М. В. Гоголь. Поема «Мертві душі»: задум, історія створення, особливості жанру і композиції, сенс назви (10 клас. Зарубіжна література)

М. В. Гоголь. Поема «Мертві душі»: задум, історія створення, особливості жанру і композиції, сенс назви

Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із задумом, історією створення, особливостями жанру і композиції, сенсом назви поеми М. В. Гоголя «Мертві душі»; формувати вміння будувати відповідь на запитання про художній твір з опорою на теоретико-літературні знання; удосконалювати навички аналітичної роботи з прозовим текстом, аналітичні здібності; сприяти естетичному й моральному вихованню учнів; виховувати культуру читацького сприйняття; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок — аналіз художнього твору.

Обладнання: підручник; роздавальний матеріал; таблиця; текст поеми «Мертві душі», портрети роботи Ф. А. Моллера (1840; 1841), О. А. Іванова (1841); ілюстративний матеріал за темою уроку.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда «Згадуючи вивчене…»

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

  1. «Під покровом дружніх муз …»: практична робота з портретами М. В. Гоголя (розміщені на дошці)
  1. «Його біляве волосся… від скронь падало прямо… від його похилого, гладкого, білого чола так і віяло розумом. У його невеликих карих очах проблискувала часом веселість — саме веселість, а не глузливість; але взагалі погляд їхній здавався втомленим. Яка ти розумна, і дивна, і хвора істота! — мимоволі думалося, дивлячись на нього» (І. С. Тургенєв).
  2. «Багатьом з читачів, котрі знали Гоголя особисто, може здатися дивним, що цей художник, що змушував всю Росію сміятися з власної волі, був людиною найсерйознішого характеру, найсуворішого настрою духу… Як на моральний подвиг, що вимагає чистого діяча, дивився він на свої літературні праці і невтомно працював над особистим моральним удосконаленням» (І. С. Аксаков).
  3. «Середнього зросту, опасистий і з абсолютно здоровим кольором обличчя, він був одягнений в темно-коричневе довге пальто… Його довге каштанове волосся прямими прядками спадало нижче вух, злегка загинаючись над ними. Тонкі губи, під якими була крихітна еспаньйолка. Невеликі карі очі дивилися лагідно, але обережно і не усміхаючись навіть тоді, коли він говорив що-небудь смішне. Довгий сухий ніс надавав цьому обличчю і цим обережним очам, що сиділи по його сторонах, щось пташиного, спостережливого і водночас добродушно-гордовитого.» (Г. П. Данилевський).
  4. Слухання повідомлень учнів про задум, історію створення, особливості жанру і композиції, значення назви поеми «Мертві душі»
    (Учні складають тези.)
  5. Задум, історія створення поеми «Мертві душі».
  6. Особливості жанру та композиції.
  7. Сенс назви поеми.
  8. Бесіда: виявлення первинного сприйняття прочитаного твору
  1. Колективна робота над складанням таблиці «Композиція поеми М. В. Гоголя «Мертві душі»» (запис на дошці і в зошитах)

Композиція поеми м. В. Гоголя «Мертві душі»

Глава перша «Вступ» до поеми, начерк про все, що згодом розвине автор (приїзд Чичикова до губернського міста NN зустріч з чиновниками, підготовка ґрунту для авантюри)
Друга — шоста глави Зображення життя російських поміщиків
Сьома — десята глави Зображення губернського міста, в його межах завершується характеристика власників садиб, але центральне місце відведено зображенню світу чиновників
Одинадцята глава Розповідь про життя героя поеми — Чичикова
Заключні рядки поеми ліричний відступ.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Узагальнювальне слово вчителя

— Величезний художній досвід, набутий упродовж роботи над «Вечорами…», «Миргородом», «Петербурзькими повістями» і «Ревізором», дав можливість М. В. Гоголеві створити геніальну поему. У листі Пушкіну з-за кордону він писав про те, що «сюжет розтягнувся на довжелезний роман». Справді, «Мертві душі» утворили своєрідну жанрову структуру, невідому раніше ні у російській, ні у світовій літературі.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати поему М. В. Гоголя «Мертві душі».

Підготувати цитатний матеріал до образів Манілова і Коробочки.

Exit mobile version