Послання Тараса Шевченка «До Основ’яненка» (9 клас. Українська література) + Презентація

Авторка: Дележа Альбіна Ярославівна

Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва

 Тема: Послання Тараса Шевченка «До Основ’яненка»

Мета: поглибити знання учнів про життя та творчість Тараса Шевченка; розповісти історію написання послання «До Основ’яненка»; дати визначення «послання» як жанру; проаналізувати послання «До Основ’яненка», з’ясувати ідею твору, її актуальність; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, вміння виразно читати поетичні твори, логічно мислити, висловлювати власні думки; виховувати почуття поваги до історії України, життєвого подвигу Тараса Шевченка в умовах підневільного становища нації в першій половині ХІХ ст.

 Хід уроку

  1. Організаційний етап
  2. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми з вами продовжуємо розглядати ранній період творчості Тараса Шевченка та познайомимось із новим жанром – посланням. Яскравим прикладом якого є твір митця «До Основ’яненка» – твір, що був надрукованим на сторінках першого видання «Кобзаря». В чому його особливість та сила? Чому твір з присвятою певній людині становить цінність не лише для вивчення творчості Шевченка, а є важливим для всієї української літератури? Це ми з вами і з’ясуємо під час сьогоднішнього уроку.

  1. Актуалізація опорних знань
  1. Тестування за змістом балади Тараса Шевченка «Причинна»

1) Твір Тараса Шевченка «Причинна» за жанром є:

А) поемою    Б)  баладою  В) елегією  Г) повістю

2) Образ якої річки наявний у пролозі твору?

А) Дунай  Б) Дніпро  В) Десна   Г) Дністер

3) Лексичне значення слова «причинна»:

А) Незаміжня дівчина                                          Б) самотня дівчина

В) та, що втратила психічну рівновагу              Г) кріпачка

4) Скільки років дівчина чекає на козака?

А) 5  Б)  10  В) 1  Г) 3

5) У головної героїні:

А) немає родичів ніяких                  Б) є заможні батьки

В) є тільки мати                               В) бідні батьки

6) Описуючи кохання дівчини до козака, митець використовує образ:

А) солов’я  Б) орла   В) голубки   Г) зозулі

7) Русалки у творі Тараса Шевченка – це:

А)  дівчата з риб’ячими хвостами

Б) нехрещені померлі діти

В) дівчата, що пішли з життя незаміжніми

Г) відьми

8) Біля якого дерева русалки залоскотали дівчину?

А) верби   Б) калини  В) дуба   Г) ялини

9) Описуючи смерть дівчини, автор використовує символічний образ:

А) голубки     Б) зозулі     В) ластівки    Г) калини

10) Де поховали молодих?

А) на сільскому цвинтарі                Б) край дороги в житі

Б) під дубом                                     В) на березі ріки

11) Описуючи обряд поховання, автор використовує образи:

А) міфологічні    Б) рослинні     В) тваринні    Г) природних явищ

12) Який народний обряд не згадується у творі:

А) хрестини   Б) розплітання коси   В) весілля   Г) поховання

  1. Опрацювання навчального матеріалу

Перший період творчості Тараса Шевченка – це час перебування митця за межами Батьківщини, час, на який припадає звільнення з кріпацтва до першої подорожі на Україну. Саме на цей період припадає вихід славнозвісного «Кобзаря» – першої збірки творів митця.

Перше видання «Кобзаря» було видрукуване в приватній друкарні в Санкт-Петербурзі тиражем всього 1000 примірників. До нього увійшло вісім ранніх творів Шевченка:

«Думи мої, думи мої»
«Перебендя»
«Катерина»
«Тополя»
«Думка»
«До Основ’яненка»
«Іван Підкова»
«Тарасова ніч»

Цікаво є те, що шість з них були з присвятами. А твір, який ми з вами розглянемо, мав і адресата.

Григорій Квітка-Основ’яненко – батько української прози. І, як ми можемо пригадати, в одному із листів до нього, датованого 1841 році, Шевченко писав:

«…Як я вас люблю, не бачивши вас зроду. Вас не бачив, а вашу душу, ваше серце так бачу, як, може, ніхто на всім світі. Ваша «Маруся» так мені вас розказала, що я вас навиліт знаю. Далебі правда, частенько сижу собі один в чужій хаті та й думаю — гора з горою не сходиться, а чоловік з чоловіком спіткнеться. Що-то якби благословив милосердний Бог нам з вами зострінуться. Ото б побалакали!»

