Оригінальність і простота висловлення глибоких почуттів і важливих думок у поезіях В.Голобородька «Наша мова», «Теплі слова» (8 клас. Українська література) + Презентація

Автор: Дележа Альбіна Ярославівна

Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва

Тема: Оригінальність і простота висловлення глибоких почуттів і важливих думок у поезіях В.Голобородька «Наша мова», «Теплі слова»

Мета: продовжити роботу над творчістю Василя Голобородька, опрацювавши поезії «Наша мова», «Теплі слова»; виконати ідейно-тематичний аналіз поезій, розкрити мотиви, образи, жанрову приналежність; розвивати вміння виразного читання поетичних творів, літературного аналізу; виховувати патріотичні почуття, любов до рідної мови.

Хід уроку

  1. Організаційний етап
  2. Актуалізація опорних знань

На минулому уроці ми познайомилися з життям та творчістю Василя Голобородька. Давайте пригадаємо, що нам про нього відомо. Спростуйте або доведіть вислови:

  1. Василь Голобородько народився на Черкащині. (ні)
  2. Перші свої твори Василь Голобородько почав писати у школі, коли навчався у шостому класі, будучи одним із творців класної газети «Турист». (так)
  3. Свої перші твори Василь Голобородько писав українською мовою. (ні)
  4. Василь Голобородько закінчив Донецький педагогічний інститут з червоним дипломом. (ні)
  5. Василь Голобородько мав намір вступити до Московського Літінституту. (так)
  6. Перша збірка поезій Василя Голобородька «Летюче віконце» вийшла друком у Києві у 1970 році. (ні)
  7. Василя Голобородька вважали ворогом, бо його твори друкували за кордоном. (так)
  8. Збірка Василя Голобородька «Зелен день» вийшла у 1988 році і була відзначена премією ім.В.Симоненка (так)
  9. Василь Голобородько захоплюється українським фольклором та досліджує українські казки (так)
  10. Василь Голобородько пише свої поезії у жанрі верлібру (так).
  11. У 2014 році Василь Голобородько покинув Луганськ і оселився у США. (ні)
  12. Після завершення війни Василь Голобородько планує повернутися додому на Луганщину. (так)
  1. Перевірка домашнього завдання
  2. Повідомлення теми та мети уроку

Любов до свого народу, батьківщини проявляється у поетів по-різному. Виражається вона не тільки у схилянні перед героїчним минулим та чеснотами України. Часто поети гострим словом таврували недоліки свого краю, недалекоглядність народних мас, бажаючи добра усім. Здавалося б, що закладена в нашій літературі традиція будити народ, називати суспільні негативні явища своїми іменами матиме своє продовження і в нових поколіннях письменників. Та не так на цю позицію митців стали дивитись у двадцяті і пізніші роки. Той з поетів, хто насмілювався думати і писати про інше, а тим паче критикував керівництво, боротися за традиції свого народу виключався за це не тільки з літературного процесу, але й часто з самого життя. Одні, як Василь Стус, пішли за свої переконання на загибель, інші, як Василь Голобородько, у внутрішню еміграцію. Адже, дійсно, понад 20 років його твори не друкувалися. І лише за часів незалежної України вони відкрились нам, читачам. Про що писав Василь Голобородько? За що боровся? На ці питання ми дамо відповіді на сьогоднішньому уроці.

  1. Бесіда за питаннями
  1. Складання грона-характеристики «Наша мова»
  2. Робота над змістом твору Василя Голобородька «Наша мова»

В одному із інтерв’ю Василь Голобородько  так висловився про мову:

«Кожен народ відображає дійсність через свою мову і культуру, тому дійсність у кожній мові різниться між собою, є унікальною в порівнянні з іншими мовами…»

Рідній мові, яку письменник вважав унікальною, він присвятив не один свій твір. Зараз я пропоную вам познайомитись з поезією «Наша мова»

6.1. Виразне читання поезії «Наша мова» учнями

6.2. Бесіда за питаннями

Побратимство існувало між козаками на Січі. Це були не просто товариські стосунки, дружба, а набагато глибший зв’язок між людьми. Існував обряд братання. Після нього кожен козак клявся, що ніколи не зрадить свого побратима аж до смерті й готовий заради нього віддати життя. Отже, здатність українського народу до побратимства – шляхетна риса, потрібна і сучасним, і майбутнім поколінням.

Мовчання – це також дія, іноді воно вагоміше за слово. Поет вірить, що таке мовчання є, але колись народ скаже своє слово.

6.3. Літературний аналіз твору 

Тема: висловлення почуття любові, пошани до рідної мови

Ідея: уславлення ролі мови, її значимості у житті нашого народу; гордості українців за свою мову.

Жанр: верлібр, громадянська лірика

Художні засоби:

Епітет: пісенні слова

Тавтологія: проспівано у Пісні

Анафора: кожне слово нашої мови

  1. Робота над змістом твору «Теплі слова»

Ще однією поезією, що присвячена мові, є «Теплі слова». Інтригуюча назва, чи не так? Тож давайте прочитаємо її та з’ясуємо, які слова є теплими.

7.1. Виразне читання учнями поезії «Теплі слова»

7.2. Бесіда за питаннями

7.3. Літературний аналіз твору

Тема: поетична розповідь про теплі слова – символ нерозривності мови та України.

Ідея: возвеличення мови у житті народу, показ мови, що єднає покоління

Жанр: верлібр, громадянська лірика

Художні засоби:

Епітети: холодний всесвіт, теплими словами

Метафора: щоб не вмерло слово; наповнюймо … всесвіт … словами; словами, що народжуються разом із диханням.

Рефрен: щоб не вмерло слово

Антитеза: холодний всесвіт – теплі слова

  1. Підсумки уроку у вигляді написання міні-есе

Узагальніть вивчене на сьогоднішньому уроці у форматі міні-есе на тему «Мотиви поезій Василя Голобородька». Час на виконання завдання – 5 хвилин.

  1. Зачитування учнівських есе
  2. Домашнє завдання

№ 12 ст. 71 – письмово

Exit mobile version