Головне

Математики поліпшили теорію Ейнштейна

Двоє математиків — один з Університету Індіани, інший — з Сичуаньського університету (Китай) — запропонували об’єднану теорію темної матерії і темної енергії, яка модифікує класичні рівняння Ейнштейна, описуючи фундаментальні основи гравітації.

Шоухун Ван, професор на факультеті математики Університету Індіани та Тянь Ма, професор Сичуаньського університету, припустили, що закони збереження енергії та імпульсу виконуються тільки якщо взяти до уваги нормальну матерію, темну матерію і темну енергію. Для нормальної матерії, самої по собі, ці закони, на думку математиків, не виконуються.

Незважаючи на те, що в новій теорії все одно використовується метрика викривленого простору-часу Ейнштейна, дослідники вважають, що присутність темної матерії і темної енергії — яка, за прийнятою в науковому співтоваристві точкою зору, відповідає за 95% маси Всесвіту, — вимагає нового набору рівнянь, що описують гравітаційне поле. Ці рівняння мають враховувати новий тип енергії (тобто такий, що не відноситься до відомих сьогодні типів взаємодій), який може бути як позитивним, так і негативним, і для якого працюють закони збереження.

— Найголовніше, що ця нова енергія і нові рівняння пропонують об’єднану теорію для темної енергії і темної матерії, яких досі вважалися двома абсолютно незв’язаними феноменами, об’єднаними тільки словом «темна» в назві, — пояснює Шоухун Ван.

З запропонованої теорії випливає, що темна матерія створює тяжіння, а темна енергія, навпаки, відштовхування, яке і викликає розбігання галактик.

— По суті, ми вважаємо, що нова теорія гравітації змінить наші погляди на енергію, гравітаційну взаємодію, структуру і формування нашого всесвіту, — пояснює професор Ван.

Кевін Замбран, завідувач кафедри математики Університету Індіани, вважає, що «[теорія] умоглядна на космологічному рівні, оскільки повинна бути перевірена експериментально, але математично правильна». На його думку, «це новий і елегантний погляд на речі, і якщо він підтвердиться експериментально, то це колосальне відкриття, дуже вражаюче!».

Back to top button