Тема. Фізична географія свого району (міста)
Мета:
- формування знань про географічне положення, природні умови та ресурси, сучасні ландшафти свого району (міста);
- визначення положення свого району (міста) в системі одиниць фізико-географічного районування;
- ознайомлення з екологічною ситуацією свого району (міста); розвиток умінь аналізу фізико – географічних карт.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:
- називати географічне положення, межі, розміри свого району;
- характеризувати основні риси природних умов та природних ресурсів;
- наводити приклади сучасних ландшафтів, проявів несприятливих природних процесів;
- аналізувати стан природних ресурсів; поширення заповідних об’єктів;
- робити висновки про зміни природних умов, природних ресурсів рідного краю у зв’язку з господарською діяльністю.
Обладнання: підручник, посібник з географії свого району (міста), матеріали краєзнавчих досліджень, робочий зошит, мультимедійна презентація, атлас Харківської області.
Хід уроку
І. Організаційний етап уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Спостерігай, фотографуй, вивчай, записуй – роби усе можливе, щоб зрозуміти і довести іншим самобутність свого краю,
його велич і красу.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- У чому полягає особливість географічного положення Харківської області? Як географічне положення впливає на життя і господарську діяльність людей?
- Які форми рельєфу характерні для території області? Як рельєф пов’язаний із тектонічною та геологічною будовою території?
- Які показники характеризують кліматичні умови? Які погодні явища характерні для нашого краю?
- Як ґрунтово-рослинний покрив пов’язаний із особливостями рельєфу?
- Як господарська діяльність людини впливає на фізико- географічні процеси?
ІV. Перевірка домашнього завдання
- Відповіді на запитання 1-3 стор.77;
- Презентація творчого завдання.
V.Вивчення нового матеріалу
План
- Географічне положення, межі, розміри свого району (міста)
- Основні риси природних умов. Особливості рельєфу, геологічної будови, антропогенні відкладення. Кліматичні та гідрологічні умови. Ґрунтово-рослинний покрив і тваринний світ. Природні ресурси.
- Типові ландшафти. Положення в системі одиниць природного районування.
- Несприятливі природні процеси та заходи щодо їх запобігання. Природоохоронні території. Проблеми раціонального використання й охорони природних умов і ресурсів.
Методичні поради вчителю
Робота з картою
- Характеристика географічного положення свого району (міста) за типовим планом. Визначення географічних координат свого населеного пункту.
Розв’язання задач
- Визначити відстань від свого населеного пункту до обласного центра, столиці України, Державного кордону, морів (за масштабом, географічними координатами, шляхами сполучення).
Робота в групах
- Складання СЛС фізико-географічної характеристики свого району (міста).
Робота з картою, підручником (посібником з географії свого району (міста))
- Характеристика типових ПТК області за алгоритмом рельєф → гірські породи → ґрунт → рослинність.
Обговорення в колі
- Наведіть приклади зміни ландшафтів своєї місцевості під впливом господарської діяльності людини. Зробіть висновки.
- Запропонуйте заходи щодо запобігання несприятливих природних процесів та охорони природи своєї місцевості.
Додаткові матеріали для вчителя
6 вересня 2012 року Верховна Рада України прийняла Постанову №11178 «Про зміну і встановлення меж міста Харкова, Дергачівського та Харківського районів Харківської області». Площа Харкова збільшилася на 4 тис. 450,58 га, у т.ч. за рахунок 222,16 га земель, що знаходяться у віданні Малоданилівської селищної ради, 28,76 га – Солоницівської селищної ради, 238,91 га – Черкасько-Лозівської сільради Дергачівського району, 20,99 га – Бабаївської селищної ради, 13,74 га – Безлюдівської селищної ради, 11,44 га – Комунарської сільради, 2602,49 га – Кулиничівської селищної ради, 1,36 га – Малороганської сільради, 216,75 га Пісочинської селищної ради, 42,46 га – Покотилівської селищної ради, 809,02 га – Пономаренківської сільради, 33, 52 га – Роганської селищної ради, 208,98 га – Циркунівської сільради Харківського району. Водночас 52,32 га харківської землі передаються сільрадам Дергачівського та Харківського районів. Таким чином, Верховній Раді пропонується затвердити нову площу Харкова в 35 тис. 2,26 га.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Виконання завдань 1,2,4 (стор. 38-39 робочого зошита);
VІІ. Підсумок уроку VІІІ. Домашнє завдання:
- Опрацювати текст підручника § 14 та відповісти на запитання 1-5 (для учнів м. Харкова) Для учнів інших населених пунктів завдання формулює вчитель.
- Виконати письмово завдання 3 на стор. 38 робочого зошита та завдання 1,2 на стор. 96 підручника.
- Творче завдання (за бажанням).