Думи (4 клас. Музичне мистецтво)

Думи

Мета:

Музичний матеріал: українська народна пісня «Дума про козака Голоту»; У. н. п. «Вийшли в поле косарі» (повторення)

Елемент інтеграції: М. Дерегус. «Козак Голота»

Основні поняття: “думи”, “кобзар”.

Тип уроку: урок поглиблення теми

Обладнання: музичний інструмент, ноти, фонохрестоматія, програвач, ілюстрації, портрети композиторів, підручники.

ХІД УРОКУ

Учні входять до класу під музичний супровід

(укр. нар пісні «Вийшли в поле косарі»)

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Музичне вітання.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сьогодні ми дізнаємося про події у світі й державі з газет, репортажів журналістів по телебаченню і статей в Інтернеті. А як було раніше, коли ще не існувало преси, радіо і телебачення, Інтернету? Наприклад, у часи козацтва? Упродовж багатьох віків, ще до появи письменства, народ творив своє геніально просте і величне мистецтво. Це казки, билини, прислів’я, пісні. Твори ці передавалися з уст в уста, від покоління до покоління.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Вчитель . Саме піснею линули розповіді про історичні події та їх учасників. А замість журналістів ці новини «розповідали» співці — кобзарі та бандуристи. Нерідко такими співцями були самі відважні герої, які брали участь у боях. І характер цих пісень — дум, був відповідним — ліричним і драматичним. А виконувались думи в супроводі кобзи або бандури.

Думи — це ліричні або драматичні пісні, присвячені важливим історичним подіям і відважним героям.

За характером мелодії думи близькі до речитативу, тобто напівспіву-напіврозмові. Вони тужливі, наспівні та протяжні. Виконавцями дум були народні співці України – кобзарі.

Кобзар — мандрівний співак, який виконував пісні та думи в супроводі кобзи чи бандури.

Вони не тільки їх виконували, але і складали. Мандруючи від села до села, кобзарі виконували пісні про бойову славу й вічну доблесть козацького війська, про свободу та красу рідного краю. Вони розповідали людям у своїх піснях не тільки про різні події, а й висловлювали ідеї єднання народу в боротьбі проти чужинців, ідеї волі й незалежності, прославляли патріотизм, відстоювали права кожної людини й усього народу на вільне життя, звеличували шанування батьків, роду, Вітчизни.

Кобзарів дуже поважали в народі і прислуховувалися до них, бо вони завжди співали правду. В наш час кобзарський рух відроджується, а виступи кобзарів можна побачити на українських етнофестивалях.

Зазвичай думи — це великі пісенно-розповідні твори. Умовно вони складаються з таких частин: вступ (заспів), епічна розповідь (розгортання сюжету), кінцівка (славослов’я).

Однією з найвідоміших є «Дума про козака Голоту». Хто ж це такий? Козак Голота («голота» означає «бідняк, незаможний») — це поетичний образ захисника рідної землі від іноземних загарбників. Дехто вважає, що цей персонаж має історичне підґрунтя: у ньому, начебто, змальовано одного зі сподвижників Богдана Хмельницького — полковника Іллю Голоту.

Слухання .Українська народна пісня «Дума про козака Голоту».

Фізкультурна хвилинка

         Гра  «Композитор».

Учитель. Уявіть себе композитором та створіть мелодично-ритмічну розповідь про кобзаря Перебендю на вірші T. Шевченка.

Перебендя старий, сліпий,-

Хто його не знає?

Він усюди вештається

Та на кобзі грає.

Робота над піснею «Вийшли в поле косарі»

Розспівування

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

Обери слова-характеристики дум

Учитель

Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине… От де, люди, наша слава, Слава України!

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Сьогодні ми познайомилися ще з одним жанром української пісенної творчості – думами, а також визначили особливості звучання цих творів на прикладі думи  Дума про козака Голоту»”.

Усне оцінювання.

Exit mobile version