Багатство і розмаїття українського фольклору. Види родинно-побутових пісень. Історія пісні «Ой під вишнею, під черешнею» (9 клас. Українська література) + Презентація

Автор: Дележа Альбіна Ярославівна

Навчальний заклад: гімназія № 290 м.Києва

 Тема: Багатство і розмаїття українського фольклору. Види родинно-побутових пісень. Історія пісні «Ой під вишнею, під черешнею»

Мета: відновити в памʼяті учнів відомості про усну народну творчість, її ознаки та жанри; ознайомити із родинно-побутовими піснями та їх видами; дослідити історію написання пісні «Ой під вишнею, під черешнею», її мотиви та проблематику; з’ясувати до якого виду пісень вона належить; дослідити чи є проблема, порушена у  творі, актуальною у наш час; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних творів, висловлення власних думок та вражень; виховувати прагнення до щирих почуттів, естетичний смак, повагу до усної народної творчості. 

Хід уроку

  1. Організаційний етап
  1. Перевірка домашнього завдання
  1. Актуалізація опорних знань

На минулому уроці ми з вами говорили про те, що вивчення української літератури у 9-му класі відбувається за принципами історико-хронологічного підходу, який зосереджено навколо літературного процесу.

  1. Робота із кросвордом

Вивчаючи літературу, можна дізнатися історію народу, особливо за творами, які передаються нам із покоління в покоління. Спробуйте розгадати кросворд та вкажіть, ознаки чого приховані у ньому.

  1. Повідомлення теми та мети уроку

Як ви вже здогадались, сьогоднішній наш урок буде присвячений фольклорним творам, а саме – народним пісням. З деякими їх видами ви вже познайомились у попередніх класах, сьогодні ж, ви поглибите свої знання й дізнаєтесь про родинно-побутові пісні, їх різновиди та особливості.

  1. Актуалізація опорних знань

Перш, ніж розпочату нашу розмову про родинно-побутові пісні, давайте пригадаємо:

  1. Опрацювання навчального матеріалу

Родинно-побутові пісні –  ліричні поетично-музичні твори, що відображають почуття, переживання особистості, пов’язані з її особистим життям, з її родиною, стосунками в сім’ї.

Родинно-побутові пісні поділяють на групи:

1) пісні про кохання;

2) пісні про сімейне життя;

3) пісні про трагічні сімейні обставини (про втрату членів родини — вдовині, сирітські).

4) колискові

Окрім того, виокремлюють ще одну групу пісень, яка відрізняється від перших трьох за способом відображення дійсності. Якщо перші три мають серйозний ліричний характер, то четверта група родинно-побутових пісень стосується всіх названих вище проблем, однак висвітлює їх у гумористичному ключі. Це гумористично-сатиричні пісні.

  1. Прослуховування пісні «Ой під вишнею, під черешнею»

Я пропоную вам прослухати пісню «Ой під вишнею, під черешнею» та зʼясувати до якого виду вона належить.

  1. Робота над змістом пісні «Ой під вишнею, під черешнею»

8.1. Бесіда за питаннями

8.2. Слово вчителя

До речі, досі ведуться суперечки, чи є ця пісня народною. Як свідчить більшість літературних джерел, авторство пісні належить засновнику нової української літератури, авторові «Енеїди» та «Наталки Полтавки» Івану Котляревському, з творами якого ви познайомитесь цього року.

Однак є цікаві літературознавчі розвідки, що свідчать про те, що Іван Котляревський лише впорядкував один із варіантів народної пісні й увів його до свого безсмертного твору, а сама пісня є дійсно народною. Деякі натяки на авторство зашифровано в самому пісенному творі.

Якщо придивитися до перших літер початкових рядків – вийде ОСІП (Йосип). Ця пісня, найімовірніше, стала народною десь у ХVІІ- ХVІІІ столітті.  Такі словесні іграшки (акровірші тощо) були на той час дуже модними. Очевидно, автор  розважився. Погодьтеся, дуже вдало! Пісня живе вже кілька століть.

8.3. Бесіда за питаннями

8.4. Літературний аналіз твору

Тема: розповідь про тяжке сімейне життя у нерівному шлюбі

Ідея: засудження нерівного шлюбу, сімейного життя без любові.

Рід: лірика

Жанр: родинно-побутова пісня

Вид: жартівлива

Художні засоби:

Епітети: старий дідуган, вишневий садок.

Метафора: ізгиньте, пропадіте, всі старії кості, не сушіте, не крушіте мої молодості!

Порівняння: з молодою, як із ягодою; старий дідуга, ізогнувся, як дуга.

Антитеза: старий з молодою; ти все спиш, а я плачу.

Рефрен: кожні два останніх рядки кожної строфи

  1. Підсумок уроку
  1. Домашнє завдання

С. 5-11 (конспект)

Exit mobile version