіти в курс історії України, відобразивши це в навчальній програмі, яку затверджує педагогічна рада закладу освіти (додаючи визначені для громадянської освіти години до історії України). Теми для інтегрування МОН надішле окремим листом на початку навчального року.
- Упровадити піврічний курс у другому семестрі. МНП до нього має бути розроблено.
Який предмет ставити в 6 класі: інтегрований курс історії чи окремо (історія України та всесвітня історія)? Яку програму обирати?
Вибір МНП — це рішення педагогічного колективу.
Чи передбачає наказ №1120 зміни в навчальних планах для учнів 6 і 7 класів? Якщо так, то як бути з громадянською освітою, яку не вивчали 5 класи минулого року?
У 5-му класі у 2023/2024 н.р. згідно з типовим навчальним планом мав вивчатися інтегрований курс «Вступ до історії України та громадянської освіти».
Громадянську освіту в 6-7-х класах у цьому навчальному році має бути інтегровано в історію України. Або школи зможуть упровадити піврічний курс громадянської освіти з другого семестру.
Чи відповідає оновлена ТОП Концептуальним засадам реформування історичної освіти?
Концептуальні засади реформування історичної освіти не буде імплементовано цього навчального року. Відповідні зміни — задекларований подальший поступ, що передбачає низку системних змін і потребує, зокрема, розроблення відповідних програм, які реалізуватимуть кількість годин, зазначену в концептуальних засадах.
Як записувати в журналі назву предмета (Історія України та додавати у зміст уроку теми з громадянської освіти чи якимось іншим способом)?
Назва навчального предмета має відповідати вказаній в обраній МНП (наприклад, «Історія України»).