Літературний діалог двох письменників зав’язався в 1839 році після публікації в петербурзькому журналі «Вітчизняні записки» Квітчиного російськомовного нарису «Головатий», присвяченого особі відомого запорозького старшини Антіна Головатого, який увійшов в історію як один з організаторів Війська вірних козаків, перейменованого згодом на Чорноморське козацьке військо. Саме  Головатий у 1792 році очолював делегацію до  Петербурга, яка вела тривалі перемовини щодо нових земель для розселення колишніх запорожців.

Попри свій поважний вік, Квітка залюбки підтримував літературні ініціативи й охоче відгукувався на запрошення видавців. Власне, збирання й підготовку українських літературних матеріалів розпочали завчасно — цю діяльність координував Гребінка, якому активно допомагав Шевченко.

Квітка тоді ще не був знайомий із Шевченком-поетом, однак сприймав його як колегу й однодумця в реалізації важливого видавничого проекту. Саме Шевченко виявив ініціативу й розпочав листування з Квіткою. До першого листа він додав декілька своїх поезій, серед яких було й послання «До Основ’яненка» — своєрідний відгук на Квітчиного «Головатого». Цікаво є те, що той лист Шевченко підписав не власним ім’ям, а псевдонімом – «Перебендя».

Відгадавши псевдонім після виходу в світ «Кобзаря», Григорій  Квітка-Основ’яненко в листі до поета від 23 жовтня 1840 року писав про читання цього рукопису: «А тут і письмечко… не відгадаю від кого. Я узяв та гарненько і розпечатав… А далі як почали вірші читати… так ну!.. Дивлюсь… жіночка моя хусточкою очиці втира…Отсе так, — кажу, — хтось мудро написав і живо всю правду списав… хто ж такий?.. Перебендя… Вгадуй же його, що і хто воно таке є… не знаємо…»

Отже «До Основ’яненка» – послання, написане Шевченком 1839 року після прочитання нарису «Головатий», саме це ми можемо дізнатися й зі спогадів Михайла Максимовича:

 «Шевченко написав своє послання «До Основ’яненка» , натхнений не «Марусею» і не іншими його малоросійськими повістями; він був натхнений історичним нарисом про запорожця Головатого, який був написаний Квіткою російською і надрукований в «Вітчизняних записках» 1839 року (це відомо мені достовірно з бесіди з Шевченком, коли він гостював у мене на Михайловій Горі…»

  1. Теорія літератури

Отже, як було вже зазначено, «До Основ’яненка» – це послання.

Послання — ліричний твір, написаний у формі звернення до певної реальної особи, іноді — до багатьох осіб. Зміст віршових послань може бути найрізноманітнішим: від дружнього обміну думками до політичних декларацій, філософських узагальнень, естетичних програм.

  1. Робота над змістом твору «До Основ’яненка»

7.1. Виразне читання твору учнями

7.2. Бесіда за питаннями

7.3. Літературний аналіз твору

Тема: відтворення спогадів поета про Україну, запорозьке козацтво, колишню славу рідного краю.

Ідея: висловлення прохання до Основ’яненка зображувати у своїх творах минуле України, що мало велике значення для пробудження національної свідомості українців.

Жанр: вірш-послання, громадянська лірика.

Художні засоби:

Епітети: «мова хитра», «лихо тяжке», «слава козацькая».

Метафори: «Б’ють пороги, місяць сходить», «очерети питають у Дніпра», «сонце гріє, вітер віє», «могили стоять та сумують», «тирса шуміла», «жита похилились», «заграло, сказало…море», «не вернеться воля», «не покриють Україну червоні жупани!», «слава не поляже, а розкаже», «наша дума, наша пісня не вмре, не загине…», «виллю сльозами», «позички з’їли», «слава стала…», «море грає», «усміхнеться серце».

Порівняння: «Чайка скиглить, літаючи, мов за дітьми плаче», «Мова… голосна та правдива, як Господа слово».

Гіпербола: «Де кров ляха, татарина морем червоніла».

Анафори: «Де…», «Не вернуться…», «Без…», «Чи…», «За що…», «Нехай…».

  1. Підсумки уроку
  2. Домашнє завдання
  1. № 12 ст. 203 – письмово;
  2. прочитати «Тарасова ніч», «Іван Підкова»
Exit mobile version